Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Fiziksel gelişimde 2-4 yaş arasında sizleri neler bekliyor…

Shares
Read Carefully

Tahminimizce çocuğunuz ya iki yaşına gelmek üzere ya da 2-4 yaş arası bir dönemde ve siz de çocuğunuzla ilgili ebeveynler olarak ilginizi çeken konularla ilgili araştırma yapmaya ve okumaya çok açık bilinçli ebeveynlersiniz. Öncelikle sizi canı gönülden kutlarız. Çocuğunuzun ikinci yaş doğum gününe yaklaşırken sizlerle kısaca son iki yılda farklı alanlarda neler olduğunu ve önümüzdeki iki yılda neler beklememiz gerektiğini paylaşacağız. Ne bekleyeceğinizi bilirseniz; çocuklarınıza ona göre hem imkan tanıma hem de davranışlarını anlama şansınız olur.

Fiziksel gelişim yani kaba ve ince motor kas gruplarındaki gelişimle başlayalım yazımıza.

Hayatın ilk iki yılında, çocuğunuz küçük motor faaliyetleri ve becerileri hakkında oldukça çok şey öğrenmiştir. Doğumdan sonra ellerini nasıl kullanacağından hiç haberdar olmama durumundan başlayarak, altı aylık olduğunda yakındaki objelere tam olarak uzanabilmeye başladı. Bu dönem ile ikinci doğum günü arasında, düşürme, aktarma ve vurma gibi ilkel becerilerden başlayarak kocaman bir dizi el/göz becerisi edindi. İlerleme kaydederek mekanizmaların işleyişi ve küçük objelerin özelliklerinin araştırılması ile ilgili bir dizi beceri kazandı. Sonuçta elektrik düğmesini açmak veya televizyonu çalıştırmak da bir beceridir. Bir kilidi açabilmek, bir oyuncağın mekanizmasını çalıştırmak da ve küçük yap-bozları başarıyla tamamlamak vb. bunların hepsi farklı becerilerdir. Çocuğunuz tüm bu becerileri geçtiğimiz dönemde kazanmış oldu. Bununla beraber, bu iki yıl zarfında muhtemel tüm küçük motor becerilerini geliştirme işini henüz tamamlayamadı ya da bir ürün yaratmak için bu becerilerini bir araya getirme çabasına girmeye henüz başlamadı. İkinci doğum gününden sonra, ürün yaratma becerisi de ortaya çıkmaya başlayacak.


Motor becerilerinde son iki yıl

Büyük kas motor faaliyetleri alanında, ilk iki yıl çocuğunuzun bedenindeki büyük kas gruplarını kontrol etmekte uzmanlaşması oldukça kendine özgü bir dönemdi. Hatırlarsanız miyelinleşme (sinirler arasında kablolaşma) ve kas gelişimi baştan aşağı ve içeriden dışarıya doğru oluştu. Yani önce başını dik tutma ve çeşitli yönlere çevirme becerilerini geliştirdi. Daha sonra dik durduğunda rahat edebilmek için sırt kaslarının güçlü olması, beden ağırlığını taşıyabilmek için bacaklarının güçlü olması ve tabii ki çekmeyi, ayakta durmayı, tırmanmayı ve son olarak da yürümeyi ve koşmayı öğrenmesi gerekti. Eğer gelişimsel bir problem yaşamadıysanız çocuğunuz tüm bu becerileri geçtiğimiz iki yıl içerisinde kazandı.

Motor becerilerin gelişimi, olanaklara bağlı olarak belli bir hızda repertuarlarına eklendi. Bu dönemde çocuğunuz küçük bir üç tekerlekli bisikleti sürmeye hazır hale gelir. Üç tekerli bisiklet demişken çocuğunuzun 2 yaş doğum günü de yaklaşmışken ona uygun bir hediye almayı planlıyorsanız üç tekerlekli bisiklet çok keyifli bir seçenek olabilir.

Şimdi gelelim önümüzdeki dönemden neler beklememiz gerektiğine:

Küçük motor gelişiminde gelecek iki yıl

Küçük motor gelişimi: Hemen hemen tüm 1,5 yaşındakilerin bir boya kalemi ve bir parça kağıt ile yapacağı şey, birkaç tane karalamadır. İki ile dört yaş arasındaki çocuklar ise genel olarak hayvanları, insanları, objeleri, vb. simgeleyen resimler yapmaya başlayabilirler. Bunlara fonksiyonel çizim denilir. Açıkçası ilk çizimler oldukça ilkeldir ama zaman geçtikçe sürekli olarak çizim kalitesini geliştirirler. Bu gelişim sürecinde çocuklarınız, el/göz becerilerini, makas, çekiç ve diğer çeşitli aletler kullanarak hem çeşitlendirir hem de geliştirir. Göreceksiniz, çocuğunuz bir yap-bozda o kadar usta olacaktır ki, kısa süre sonra mücadele olsun diye hem daha çok parçalı hem de daha zor yap-bozlar talep eder hale gelecektir. Her ne kadar hayatlarının ilk yılında olduğu gibi günlük hayatlarının büyük bir kısmını kapsamasa da, bu gelişimsel süreçte, el/göz becerilerinin geliştirilmesi ve ilgili faaliyetler güçlü bir şekilde devam edecektir. Aylar geçtikçe hayat tecrübeleri daha genişleyecek, zenginleşecek ve çeşitlenecektir.

Büyük motor gelişiminde gelecek iki yıl

İki ile dört yaşındaki çocukların çoğu doğuştan jimnastikçilerdir. Bedenlerini kullanmaktan çok büyük zevk alırlar. Sadece yeni uğraşlara girmeye hazır olmakla kalmazlar, önceden edindikleri becerileri kullanmaktan da özel zevk alırlar. Başlangıçta, tırmanma çocukların hoşuna giden böyle bir beceridir. Bir salıncak üstünde havaya savrulmak veya kaydıraktan aşağı inebilmek, yüzyıllardır çocukların bu gelişim sürecinde çok hoşuna gitmiştir. Örneğin üç tekerlekli bisiklete binmek ve jimnastik gereçlerini kullanmak gibi bir dizi ilave büyük motor hareketlerini yapmak için tamamen yetkindirler.

Kısaca önümüzdeki iki sene de geçtiğimiz iki sene kadar her anın farklı bir gelişim adımıyla taçlandığı yıllar olacaktır. Ayrıca artık evdeki miniğiniz kendisini çok daha iyi ifade etmeye başlayacağı için iletişiminizin arttığı, sizi güldürdüğü, bu yılın sonlarına doğru “ben” merkezciliğinin geride kaldığı ve çok keyifli bir dönem olması beklenmektedir. Özellikle 30 ayını doldurduktan sonra çocuğunuz bir anda büyümüş gibi gelecektir ve ilişkiniz bambaşka bir platforma taşınacaktır.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top