Kidokit Logo

Çocuklarda bağımsızlık denince

Bebeğinin yürümeseni izleyen anne

Önemli Noktalar

Doğal gelişim çocuğun hazır olduğu dönemlerde bağımsızlık seviyelerini kazanmak olarak tanımlanmaktadır. Bağımsızlık, ihtiyacı olan şeyi yapmak için başkasının yardımına ihtiyaç duymamaktır. Bu nedenle insanın gerçek tabiatı sınırlarını keşfetmesine imkan verecek şekilde açığa çıkar. Yetişkin olarak bizlerin görevi çocuklarımızın bağımsız olması için vasıtalar sağlamak, bağımsızlığını destekleyecek faaliyetler sunmaktır. Fakat bir yetişkin çocuğun yapması gerekenleri kendisi yaparsa, çocuklarımız bağımsız olamaz. Montessori felsefesinin yaratıcısı Dr. Maria Montessori şöyle der: “Büyümekte olan herhangi bir organizmaya yapılacak gereksiz bir yardım gelişimini saptıracaktır. Çünkü çocuk, yeni şeyler tecrübe ettikçe, daha fazla tekrar ettikçe ve görevlerinin üstesinden geldikçe daha bağımsız olacaktır.”

Bununla birlikte çocuklara bağımsızlıklarını kazandırmak, onlar için yapılacak en güzel şeylerden biridir. Çünkü bağımsız olan çocuklar bir şeyleri kendi başlarına yapmanın hazzını hisseder ve kendi ayakları üzerinde durmanın güvenini yaşarlar. Güzel bir gelecek için yetiştirmeye çalıştığımız çocuklarımıza kazandırdığımız özgüven, başarının anahtarıdır.

Fiziksel, duygusal ve psikolojik bağımsızlık

Bağımsızlık hem fiziksel, hem duygusal hem de psikolojiktir. Bağımsızlık özgürlük, disiplin ve sorumlulukla ilgilidir. Bir çocuk ancak özgür olduğunda bağımsız olur ancak bağımsızsa özgürdür. Çocuk çevresini ne kadar güvenle keşfederse, gelişimle ilgili aşamaların üstesinden o kadar iyi bir şekilde gelir ve bağımsızlık anlayışını genişletmeye destek verecek yeni becerileri oluşturur.

İnsanlarda bağımsız olma güdüsü o kadar güçlüdür ki bunu hiçbir şey durduramaz. Ebeveynlerin çocuğun bağımsızlığının önünde bir engel olması, çocukların gelişim döngüsünden sapmaya başlamasına yol açar.

Fakat çocuklara bağımsızlık vermek onları bolluk içinde yaşatmak demek değildir. Çocuğa güvenmek demektir. Böylelikle kendisine güvenildiğini hisseden çocuk ebeveynini daha çok sevecektir. Demek ki çocuğun sıra dışı düşünme becerileri kazanması için bağımsız olması gerekir.

Bağımsızlığı elde etmek için bireyin aşağıdakileri yapması gerekmektedir:

– Kendi potansiyelini gerçekleştirmeye yönelik çalışmak.

– Kendi yetenek ve sınırlamalarını gerçekçi bir biçimde algılamak.

– Ait olduğu topluluk içinde tamamen serbest olmak.

– Ait olduğu topluluğun diğer üyeleriyle işbirliği içinde olmak ve aynı amacı izlemek için haklarına saygı göstermek.

Elinizdeki minicik bebeğe bakarak bu konular için henüz biraz erken değil mi diye düşünebilirsiniz. Ancak gereksiz müdahalelerden kaçınmak, çocuğumuzu henüz hazır olmadığı davranışlar için zorlamamayı öğrenmek daha bebeklik döneminden itibaren geçerli olan prensiplerdir. Böyle yapar, bebeklerimize ve çocuklarımıza kendi bağımsızlıklarını kazanacakları güvenli ve gelişimlerini destekleyecek ortamları sunarsak bilinçli ebeveynler olarak en önemli misyonumuzu da yerine getirmiş oluruz. 0-6 yaş bebeklerimizin ve çocuklarımızın ileride olacakları yetişkinin temellerini attıkları dönemdir.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Doğa sevgisi ve çocuk

Çevre bilincini çocuklara aşılamak

Önemli Noktalar Çocukların kişiliğinin temelleri 0-6 yaş aralığında geliştiği için birçok yaşamsal değeri bu aşamada aşılamak önemlidir ve çevre bilinci de bunlardan biridir. Çevre bilincini

Gece Korkuları (Gece Terörü)

Gece korkuları (Gece terörü)

Önemli Noktalar Gece korkuları, başka bir deyişle gece terörü, genellikle, 4 ile 12 yaş aralığında görülen bir uyku rahatsızlığıdır. Gece terörü, derin uyku sırasında korkular

36. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 36. hafta dönemine girdiniz. Bu haftadan itibaren gebelik muayenelerine muhtemelen haftalık olarak çağırılacaksınız. Gebelik sürenizin tamamlanmasına yaklaşık dört hafta kaldı ve içinizi bir

Emekleyen bebek

0-6 yaş neden önemli?

0-6 yaş neden önemli? Beyin gelişiminin 5 yaşından önce %90’ı, 5 yaşından sonra ise sadece %10’u gerçekleşir, dolayısıyla bu süreç çocuğunuzun gelişimi için çok kritiktir.

Birlikte Oynayan Çocuklar

Çocuklara sorumluluk duygusu kazandırmak

Önemli Noktalar Sorumluluk, çocuğun kendisine verilen görevleri yerine getirmesi, yaptığı bir davranışın olumlu ya da olumsuz sonuçlarını kabullenmesi ve başkalarına saygı göstermesidir. Çocuğunuza sorumluluk bilinci

Burcu Erdem Çakar

Burcu Erdem Çakar – Okul Müdürü

İlk olarak 2018 yılı itibariyle Mutlu Panda Anaokulu ortakları arasına katılmıştır. Burcu Erdem Çakar. 2016 yılından bu yana Mutlu Panda Anaokulu Okul Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

21. Hafta Hamilelik

21. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 21. hafta dönemine girdiniz. Bebek hareketleriniz başladı ve bu haftadan itibaren bebeğinizin oynama sıklığı ve hareketlerin hissedilebilirliği artacak.

Ateş

Tarama testleri ve erken müdahalenin önemi

Önemli Noktalar Bebeğinizin sağlık yönünden gelişimini dikkatle izlemek gerekir ve gerekli tarama testlerinin de mutlaka yaptırılması gerekir. Doğumsal kataraktı olan bir bebek eğer ilk üç

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!