Kidokit Logo

İki yaş dönemi çocukların temel ilgi kaynakları

Erkek çocuk kitap okuyor

Önemli Noktalar

İki yaş önemli bir dönem. İki yaşında artık çocuklarınız sadece yürümüyor; koşup zıplamaya ihtiyaç duyuyorlar. Bu yazımızda bu dönemde çocukların temel ilgi kaynaklarının nasıl şekillendiğinden bahsedeceğiz. İlgi kaynaklarını doğru analiz edebilmeniz çocuklarınıza sunacağınız uyarıların, oyuncakların, aktivitelerin seçiminde size önemli fayda sağlayacak. Haydi başlayalım:

İki Yaş İlgi Kaynaklarının Gelişmesi

7 ile 22 aylık süreç içerisinde çocukların temel ilgi kaynakları şunlardır: dünyayı keşfetmek, motor faaliyetlerden ve uğraşlardan zevk almak, günlük yaşantının etrafında döndüğü kişiye sosyal açıdan odaklanmak. Bu ilgiler yirmi iki aydan sonra da başlıca ilgi kaynakları olarak kalır. Ama artık yeni ve daha çeşitli şekillere dönüşür.

Sağlıklı bir 2-4 yaş arasındaki çocuğun sürekli olarak genişleyen ilgi kaynakları vardır. Öncelikle bu dönemdeki çocuklarda göze çarpan yeni bir gelişme de temel sosyal ihtiyaçlarının artık yön değiştirmeye başlamasıdır. Halbuki ikinci doğum gününden önce, bu ilginin büyük bir bölümü çocuğun hayatındaki yetişkinlere yönlenmişti. Şimdi yeni bir unsur vardır: yaşıtlara olan ilgi. Bu ilgi ikinci doğum gününde başlar ve çocuğunuz dört yaşına gelene kadar sürekli olarak artar. Bu süreçte, çocuklarınız başkalarıyla karşılaştığında daha medeni davranışlar sergileyecektir. Ayrıca insanlardan zevk almak, bu dönem içinde çok güçlü bir ilgi kaynağı olarak kalacaktır.

İki Yaş Döneminde Hayali Oyunlar

Bu zaman zarfında ikinci bir değişim de hayali oyunlarla ilgilidir. Düş gücüne bağlı hayat, bir yaş doğum gününden başlar. Örneğin hayali telefon konuşmaları yapar ve büyüklerin davranışlarını taklit eder. Ama hayatın ikinci yılında beyin gücündeki ve dil kullanımındaki keskin kazanımlarla, 2-4 yaş arasındaki dönemde çocuk genellikle çok daha karmaşık ve daha zengin olan hayali oyun faaliyetlerine geçiş yapar. Bu nedenle giyinme faaliyetleri ve peri masalları gibi daha zor hikayelere duyulan ilgi, küçük miniğiniz için daha işlevsel hale gelmiştir. Bazı çocukların bu dönemlerde hayali arkadaşları olabilmektedir. Hayali arkadaşlar okul öncesinde birçok çocukta görülebilmektedir ve hatta çocuğunuzun gelişimi açısından oldukça normal bir süreçtir.

İki Yaş Döneminde Dijital Dünya

Yakından alakalı bir diğer ilgi kaynağı da televizyon izlemektir. 2 yaşlarında arada sırada televizyon izlemek izin veriliyorsa olağandışı bir durum değildir. Daha uzun süreli ve yoğunlaşarak televizyon izleme tipik olarak üçüncü yılda başlar ve hatta bu arzu artarak devam eder. Dijital dünyanın çocuklarınızın hayatına ne kadar entegre olması gerektiğiyle ilgili görüşlerimizi “Dijital dünya ve çocuklarımız” yazımızda okuyabilirsiniz.

