Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

İlişkinize yaratıcılık katın!

Shares
Read Carefully

Çocuklarımız büyürken sizlere yol arkadaşlığı yapmayı çok önemsiyoruz. Ve biliyoruz ki bir çocuğun üçüncü ebeveyni de aslında anne babasının ilişkisidir. İstedik ki siz ebeveynlik rolünüzü bir taraftan dolu dolu yaşayıp çocuğunuzla ilişkinizi geliştirirken, eşler arası ilişkinizi zenginleştirmek için de katkıda bulunalım bu yazımızla size destek olalım. Uzman Sanat Terapisti Bihter Yasemin Adalı’nın kaleminde tüm çiftler için gelsin bu yazımız. Keyifli okumalar dileriz.

İlişkinize yaratıcılık katın

Ne zaman bir şeylerin farklı olmasına ihtiyaç duysak, kendimizi bir yol ağzında buluruz. Yol, değişim arzusu ve yeniliğe direnç arasında çatallanır. Yeniliğe direnç; hata yapma, tuhaf karşılanma ve yargılanma korkusu gibi dehşet verici senaryolarla kurguludur. Yenilik arzusu ise tüm bilinmezlere rağmen bir şeylerin farklı ve daha ahenkli olabileceğine dair sağlam bir inanç ve umutla doludur. Değişim arzusuna yönelmek, yolun bilinmeyen yönünü ve muğlak tarafını cesaretle karşılamayı, yabancı duyumsayışların uyandırdığı heyecanla yatışarak zorluklara rağmen sürece tutunmayı gerektirir.

Eşler veya aile bireyleri birbirleri hakkında, “Beni delirtiyor”, “Bu huyu beni çıldırtıyor!” gibi cümleler kurduklarında, biliriz ki ilişkisel zeminde tekrar eden ve tekrar ettikçe doyumu
ve umudu körelten bir hal, yani “aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar bekleme” hali hakimdir. İkili, bir kısırdöngü içine hapsolmuştur. Peki, değişime ihtiyaç duyulan bu durumlarda kimimizin sadece sanatçının atölyesinde veya bilim insanının laboratuvarında saklı tuttuğunu düşündüğü ama aslında yaşamın her odasında bulunan ve sağaltıcı etkisi olan yaratıcılık nasıl devreye girebilir?

Psikoterapist Chris Kingman evlilik terapisini, çiftlerin duygusal yaratıcılıklarını harekete geçirmesini gerektiren sanatsal bir sürece benzetiyor. Kingman’a göre duygusal yaratıcılığı yüksek olan kişiler güvensizlik, öfke, kıskançlık, sabırsızlık gibi daha da çeşitlendirilebilecek birçok olumsuz duyguyu ilişkinin bir sonraki evresinin inşası için hammadde olarak görürler. Duygusal yaratıcılığı yüksek olan kişileri diğerlerinden ayıran en temel özellik, özgürlüklerine ve her zaman kendilerine iyi gelecek seçimi yapabileceklerine olan sarsılmaz inançlarıdır.

Sanat terapisi öncülerinden Harriet Wadeson, çiftlere baş başa veya bir terapistin rehberliğinde yapabilecekleri iki yönerge ile duygusal yaratıcılığı filizlendirebilecek oyunlar öneriyor. İki yönergede de iki kişi tek bir kâğıtta renkli kalemlerle çizim ve boyama yaparak alanı ortak kullanıyor. İlk yönerge adeta bir kovalamaca oyunu gibi, biri ebe diğeri karalayarak kaçan rolünü alan çiftin, bir dakika boyunca biri kaçarak diğeri kovalayarak, kâğıtta izler bırakmasını içeriyor. Süre bitince, çift karalamayla oluşan şekilleri birlikte bir şeye benzeterek tamamlıyor. Kovalamaca oyunu, roller değiştirilerek yinelenebiliyor. İkinci yönerge ise, bir çizime başlayıp yarım bırakmak üzerine şekilleniyor. Çiftler birbirlerinin yarım kalan resimlerini tamamlayarak ortak üretim sürecini sonlandırıyor.

Eğer fırsat yaratıp ikili ilişkinizde bu gibi sanatsal oyunlara yer verirseniz, göreceksiniz ki, kağıdı paylaşma deneyimlerinde heyecan, eğlence gibi duygular uyanabildiği gibi, ilişkinin kısırdöngülerini çağrıştıran olumsuz duygular da gündeme gelebilir. İki kişi bir kağıdı paylaşmak, yakın ilişkideki iki insanın yaşamdaki ortaklaşa serüveninin bir aynası gibi işleyebilir. Sanatsal zeminde aktif kalarak, hissettiğiniz duyguyu değişim için hammadde olarak kullanabilir ve farklı çıkışlar yaparak duygusal yaratıcılığınızın gelişimine imkan tanıyabilirsiniz.

Deneme cesareti göstermek yaratıcılığın ilk adımıdır. Hayatınızın geçtiği bildik yollardan ara yollara sapmak her zaman biraz kaygı ve neşe uyandırır, bütün bunlar heyecan verici, yaratıcı bir yolda olduğunuzun işaretleridir ve ilerlemek için ihtiyaç duyacağınız enerjinin kaynağıdır.

Uzman Sanat Terapisti B. Yasemin Adalı

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top