Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

3 yaş döneminde çocukların duygusal gelişimi nasıl desteklenir?

Shares
Read Carefully

3 yaşından sonra çocuğunuzun gelişimine destek olmak için fiziksel, özbakım, sosyal, duygusal, dil gelişimi, duyu gelişimi, zihinsel gelişim olarak alt başlıklarla özellikle odaklanabileceğiniz bazı alanları özetlemek istedik. Okumak istediğiniz başlıklar için yazının altındaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Duygusal gelişim

  • Başarıyı tadabilecekleri aktiviteler sunabilirsiniz.
  • Başkalarıyla karşılaştırmalar yapmaktan kaçınmanızı öneririz. “Bu sefer resmini daha da güzel yaptın” diyerek kendi gelişim çizgisinde onu cesaretlendirebilirsiniz.
  • Bu yaşa ait gelişim adımlarını öğrenin ve beklentilerinizi bunun üzerinde tutmayın. Unutmayın her çocuğun gelişim hızı farklıdır. Çocuğunuza kendi hızında öğrenme fırsatı vermemiz önemlidir.
  • Komik şeyler yapın, birlikte eğlenceli ve kaliteli zaman geçirin. Komik kitaplar
    okuyabilirsiniz.
  • Kurallarınız olmasını ve kurallara özen göstermenizi öneririz. Kuralları ve gerektiğinde sınırları olan ama sevgi dolu ve takdir etmeyi bilen ebeveynler olmaya özen gösterin.
  • Her gün mutlaka bir sohbet zamanız olsun. Bugün ne yaşadığını, hangi duygular yaşadığını, problem oluştuğunda hangi çözüm yollarına başvurduğunu vs. paylaşsın. Genellikle uyku öncesi yapılan sohbetler bu paylaşımlar için çok güzel fırsatlar yaratır. Hem de çocuğun psikolojik olarak rahatlamasını sağlar.

 

Ve tabii ki Kidokit uygulamamızda yer verdiğimiz çocuğunuza göre kişiselleştirilmiş oyun ve aktiviteleri evinizde yapmaya özen göstermenizi öneririz. Böylece çocuğunuzun bütünsel gelişimine katkınız büyük olacaktır. Oyuncak alımlarında Kidokit uygulamamızda kullandığımız oyuncak türlerini seçerseniz gelişimini birebir destekleyen daha bilinçli seçimler yapmış olursunuz.

Aynı şekilde alacağınız kitaplar ya da akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz çocuk dostu ve öğretici uygulamalar da Kidokit uygulamamızda çocuğunuzun yaşına ve gelişim özelliklerine göre önerilmiştir. Eğer çocuğunuz ekran karşısında zaman geçiriyorsa, TV ve tüm diğer dijital ekipman kullanımını günde en fazla 1 saat ile sınırlandırmayı hatırlayın. Ekran önünde geçirilecek zamanla ilgili bir diğer önerimiz de mümkünse bir yetişkin eşliğinde; ilişki kurarak, öğrenerek, eğlenerek geçireceği bir zaman olmasını sağlamanızdır.

Özbakım becerileri ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Fiziksel gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Sosyal gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Dil gelişimi gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Duyu gelişimi gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Zihinsel gelişim ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top