Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Kitapların gizemli dünyası

Shares
Read Carefully

Kitap okumanın önemini her fırsatta sizlerle paylaşıyoruz. Gelin bu dönemde çocuğunuz için seçeceğiniz kitapların özelliklerini bir kez daha hatırlayalım:

 • Bu dönemde seçtiğiniz kitapların boyutlarının büyük olmasını öneririz.
 • Kitaplar sağlam, kalın, yırtılmayacak materyallerden üretilmiş olmalı.
 • Kitaplarda büyük resimler olması çocuğunuzun ilgisini daha fazla çekecektir.
 • Bu dönemde soyut kavramları içeren masalları tercih etmemeye özen gösterin. Sık sık belirttiğimiz gibi bu dönem çocukların somut öğrenme dönemidir. Çocuklar genelde 8 yaşına gelene kadar soyut kavramları anlayamazlar.
 • Hikayelerde daima açık, anlaşılır ve somut ifadeler kullanılmalıdır.
 • Fantaziden kaçınmaya çalışın. Örneğin, periler, cadılar ve büyücülerin yer aldığı masallar yerine, çocukların başrolde olduğu sevimli kitaplar seçin.
 • Hayvanların konuştuğu fabllar, aslında gerçek hayatta olmayan bir kavram üzerine kurgulandığından Dr. Silvia Dubovoy gibi bazı uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Ayrıca yeni araştırmalar konuşan hayvan karakterleri yerine insan karakterlerinin kullanılmasının daha olumlu sonuçları olduğunu göstermiştir. Ancak kitapçılar 0-6 yaş için konuşan hayvanların olduğu kitaplarla, çizgi filmler de bu tür karakterlerle doludur. O yüzden tercihi size bırakıyoruz. Bizim tavsiyemiz özellikle 0-3 yaşta karşılarına çıkan görsellerin çok daha somut olması ve gerçeğe dayanması yönünde. 3 yaştan sonra yavaş yavaş bu tür kitaplara da geçebilirsiniz.
 • Okuduğunuz masal ve hikayeler genel olarak nazik ve olumlu bir üslupla yazılmış olmalıdır. Bu çocuğunuzun iletişim becerilerini olumlu şekilde etkiler.
 • Okuyacağınız kitapları öncelikle sizin okumanızı tavsiye ederiz. Unutmayın ki bu dönemde çocuklar iyi ve kötüyü bir süzgeçten geçirmeksizin olduğu gibi zihinlerine kaydederler. İçinde barınan hikayeyi, verilen değerleri ve anlatılan konuları çocuğunuzun içselleştirebileceğini düşünerek mümkün olduğunca çocuğunuza öğretmek istediğiniz değerleri içeren kitaplar seçin. Bir hikayeyi çocuğunuza okumadan önce sizin okumanız aynı zamanda tonlamaları ayarlayabilmenizi sağlar.
 • Masalda / hikayede önce bir giriş betimlemesi (masal kahramanı hakkında, masalın geçtiği yer hakkında bilgilendirme) yapılmalıdır.
 • Masalda / hikayede karmaşık olmayan bir olay örgüsü ve sonuç olmalıdır.
 • Her okunan hikayeden sonra çocuğunuza hikaye ile ilgili sorular sorun. Bu onun zihinsel gelişimi için etkili olacaktır. Aralarda durarak onun tamamlamasını isteyin.
 • Hikaye aralarında bilinmeyen kelimeler, deyimler görürseniz çocuğunuza sorun ve gerekirse örneklerle açıklamaya çalışın.
 • Hikaye okurken hep aynı ses tonu ile değil, hikayenin gidişatına göre değişik tonlamalarla okumaya özen gösterin. Hikayeyi ne kadar çekici hale getirirseniz çocuğunuzun yoğunlaşması o derece yüksek olur.
 • Hikayeleri drama ile birleştirin. Böylece çocuğunuzun hayal gücünü, iletişim becerilerini ve duygusal-sosyal gelişimini ayrıca desteklemiş olursunuz.

Kidokit uygulamamızda sizler için farklı yaş gruplarındaki kitapları hem özetledik hem de konularına göre ayrıştırmaya çalıştık. Böylece öğretmek istediğiniz değer ve konulara uygun kitapları daha kolay bulabileceğinizi umuyoruz. Ayrıca uygulamamız içinde bazı kitapların dramatize edilmesine ilişkin etkinlikler de bulabilir, bu örnekler doğrultusunda sizler de kendi drama oyunlarınızı yaratabilirsiniz.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top