Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

3 yaş döneminde çocukların sosyal gelişimi nasıl desteklenir?

Shares
Read Carefully

3 yaşından sonra çocuğunuzun gelişimine destek olmak için fiziksel, özbakım, sosyal, duygusal, dil gelişimi, duyu gelişimi, zihinsel gelişim olarak alt başlıklarla özellikle odaklanabileceğiniz bazı alanları özetlemek istedik. Okumak istediğiniz başlıklar için yazının altındaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Sosyal gelişim:

  • Beraber vakit geçirebileceğiniz geniş zaman aralıkları ayırın. Bu zamanlarda cep telefonunuzu yanınıza almayıp tümüyle çocuğunuzla olmaya özen göstermenizi öneririz.
  • Paylaşmayı öğretin, ona örnek olun ve takdir edin.
  • Küçük sorumluluklar verin. Sorumluluklarını yerine getirdiğinde ödül ya da hediyeden kaçının ufak takdirlerle onu cesaretlendirin.
  • Küçük drama oyunları oynayın ve farklı taklitlerle farklı rollere bürünün. Örneğin ev işlerinde size yardım ederken ona bir önlük vermeniz, yemeğe yardım ederken bir aşçı şapkası takmanız tüm bu işleri çok daha keyifli yapmasını sağlayacaktır.
  • Sıralı oyunlar oynayabilir böylece sırasını beklemesini öğrenmesini teşvik edebilirsiniz.
  • Beklemesini öğretebilirsiniz. Örneğin çocuğunuzla birlikte kek yapın ve pişmesini beklemesini isteyin. Birlikte sinema kuyruğuna girerek sırada beklemeyi öğrenmesine destek olabilirsiniz.

 

Ve tabii ki Kidokit uygulamamızda yer verdiğimiz çocuğunuza göre kişiselleştirilmiş oyun ve aktiviteleri evinizde yapmaya özen göstermenizi öneririz. Böylece çocuğunuzun bütünsel gelişimine katkınız büyük olacaktır. Oyuncak alımlarında Kidokit uygulamamızda kullandığımız oyuncak türlerini seçerseniz gelişimini birebir destekleyen daha bilinçli seçimler yapmış olursunuz.

Aynı şekilde alacağınız kitaplar ya da akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz çocuk dostu ve öğretici uygulamalar da Kidokit uygulamamızda çocuğunuzun yaşına ve gelişim özelliklerine göre önerilmiştir. Eğer çocuğunuz ekran karşısında zaman geçiriyorsa, TV ve tüm diğer dijital ekipman kullanımını günde en fazla 1 saat ile sınırlandırmayı hatırlayın. Ekran önünde geçirilecek zamanla ilgili bir diğer önerimiz de mümkünse bir yetişkin eşliğinde; ilişki kurarak, öğrenerek, eğlenerek geçireceği bir zaman olmasını sağlamanızdır.

 

Özbakım becerileri ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Fiziksel gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Duygusal gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Dil gelişimi gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Duyu gelişimi gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Zihinsel gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top