Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Çocuğumun özgüvenini nasıl geliştiririm?

Shares
Read Carefully

Epeyce bir haftadır yazılarımızda çocuklara belli değerleri kazandırma üzerine konulara odaklanıyoruz. Çocukları hızla değişen yeni çağda başarıya götürecek özellikler bu değerlere sahip olmaları diye düşünüyoruz. Bu konuda Dünya Ekonomik Forum’unun yayınladığı çok güzel bir video var. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamaktaki en önemli donelerden birinin pek çok kereler özgüvenlerini geliştirmek olduğunu yapılan araştırmalarla birlikte sizlerle paylaştık. Kidokit uygulamamızda klasik gelişim alanlarının yanı sıra özbakım ve günlük yaşam becerileri kazandıran oyun ve etkinlikleri eklememizin en birincil sebebi de bu. Bu tür becerileri kazanan ve kendi ayaklarının üzerinde durabilen çocukların özgüvenlerinin çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Gelin şimdi çocuklarımızda özbakım becerilerini geliştirmek adına başka neler yapabileceğimize dair birkaç ipucu daha paylaşalım:

  • Öncelikle çocuklarınıza onların var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu hissettirmekle işe başlamanızı öneririz. Çocuğunuza olan sevginizin başarı ya da başarısızlığına bağlı olmadığını, var olmasının sizin için ne kadar önemli olduğunu ve ne olursa olsun onu daima seveceğinizi söyleyebilirsiniz. Tabii ki bunu yapabilmek ilk olarak kendinizle ne kadar barışık olduğunuzla, hem kendinizi hem de çocuğunuzu olduğu gibi kabul edebilmenizle çok ilgili. Unutmayın önce siz ona güvenmelisiniz ki o da kendine güvenebilsin. Nitelikleri, görünümü ve zekası sizin beklentilerinize oranla ne seviyede olursa olsun.
  • Çocuğunuzu zayıf yanları nedeniyle eleştirmekten uzak durmanız önemlidir. Çocuğunuz kendindeki eksiklikleri ve kusurları kabul edebilmeli, iyi ve kuvvetli olduğu yanları ile gurur duyabilmeli. İlgilendiği şeylerle ilgili okuduğunuz bir yazı ya da resmi onunla paylaşabilirsiniz. Duygularını, düşüncelerini, sevgisini, başarı ya da başarısızlıklarını, hayal kırıklıklarını sizinle rahatça paylaşabildiği zaman çocuğunuz kendine güvenmeye başlayabilir. Çocuğunuzun istediğiniz şeyi yapamayacağını bildiğiniz halde bunu ondan bekleyip sonunda hayal kırıklığına sebep olabilirsiniz. Çocuğunuza sorumluluklar verin. Güvenilip sorumluluk verilen çocuk, kendisini yararlı ve önemli hisseder. “Yardımların çok işime yaradı, teşekkür ederim” ya da “Bak bu aklıma gelmemişti. Bu konudaki fikrini çok beğendim” gibi sözlerle çocuğunuzun katkılarına değer verdiğinizi gösterebilirsiniz.
  • Çocuğunuzu bir birey yerine koyduğunuzu, ona farklı konularda fikrini sorarak, ona da seçme hakkı vererek (ancak şimdilik kafasını çok karıştırmayacak az sayıda seçenekle) ve evde ona özel alanlar da yaratarak vurgulayabilirsiniz. Unutmayın ki sözlerinizden çok davranışlarınız etkili olacaktır.
  • Kidokit uygulamamızdaki etkinlikleri yaparak; çocuğunuza sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuğunuz kendini her geçen gün daha işe yarayan ve daha saygı duyulan bir kişi olarak görecektir. Hayatta sevgi duyulmak kadar sayılmakta çok önemlidir. Henüz 3 yaşına giriyor olsanız bile.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top