Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Oyun grupları ve “evet” ortamı…

Shares
Read Carefully

Doğumdan yaklaşık iki yaşına kadar olan dönem bebeğiniz için “tek başına oyun” evresidir. Hatırlarsanız bebeğiniz önce özellikle kendisi ile oynuyor; kendi vücudunu tanımaya çalışıyordu; daha sonra çevresindeki uyarıcılarla ilgilenmeye başladı ve çevresindeki renkleri, sesleri, hareketleri izleyerek bu uyarılara tepkiler gösterdi ve oyunlar geliştirdi.

Pek çok çocuk özellikle 18. aydan sonra yavaş yavaş sosyalleşmekten daha fazla keyif aldıklarını göstermekle birlikte hâlâ tek başlarına oyun oynamaya devam ederler. Bu dönemlerde paralel oyun evresine geçerler. Yani başka arkadaşları ile olmaktan keyif alırlar; başka çocuklarla muhtemelen yan yana oynamayı severler ancak kendi oyunlarını yine çoğunlukla bağımsız bir şekilde sürdürürler. Her ne kadar birlikte oynamasalar da birbirlerini izlerler ve bir oyuncağı istemek, düşüncelerini söylemek vb. durumlarda birbirleriyle az da olsa etkileşime girebilirler.

Gerçek anlamda sosyalleşme ve birlikte oynama ise üç yaşından sonra başlayacaktır. Kısaca önümüzdeki yıl bebeğinizin kendisiyle ve sizinle vakit geçirmeyi tercih edeceği ve sürekli olarak yeni bir şeyleri keşfetmeye çalışacağı dönem olacaktır. Ona hazırlayacağınız çevre ne kadar “hazır” olursa yani çocuk dostu bir şekilde ve gelişimi destekler nitelikte hazırlanırsa işiniz de o kadar kolaylaşır.

Bu dönemde bebeğinizin başka bebek ve çocuklarla iletişimini artırmak ya da sosyalleşme yolunda ilerlemesine destek olmak istiyorsanız komşularınızdan birisiyle örneğin haftada bir kez bir oyun arkadaşlığı saati ayarlayabilirsiniz. Henüz arkadaş olmayacaklardır ancak yine de iletişim ve sosyalleşme adına küçük adımlar atmaya başlayabilirler.

Sosyalleşmeye adım atmada oyun gruplarına gidiyorsanız önce çok kalabalık olmayan grupları tercih etmenizi önereceğiz. İlk başlarda iki-üç kişilik gruplar bebeğinize kendisini daha iyi hissettirecektir. Şayet Playorena, Gymboree ya da My Gym gibi profesyonel oyun gruplarına katılmaya başlamayı planlıyorsanız ya da başladıysanız size önemli bir tavsiyemiz var. Lütfen bebeğinizi oyuna katılmaya zorlamayın. Bırakın önce izlesin, dinlesin, katılma isteği oluşsun ve ondan sonra katılmaya başlasın. Bazen siz o kadar çabayla bebeğinizi gruptaki oyuna katılmaya getirdiğinizde bebeğiniz orada gördüğü kilitli bir kutunun kilidiyle oynamayı çok daha fazla tercih edebilecektir. Muhtemelen o anki “hassas gelişim dönemi” farklıdır. Bazense oyunlarla hiç ilgilenmiyormuş gibi kenarda durmayı ya da farklı şeylerle oynamayı tercih edebilir. Ancak muhtemelen söylenen şarkıları dinliyor ve aralarda yapılan oyunları gözlemleyerek öğreniyordur. Bu tür ortamların bebeğiniz için “hayır” ya da “haydi” değil “evet” ortamı olması önemlidir. Birkaç hafta sonra bebeğinizin bir anda gruba katıldığını ve şarkıların sözlerini mırıldanmaya çalışarak hareketlerini sanki biliyormuşçasına taklit etmeye çalıştığını fark edebilirsiniz. Önemli olan bu dönemlerde bebeklerimizin ritmine uymayı başarmamız, onların ilgi alanlarını doğru gözlemleyerek o alanlarda beslenmelerine izin vermemizdir. İlgilerini çektiği bir konuda uyarıcı sunduğumuzda odaklanma süresi artacak, bu alandaki gelişimi çok daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top