Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Küçük çocuklara özbakım becerileri kazandırmak

Shares
Read Carefully

Özellikle 1,5 yaş sonrası dönemde çocuğunuz sizi taklit etmeye bayılır. Dolayısı ile bu dönem çocukları özbakım becerilerine hazırlamak için harikadır. Özellikle artık yürüyebiliyorsa birçok konuda çalışmalara başlayabilirsiniz. Örneğin bebeğiniz giyinirken size daha fazla yardımcı olabilir. Diş ve saç fırçalamayı öğretmeye başlayabilirsiniz. Önemli olan gerçekten fırçalaması değil; bu alışkanlığı kazanmasını sağlamanızdır. Saçını fırçalamayı öğretmek için bebeğinizin odasına bir boy aynası koymayı unutmayın. Hem giyinmesi hem de özbakım için bu ayna çok fonksiyonel olacaktır.

Bebeğinizin kullanacağı ilk saç fırçasını alırken (ilk aşamalarda tarak değil fırça öneriyoruz) şu özelliklere dikkat edebilirsiniz: Öncelikle fırça ucunun çocuğunuzun kafasını zedelemeyecek şekilde yumuşak yapılı olmalı. Özellikle yuvarlatılmış uca sahip fırçaları tercih etmenizi öneririz. Çocuğunuz doğru tutuşu öğrenene kadar fırçası ile kafası istem dışı şekillerde buluşabilecektir. Fırça sapı geniş ve hafif olursa bebeğiniz tarafından kullanılması daha kolay olacaktır. Son olarak fırçanın ham maddesi yumuşak, hafif, suya dayanıklı ve hızlı kuruyan yapıda olursa harika olur. Bebeğinize saçını fırçalamayı öğretirken bir eliyle saçlarının yarısını üstten bastırmasını diğeriyle de yumuşak hareketlerle yukarıdan aşağı doğru fırçayı kullanmayı öğretebilirsiniz. Böylece iki elini koordineli kullanma alışkanlığı da başlamış ve bir ihtimal saçını çekerse yukarıdan destek sağlamış olur. Bu arada siz de kendi saçınızı itinalı ve yavaş hareketlerle fırçalayarak çocuğunuza örnek olabilirsiniz. Ayrıca bu tür alışkanlıkları edinirken saçınızı neden taradığınızı da anlatmanız önemlidir.

 Gelelim diş fırçalama alışkanlığına…

Saç fırçalamada olduğu gibi öncelikle sizin örnek olmanız önemli. Banyoda sizin yanınızda çocuğunuz için bir yükseltici bulundurun ki o da musluk seviyesine erişebilsin. Diş fırçasını nasıl kullanacağınızı çocuğunuza yavaşça gösterin. Başlarda sadece suyla yıkayın; bu aralar diş macununu çok daha sık yutacaktır; ayrıca bir şekilde tadını sevmeyecek olursa diş fırçalama işleminin tümünden soğuyabilir. Yine ağzındaki suyu yutma eğilimi yüksek olduğundan bir bardakta içme suyu hazır bulundurmanız ve başlarda bu suyla çalkalamayı öğretmeniz daha doğru olacaktır.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top