Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Çocuğunuzla göz teması kurun

Shares
Read Carefully

Çocuğunuzla iletişimde ne kadar göz teması kuruyorsunuz? Sorularını yanıtlarken gözünüz onda mı, telefonunuzda ya da televizyonda mı? Unutmayın ki çocuğunuzla iletişiminizde sözleriniz kadar mimik ve beden diliniz de son derece önemlidir.

Çocuğunuzla konuşurken göz teması kurmadığınız zamanlar, elleriyle sizin kafanızı çevirmeye çalışması, tamamen sizinle göz teması kurmak istediği içindir, çünkü bu onun için ilgi anlamına gelir.

Onunla iletişim kurarken onun boy hizasına eğilin ve mutlaka gözlerine bakarak konuşun. Çocuğunuzla her gün birebir (başka herhangi bir şeye dikkatinizi vermeden) kaliteli zaman geçirmeye mutlaka çaba gösterin. Çalışıyor da olsanız zaman az da olsa bu zamanı tümüyle ona adayarak geçirdiğinizde çok kıymetli ve özel olacaktır. Unutmayın çocuğunuzun en güvendiği ve yanında en mutlu olduğu kişi sizsiniz. Çocuğunuzla aranızdaki bağları daha da kuvvetlendirmek için onunla sürekli iletişim halinde olmaya özen gösterin. Hem onu dinleyerek anlamaya çalışın, hem de siz konuşarak onunla ilgilendiğinizi hissettirin, bol bol dinleyin, sohbet edin. İletişiminizde açık, şeffaf ve dürüst olun. En yoğun anınızda bile olsanız, size sesleniyor veya birşeyler anlatmaya çalışıyorsa kısa bir süre bile olsa mutlaka onunla göz teması kurarak ilgilendiğinizi hissettirin. Unutmayın ki bugün kurduğunuz iletişim, gelecekte aranızdaki bağın ne kadar kuvvetli olacağını belirleyen önemli temellerdir.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top