Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

3 yaş döneminde sizi ne bekler?

Shares
Read Carefully

3 yaşından itibaren oyun çağına giren çocuklar, motor becerilerinin gelişmesi, güven ve özerklik duygularının artması ile daha önce keşfettikleri çevrelerinde artık egemenlik kurmaya başlarlar. Özellikle 2 yaş dolaylarında paralel oyun oynayan çocuklar, 3 yaşına geldikleri zaman artık akranlarıyla birlikte oynamaktan mutlu olurlar. Bu nedenle deneyimlerini ve öğrendiklerini paylaşabilecekleri yaşıtları ile birlikte aynı ortamda olması çocuklar için oldukça faydalıdır. Bu yaşta çocuklar kendilerini henüz anneden tam anlamıyla ayrıştırmış olmasalar da (çünkü büyümenin başkalarından bağımsız olarak gerçekleştiğini kavramaya başlayan çocuklar hala güvensizlik duygularını bir parça taşırlar) 3 yaş, çocukların anneye daha az bağımlı olduğu bir dönemdir. Artık benlik duygusu ve cinsiyet duygusu gelişmeye başlamıştır. Bu dönemde çocuklar toplumun cinsiyetlere karşı anlayış ve tutumlarını da öğrenmeye başlarlar.

Bu dönemde çocuklar anneden ayrılıp yeni bir sosyal ortama örneğin yuvaya gidebilecek olgunluğa da ulaşmışlardır. Piaget’ in de belirttiği gibi çocuk egosantrik durumundan sosyosantik duruma doğru hızla ilerler.

2,5 yaş döneminin zorlu evresine kıyasla 3 yaş civarında çocuklar daha işbirlikçi tavırlar sergilerler. Açık, net sınırlara ihtiyaç duyar ve kurallara uyum sağlamaktan hoşlanırlar.

2 yaşında başlayan sorgu çağı her geçen gün artan bir hız ile 3 yaşında da belirgin olarak kendini göstermektedir. Kendisine söylenen her şeyi anlayıp, ”dili” isteklerini anlatmak ve sosyalleşmek için gayet anlaşılır biçimde kullanabilirler. Bu da çevresindeki insanlar ile daha anlamlı ilişkiler kurmasını sağlar.

3 yaş dönemindeki çocuklar artık kendi öz bakımlarını karşılayabilecek birçok beceriye sahiptirler. Çocuklara ortam sağlandığı takdirde giyinip soyunmak ve yemek yemek gibi işleri tek başlarına yapabilirler.

3 yaşında çocuklar merdivenleri koordineli bir şekilde ayak değiştirerek çıkabilirler. Yalnız aşağı inerken dengede kalabilmek için her basamakta ayaklarını birleştirerek ilerlerler. (Bunları ellerinde örneğin peluş büyük bir oyuncak taşırken de yapabilirler.)

Oyun parklarındaki kaydıraklara rahatlıkla tırmanabilirler. İki ayağı yan yana iken bir basamak yükseklikten atlayabilirler. Üç tekerlekli bisikleti kullanabilirler. Artık uzaydaki beden konumunu kavrayabilir. Örneğin kendi beden hareketlerini yakınındaki nesnelere göre değerlendirip ayarlayabilirler. Ayaklarını bağdaş kurarak oturabilirler. Koşarken önlerine çıkan engelleri aşabilirler.

3 yaş itibariyle ince motor kaslarındaki gelişim de daha net olarak gözlenebilmektedir. İpliğe büyük boncuklar dizebilirler. Makas kullanabilirler. Her iki ellerini de koordineli olarak kullanabilirler. 9-10 küp ile kule yapabilirler. Kendilerine gösterilen basit şekilleri kopya edebilirler. (O, +, /, V gibi)

İki üç rengi isimleri ile birlikte tanıyabilirler. Mavi ve yeşilin birbirine karıştırılması olasıdır. Genellikle kırmızı ve sarıyı daha rahat ayırt ederler.

Konuşurken ses tonunu duruma göre değiştirerek kullanırlar. Sözcük dağarcıkları oldukça gelişmiştir. Adını, soyadını, cinsiyetini ve yaşını söyleyebilirler. Kişi zamirleri ve edatların büyük bir çoğunluğunu uygun bir şekilde kullanırlar. Sembolik oyun oynama bu evrede gelişimini sürdürür.

Hikaye dinlemekten zevk alırlar. Özellikle çok sevdiği hikayeleri defalarca dinlemek için ısrarcı davranabilirler. 10’a kadar ya da daha fazla ezbere sayabilirler.

Yemeklerini yardım almadan kaşık çatal kullanarak yiyebilirler. Çocukların tuvalet alışkanlığını kazanabileceği bir dönemdir. (Bu durum çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir.) Kıyafetleri çıkartıp giyebilirler. Ancak düğme ilikleme ve bağcık bağlama gibi işlerde yardıma ihtiyaç duymaları normaldir.

Üç yaşın keyfini sürmenizi dileriz.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top