İki Yaş Döneminde Yaratıcılık

Ürün yaratmak bu gelişimsel süreçte ortaya çıkan bir başka durumdur. Temsili çizimler, modeller, heykelcikler ve inşa blokları ile yapılan küçük evler, kuleler, vb. bu yaş aralığındaki çocukların yarattıkları ürünlerdir. Bu zaman zarfında müziğe duyulan ilgiyi ve ritmik deneyimleri de görebilirsiniz. Yaratıcılık konusunu ve çocuklarınızın yaratıcılığı için neler yapabileceğinizi daha önceki haftalarda paylaşmıştık. Aramıza yeni katıldıysanız “Çocuklarda yaratıcılık ve hayalgücüisimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Kısaca önümüzdeki dönem çocuklarınızın ilgi alanlarının hızla arttığı; kendilerini farklı alanlarda ifade etmeye çalıştıkları bir dönemdir. Bu dönemde onlarla yeni serüvenlere başlamak ve onların heyecanlarına ortak olmak çok keyifli olacaktır. Kidokit uygulamamızda bu dönemdeki ilgi alanlarını besleyecek pek çok farklı aktivite ve oyun örneği videolarla sunulmaktadır. İlgi alanlarının arttığı dönemlerde çocukların doğru uyarılarla beslenmesi öğrenme sürecini arttırır. Aynı zamanda çocuğunuzla çok daha etkili ve kaliteli vakit geçirmenizi sağlar.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Ek Besinlere Geçiş

Bebeğinizin görüş yeteneği

Önemli Noktalar 0-3 aylık dönemde bebeğinizin görüş yeteneği yavaş yavaş güçlenecektir. Bebekler ilk aşamalarda ancak kendilerinden 25-50 cm uzaklıktaki kişileri ya da cisimleri seçebilirler. Bebeğiniz

Kaşık kukla yapımı

Evde kaşık-kukla yapmak için videomuzu izleyip, yaptığınız kaşık-kuklalarla çocuğunuzun sosyo-duygusal, ince motor gelişimine katkıda bulunursunuz.

Kızına sarılan anne

Bugün çocuğunuza sarıldınız mı?

Önemli Noktalar Anne babası sarıldığında çocuklarımız anne ve babalarının gücünü hissederek kendilerini güvende hissederler. Sarıldığınızda çocuğunuz sakinleşir; rahatlar ve gevşer. Sarılmanın çocuğunuza birçok faydası var.

Müzik dinleyen çocuk

Çocuğunuzun işitsel duyu gelişimi

Önemli Noktalar İşitme, duyma işlevinin gerçekleşmesidir ve bu işlevin uygun bir şekilde gerçekleşmesi, çevremizle iletişime geçmemizde büyük önem taşır. Bazı çocuklar sese karşı fazla hassas

Çiğ Badem Sütü

Çiğ badem sütü

Önemli Noktalar Çiğ badem sütü, çocuklarınız için evde hazırlayabileceğiniz çok sağlıklı bir içecek. Her gün taze süt yapmak yerine birkaç günlük süt hazırlamak istenirse de

34. Hafta Hamilelik

Öncelikle artık gebelikte 34. hafta dönemine girdiniz. Dikkat: Braxton-Hicks kasılmaları (hazırlayıcı kasılmalar) bu haftadan itibaren biraz sıklaşır.  Bu kasılmalar gerçek doğum sancılarının aksine kısa sürerler.

Babasının kucağında uyuyan bebek

Yenidoğan döneminde babanın rolü…

Önemli Noktalar Genelde bebeklerin ilk yılında ön planda olan kişi anne olsa da babaların da çok önemli rolleri vardır. Her şeyden önemlisi bebeğinizin anneyle olduğu

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Bebeklerde uyku

Önemli Noktalar Her bebek farklıdır ve önemli olan annenin bebeğini tanıması ve onun uyku ipuçlarını yakalamasıdır. Gece – gündüz döngüsünün oluşması için sabahları pencerenin açılıp

38. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 38. hafta dönemine girdiniz. Evet, artık sınıra girmek üzeresiniz. Doğumların %75’i 38-42. gebelik haftaları arasında gerçekleşir. Yaklaşık %5 anne adayında doğum eylemi 42.

Ağlama krizine girmiş çocuk

Disiplin

Önemli Noktalar Disiplin gerekli olduğunda, bir hayat kuralını takip edebilmek ve optimal insan gelişimini yöneten kurallara tabi olmaktır. Bir birey kendi dürtülerini ve isteklerini kontrol

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!