Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Hoş geldin 3 yaş

Shares
Read Carefully

0-6 yaşın çocukların bir çok gelişim özelliğini en hızlı şekilde yaşadıkları ve öğrenme seviyelerinin en yüksek olduğu dönemdir. Ancak 0-6 yaş da kendi içerisinde genelde ikiye ayrılmaktadır. 0-3 yaş çocukların daha bilinçsiz oldukları, kendi içlerindeki sesi dinlemeye daha meyilli oldukları ve çevrelerinde gördükleri ve yaşadıkları her şeyi sünger gibi emdikleri zamandır. Bu dönem öğrenme ve gelişim hızı açısından hayatımızdaki tüm dönemlerden daha fazla kapasiteye sahiptir. 3-6 yaş ise emici zihin özelliklerinin devam ettiği yani çevrelerinde olan biteni içselleştirmeye ve tecrübelerini hızla kişilik gelişimlerinin bir parçası yapmayı sürdürdükleri ancak artık daha bilinçli oldukları ve içselleştirdikleri konuları biraz daha süzgeçten geçirmeye başladıkları dönemdir. 3-6 yaş, hayatımızda 0-3 yaş sonrasında gelişimin en hızlı olduğu ikinci dönemdir. Bu dönemde çocuklarınız bir yandan gelişimlerine devam ederken bir yandan da 0-3 yaşta edindikleri özellik ve bilgileri pekiştirir ve sağlamlaştırırlar.

Sizlerle Kidokit ailesi olarak 0-3 yaşlarda henüz tanışamadıysak, 3-6 yaşın gelişim açısından önemini kavrayabilmenizi ve mümkün olduğunca erken bir zamanda programlarımızı uygulayabilmenizi çok arzu ederiz. Nitekim okul öncesi dönem diye adlandırdığımız bu dönem çocuklarınızın kendilerini inşa ettikleri, kişilik gelişimlerinin yaklaşık %80’nini; beyin gelişimlerinin yaklaşık %90’nını tamamladıkları dönemdir. Bu yıllarda çocuklarınızın yaşadığı her tecrübe ve tekrar onun için çok önemlidir.

3 yaş döneminin genel özellikleri ile ilgili bilgi edinmek için “3 yaş döneminde sizi ne bekler?” yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top