Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

3 yaş döneminde çocukların gelişimi nasıl desteklenir?

Shares
Read Carefully

3 yaşından sonra çocuğunuzun gelişimine destek olmak için fiziksel, özbakım, sosyal, duygusal, dil gelişimi, duyu gelişimi, zihinsel gelişim olarak alt başlıklarla özellikle odaklanabileceğiniz bazı alanları özetlemek istedik. Okumak istediğiniz başlıklar için yazının altındaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Fiziksel gelişim

  • İçeride ve dışarıda koşabileceği, tırmanabileceği, küçük atlamalar yapabileceği ve dengesini geliştirebileceği aktiviteler yapabilirsiniz.
  • Daha uzun süre odaklanmasını sağlayan yaratıcı oyunlar ve hareketler yapın. Örneğin bir çizgi üzerinde önde siz yürüyün; onun da sizi takip ederek sizinle aynı hareketleri yapmasını isteyin. Çömelerek yürümek, yavaş/hızlı yürümek, atlamak, ellerinizi kaldırmak, açmak gibi farklı hareketler yapabilirsiniz.
  • Kutu ve küçük grup oyunlarına başlamak için 3 yaş oldukça uygundur. Bu yaşlarda önerdiğimiz kutu oyunlarını Kidokit uygulamamızda bulabilirsiniz. Oyun hamurları, boyama, makasla kesme egzersizleri gibi sanat aktivitelerini bol bol yapın. Böylece çocuğunuzun hem ince motor kaslarını, görsel algı becerilerini hem de yaratıcılığını geliştirebilirsiniz.
  • Bloklar, yap-bozlar ve bu yaşa uygun legolarla oynayabilirsiniz. Belli çizim, sıra ve desenleri taklit etme egzersizleri yaparken bir yandan ince motor kaslarını, görsel algısını bir yandan da zihinsel gelişimini desteklemiş olursunuz.
  • Mümkün olduğunca farklı bedensel pozisyonlara girmelerini teşvik edin. Örneğin kafa üstü (takla atma gibi), yüz üstü sallanımlar, hareketli zemin gibi farklı pozisyonlarda vücutlarını keşfetmelerini sağlayarak, bedensel özgüvenlerini arttırabilirsiniz.

Ve tabii ki Kidokit uygulamamızda yer verdiğimiz çocuğunuza göre kişiselleştirilmiş oyun ve aktiviteleri evinizde yapmaya özen göstermenizi öneririz. Böylece çocuğunuzun bütünsel gelişimine katkınız büyük olacaktır. Oyuncak alımlarında Kidokit uygulamamızda kullandığımız oyuncak türlerini seçerseniz gelişimini birebir destekleyen daha bilinçli seçimler yapmış olursunuz.

Aynı şekilde alacağınız kitaplar ya da akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz çocuk dostu ve öğretici uygulamalar da Kidokit uygulamamızda çocuğunuzun yaşına ve gelişim özelliklerine göre önerilmiştir. Eğer çocuğunuz ekran karşısında zaman geçiriyorsa, TV ve tüm diğer dijital ekipman kullanımını günde en fazla 1 saat ile sınırlandırmayı hatırlayın. Ekran önünde geçirilecek zamanla ilgili bir diğer önerimiz de mümkünse bir yetişkin eşliğinde; ilişki kurarak, öğrenerek, eğlenerek geçireceği bir zaman olmasını sağlamanızdır.

 

Özbakım becerileri ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Sosyal gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Duygusal gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Dil gelişimi gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Duyu gelişimi gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Zihinsel gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top