Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Bebeğinizin duygusal gelişimine destek olmak…

Shares
Read Carefully

Bebekleriniz ve çocuklarınız kendilerini sizler/ebeveynleri yoluyla algılarlar: Ebeveyni tarafından reddedilen çocuklar sevgiyi hep başka yerde ararlar ve duygusal olarak bağımlı olurlar. Özgüvenleri olmaz. Bir kısmı daha sonra bunun üstesinden gelebilirler ama bunun için çok çaba sarf etmeleri gerekebilir. Ebeveynler bilinçli ve sevecen olduğunda, çocuklarına ihtiyaç duydukları dikkati ve özeni verebildiklerinde; yani çocuklar tüm bunları yeteri kadar alabildiklerinde daha kolay bağımsızlık kazanırlar.

Çocuklarınızı size ve ailesine bağlı, sevgi dolu ve saygılı aynı zamanda da bağımsız bir çocuk olarak yetiştirmek mümkün…

  1. ay itibarıyla bebeğiniz yeni bir döneme giriyor. Önce oturabilmeye sonra da ayaklanmaya başlayacak. Yatar pozisyonunu değiştirmesi dünyayı farklı açılardan gözlemleyebilmesine katkıda bulunacak. Bunun yanı sıra yürümesi deneyimlerinin hızla artmasını sağlayacak.

Bu dönemde sizin takınabileceğiniz iki rol var:

1- Aşırı korumacı ebeveynler olarak onu önüne çıkan her engelden korur; her seferinde ikaz eder ve hata yapmasını engellemek için elinizden gelen her şeyi yapabilirsiniz. (Kidokit ekibi olarak bu rolü önermiyoruz.)

2- Dikkatli, özenli, duygularını adlandıran ama müdahaleci olmayan bilinçli ebeveynler olarak bağımsızlığını ve kendi kapasitesini tanıyabilmesi için ona yol açarsınız. Bunu yaparken sürekli müdahale etmek yerine ihtiyacı olduğu zaman ona tüm dikkatinizi verir, bulunduğu ortamı güvenli kılar ve çevresinde onu destekleyecek objelerin var olmasını sağlarsınız. Gerisini o kendi başına yapmaya çalışır. Bazen başaramaz ama denedikçe daha iyisini yapabildiğini görür ve başardığında da inanılmaz bir keyif alır. Her denemede yeni şeyler öğrenir ve kendine güveni artmaya başlar.

Çoğumuzun belki biraz da kültürümüzün de getirdiği yaygın bir “aşırı korumacılık” eğilimimiz mevcuttur. Bunu çocuklarımızı çok sevdiğimiz için ve onları mutlu etmek için yaparız. Onlar için bir şeyler yaptığımız zaman çocuklarımıza yardım etmenin keyfini ve doyumunu yaşarız. Ancak maalesef bunları yaparak bir yandan onlara anlık mutluluklar yaşatırken bir yandan uzun vadeli gelişimlerinden sapmalarına ve ileride mutsuz olmalarına sebep olabiliriz. Bize ya da bir başkasına bağımlı olmalarına yol açabiliriz. 

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top