Kidokit Logo

Hassas dönemler – Nitelikleri ve Engelleri

Bulaşıkları yıkayan çocuk

Önemli Noktalar

Hassas dönemlerde, çocuklar belli becerileri veya işlevleri görünürde bir yorgunluk veya çaba olmadan edinir. Hassas dönemler belirli bir zaman için devam eder ve bundan sonra asla tekrar yaşanmazlar. Böylelikle, bu özel dönemi kaçırırlarsa bu yeterlilikleri o denli mükemmel ve güç harcamadan kazanamayacaklardır. Demek ki işlev oluşturulsa da oluşturulmasa da süreçten geçeceklerdir.

Hassas dönemler birer birer ama aynı zaman sürecinde ortaya çıkarlar. Hassas dönemin tam zamanlaması her çocukta farklılık gösterecektir. Bu nedenle gözlem, çocuğa gerekli deneyim ve uyaranları sağlamak amacıyla, hassas dönemin tam zamanlaması için anahtar konumundadır. Böylelikle çevre hazırsa ve zenginse, bu durumda, çocuklarımız bu deneyimler yönünde, ihtiyaçları doğrultusunda ilgileneceği şeyleri seçer.

Hassas dönemlerin engelleri :

-Fakat bir çocuğun ilgisi engellenirse, sapmalar ortaya çıkar. (örneğin duyusal deneyimlerle ilgili organlarında sorun varsa, bu durumda sapmaların meydana gelmesinden sonra ilgileri gelişmez.)

Hatta çocuklar bu dönemlerden birini kaçırırlarsa, ilgili işlevi daha sonra ancak çaba harcayarak ve tam olarak özümsemeden edinirler. (Örneğin yeni bir dili yine öğreneceklerdir ancak öğrenmeleri daha zor, aksanları daha ağır olacaktır)

Aynı zamanda çocuklar sürekli olumlu deneyime ihtiyaç duyar. Bu deneyimleri yapma şansları olmazsa bu süreçlerden faydalanamayacaklardır.

Demek ki Öfke nöbetleri genelde yerine getirilmemiş hassas döneme yönelik bir reaksiyondur.

Ebeveynler olarak bizim görevimiz :

Ebeveynler olarak bizim görevimiz esas olarak yetenekleri muhafaza etmek ve müdahale etmeden olumlu yönlendirmelerde bulunmaktır. Bunun dışında çocuklarımız için zengin bir çevre hazırlamamız, bu çevre üzerinde çalışmaları için bağımsızlık ve zaman vermemiz gerekir.  (Çocuklarımıza evlerimizde sunacağımız zengin çevre düzenlemeleri, oda tasımlarına ilişkin makalemizi henüz okumadıysanız okumanızı tavsiye ederiz.) Çocuklarımız ancak tekrarla yaptıkları şeyde başarı gösterebilir ve bu hassas dönemlerden tam olarak istifade ederler.

Yazan ve Derleyen:
Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Uyuyan çocuk

Uyku ve 6 hali

Önemli Noktalar Çocuklar anne rahminde yaklaşık yedinci ayda REM uykusunu annesiyle senkronize etmeye başlar. Uykunun 6 hali vardır; derin uyku, aktif uyku(REM), uykulu, arada hal,

Telefon Kullanan Bebek

Dijital dünya ve çocuklarımız

Önemli Noktalar Dijital dünya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, ancak çocukları dijital dünyadan ayrı tutmak gittikçe zorlaşıyor. 0-6 yaş, çocukların somut materyalleri 3-boyutlu halleriyle dokunarak

bebek ayakları

Tuvalet eğitimi

Önemli Noktalar Düzenli bağırsak hareketleri olması, basit komutları anlayıp yapmak, Bağımsızlık göstermek, “hayır” diyebilmek vb. gibi belirtiler çocukların tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren bazı belirtilerdir.

Duvarda çizilmiş resim

2-6 yaş çocuklarda sosyal ve duygusal gelişim

Önemli Noktalar 2-6 yaş döneminde tohumları ektiğiniz ve çocuğunuzun kişiliğinin oluştuğu dönem olması itibariyle çok önemli. Çocuklarınızın sosyal ve duygusal gelişimlerine nasıl fayda sağlayabileceğinizi anlamak

Yatakta uzanan bebek

Montessori metodu

Önemli Noktalar Montessori metodunun 1900’lü yılların başında ortaya çıktığı düşünülecek olursa yüz yıldır giderek yaygınlaşması ve daha çok kabul görmesi şaşırtıcı bulunabilir. Montessori metodu evrenseldir

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!