Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Okula başlama yaşı : Sınıfın küçüğü mü olsam yoksa büyüğü mü?

Shares
Read Carefully

Çocuğunuzun okula başlama yaşı gelmiş olabilir. İçinizi belki çoktan bir heyecan kapladı bile. Belki de içten içe çocuğunuzun yeni okul dönemine hazır olmadığını düşünüyorsunuz. Peki içinizdeki ses size doğruyu mu söylüyor?

Bir çok  ebeveyn çocuğunun okula hazır olup olmadığıyla ilgili tereddüt yaşayabilir. Özellikle yılın son 3-4 (Eylül-Aralık) ayında doğan çocukların ebeveynleri çocuklarını okula başlatma konusunda ikilemde kalabilirler. Bazı aileler çocuklarının sınıfın büyüğü olmasının avantajlı olduğunu düşünürler ve yasalar elverdiği sürece okula başlama sürecini erteleyebilirler. Bazı aileler ise “erken başlayan yol alır” düşüncesiyle hareket ederek çocuklarını okula kayıt ettirirler. Peki bu durumda hangi aile daha doğru karar vermiş oluyor? Çocuğunuzun sınıfın küçüğü olması mı, yoksa büyüğü olması mı daha iyi? Sizlerle bu konuda yapılmış araştırma sonuçlarını paylaşmak istedik. Erişkin olduğumuzda bizden 5-6 yaş büyük birisiyle kolayca arkadaşlık kurabiliriz ve gelişimsel becerilerimiz çok da farklı değildir. Fakat bunun aynısını, aynı yıl içinde Ocak ayında doğmuş bir çocuk ile yılın son ayları doğmuş bir  çocuk için söyleyemeyiz. Çünkü aynı sene içinde doğmuş olsa bile bu iki çocuğun zihinsel, fiziksel ve duygusal olgunlaşması arasında dağlar kadar fark olabilir. Fakat okula başlama yaşıyla başarı arasındaki ilişki konusunda araştırma sonuçları biraz karışık olsa da çoğu araştırma okula bir yıl geç başlamanın akademik başarıyı anlamlı düzeyde etkilemediği yönünde. Bahar Eriş ve Mümin Sekman’ ın “Çocuklar Nasıl Başarır” adlı kitabında bu konuda şu bilgiler yer alıyor: Ekonomi profesörleri Kevin M. Kniffin ve Andrew S. Hanks’ in araştırmasına göre, okula 1 yıl geç başlayanların hayat boyu kazancı 138.000 dolar daha az çıkmış. Bu kişiler hayata daha geç atıldıkları için kazançlarını daha geç hak ediyorlar. Spor alanında ise durum daha farklı. Kanada Grand Valley Üniversitesi’nden Robert Deaner sporcularla ilgili bir araştırma yaparken sporcuların doğduğu ay ve kariyer basamağı arasında güçlü bir bağ olduğunu görüyor ve çalışma bu yöne odaklanıyor. Çalışma sonuncunda yıldız takımdaki oyuncuların %70’inin yılın ilk 3 ayında doğduğu, yılın son üç ayında doğan yıldız takım sporcularının sayısının ise %10’un altında olduğu bulunuyor. Bunun yanında senenin başında doğmak satranç için de bir avantaj. Sizinle bu konudaki araştırmaları paylaştık ama unutmayın ki her çocuk birbirinden farklıdır ve gerek genetik, gerek çocuğunuza ayırdığınız zaman, gösterdiğiniz ilgi ve çevresel faktörler gibi etkenlerle çocuğunuzun gelişimi yaşıtlarından daha farklı olabilir. Aynı yıl Kasım ayında doğan bir çocuğun gelişimi Şubat ayında doğmuş yaşıtından ileride olabileceği gibi tam tersi de mümkün olabilir. Bunu çocuğunuzu bireysel olarak değerlendirerek karar vermek en doğrusudur.

Diyelim ki çocuğunuzun okula başlama yaşı geldi. Ancak siz çocuğunuzun hazır bulunuşluğundan emin değilsiniz. O halde size ilk önerimiz, çocuğunuz bir okul öncesi kuruma devam ediyorsa, bu kurumdaki öğretmen ve rehberlik servisiyle bir araya gelip onların bu konudaki geri bildirimini almanız olacaktır. Bir diğer seçenek ise pedagogların uyguladığı okul olgunluğu değerlendirmelerinden yararlanmanızdır.

Ülkemizde 72 ayını dolduran her çocuk ilköğretim kurumuna kayıt olmak zorundadır. 69-71 ay arasındaki çocuklarında kayıt yaptırmaları zorunlu fakat rapor ile ertenebilir durumdadır. 66-68 aylık çocukların okula  başlaması zorunludur fakat dilekçe ile ertelenebilir. 60-65 aylık çocukların okula kayıt olmaları zorunlu değildir fakat aileler dilekçe vererek çocuklarını kayıt ettirebilirler. Aileler 60 aydan küçük çocuklarını ilköğretim kurumuna kayıt ettiremezler. Tüm çocuklarımıza başarılı bir eğitim hayatı dileriz.

Yazan ve derleyen: Melis Tanrıverdi / Drama eğitmeni

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top