Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

3 yaş döneminde çocukların özbakım becerileri nasıl desteklenir?

Shares
Read Carefully

3 yaşından sonra çocuğunuzun gelişimine destek olmak için fiziksel, özbakım, sosyal, duygusal, dil gelişimi, duyu gelişimi, zihinsel gelişim olarak alt başlıklarla özellikle odaklanabileceğiniz bazı alanları özetlemek istedik. Okumak istediğiniz başlıklar için yazının altındaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Özbakım becerileri

  • Kendi başlarına giyinmeleri için gerekli ortamları yaratabilirsiniz. Mümkün olduğunca bol ve kolay giyip çıkarabileceği kıyafetleri seçin. Bunları yapmakta ustalaştıkça daha zor düğmeli, bağlamalı kıyafetlere ya da daha dar olanlarına geçebilirsiniz.
  • Ev işlerinde mutlaka beraber çalışın. Çocuğunuzun kendi yemeğini kendi yemesi için onu hem cesaretlendirin hem de onun bu işi çok iyi yapabileceğine inandığınızı göstererek ona zaman ve fırsat tanıyın.
  • Birlikte dişlerinizi fırçalayın, ellerinize yıkayın ki bunları sizlerden öğrenip uygulayabilsin.

Ve tabii ki Kidokit uygulamamızda yer verdiğimiz çocuğunuza göre kişiselleştirilmiş oyun ve aktiviteleri evinizde yapmaya özen göstermenizi öneririz. Böylece çocuğunuzun bütünsel gelişimine katkınız büyük olacaktır. Oyuncak alımlarında Kidokit uygulamamızda kullandığımız oyuncak türlerini seçerseniz gelişimini birebir destekleyen daha bilinçli seçimler yapmış olursunuz.

Aynı şekilde alacağınız kitaplar ya da akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz çocuk dostu ve öğretici uygulamalar da Kidokit uygulamamızda çocuğunuzun yaşına ve gelişim özelliklerine göre önerilmiştir. Eğer çocuğunuz ekran karşısında zaman geçiriyorsa, TV ve tüm diğer dijital ekipman kullanımını günde en fazla 1 saat ile sınırlandırmayı hatırlayın. Ekran önünde geçirilecek zamanla ilgili bir diğer önerimiz de mümkünse bir yetişkin eşliğinde; ilişki kurarak, öğrenerek, eğlenerek geçireceği bir zaman olmasını sağlamanızdır.

Fiziksel gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Sosyal gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Duygusal gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Dil gelişimi gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Duyu gelişimi gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Zihinsel gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top