Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

0-3 yaş döneminde okunacak hikayeler

Shares
Read Carefully

0-3 yaş döneminde okuyacağınız hikayeler için:

  • Resimli kitap örneklerini (Seçilmiş olan kitapların özellikle salyaya dayanaklı ve kalın sayfalı olmasında fayda var. Bebek ağzına aldığı taktirde, sayfaları yırtma ve parçaları ağzına alarak yutma ihtimali olmamasını gözetmek gereklidir).
  • Resimli kartları
  • İşitsel ağırlıklı kitapları-müzikli kitapları kullanabilirsiniz.

Çocuğunuza (aslında çocuğunuzla) kitap okumak için günde iki kez zaman ayırmanız harika olur. Bunlardan bir tanesini çocuğunuzun uyanık ve algılarının açık olduğu bir zamanda onu hikayenin içerisine çekebilmek, bu hikayenin öğretilerini içselleştirmesini sağlamak, sayfalardaki detayları incelemesine olanak tanımak ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi dil gelişimine katkıda bulunmak için yapmanızda büyük fayda vardır. Ayrıca böylece her insan için çok değerli olan kitap okuma alışkanlığını da kazandırmış olursunuz. Özellikle aksiyonlu, hareketli ve çocuğun merakını uyandıran kitapları bu uyanık zamanda okumak en güzelidir.

Kitap okuyabileceğiniz ikinci bir zaman ise uyku öncesidir. Bu ise çocuğunuzun sizin sesiniz eşliğinde huzurlu bir şekilde kitap dinletisi yapabileceği, huzur ve mutluluk dolu hikayelerle uykuya dalmasını sağlayabileceğiniz zamandır. Gece okumaları için hedefiniz dinlendirici ve huzurlu bir uyku sağlamaktır. Bebeğiniz o zamana kadar dişlerini fırçalamış (başlamadıysanız başlamanız iyi olur, “Küçük çocuklara özbakım becerileri kazandırmak”yazımızı www.kidokit.com’dan okumanızı öneririz), pijamasını giymiş, yatağa girmek için hazır durumda olmalıdır. Evinizde bir rafta uyku öncesi kitapları bir rafta da gündüz okumak için ayırdığınız kitapları koyabilir; çocuğunuza kendi seçtiği kitabı okumanın tatminini vermek için onun seçmesine izin verebilirsiniz. Bu dönemlerde 3-4 taneden fazla kitap sergilemeyin ki seçim yapmakta zorlanmasın. Yatmadan önce en az 5-10 dakika çocuğunuzla bağ kurmak ve onu uykuya hazırlamak için zaman ayırmanız önemlidir. Özellikle uyku öncesi dönemde hikayeleri basit tutmak faydalıdır. Kısa hikayeler ve özet klasik kitaplar seçebilirsiniz. Bu dönemde fanteziden uzak durmaya daha somut, gerçeğe yakın ve mutlu hikayeler okumaya özen gösterin. (Maria Montessori felsefesi fantastik hikaye ve karakterlere 4,5 yaşından sonra geçilmesinin en doğru zaman olduğunu; özellikle 0-3 yaş döneminde gerçek hikayelerin okunmasını ve gerçek resimlere özen gösterilmesini önermektedir. Konuşan ve giyinen hayvanlar, periler, cadılar vb. bu fantastik dünyanın örnekleridir.)

Bazen (hatta uzunca bir dönem) aynı kitabı tekrar tekrar okumak zorunda kalabilirsiniz. Bunun hiçbir zararı yoktur. Çocuğunuz her seferinde detaylara hakim olacak belki bir süre sonra sustuğunuzda boşlukları doldurabilecek ya da bir şeyi yanlış söylediğinizde sizi düzeltebilecektir. Bu tür küçük oyunlar onun ilgisini test etmek ve birlikte keyifle kitap okumak açısından oldukça faydalıdır. Sesinizin tonunu ve ritmini değiştirmek çocuklarınızın ilgisini çekmek açısından hikaye zamanını daha keyifli hale getirebilir. Ayrıca küçük kafiyeler kullanmak da özellikle vokal sesleri duymaktan hoşlandıkları bebeklik dönemlerinde çocuklarınız için ilgi çekici olacaktır. Kitaplar çocuklarınıza renkleri, şekilleri, yaşadığınız dünyayı, doğayı sevmeyi, farklı duyguları ve daha pek çok şeyi kolayca öğretmenizi sağlar. Umarız bu alışkanlığı hayatınıza sokarsınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top