Çocuklar neden öfke nöbetleri geçirir?

Önemli Noktalar

Öfke nöbeti, duygusal bağlamda yaz yağmuruna benzer, aniden gelir ve bazen çok şiddetlenir. Çocuğunuzla birlikte bir restoranda yemeğinizi keyifle yerken, çocuğunuz bir anda sadece pipeti yamulduğu için sızlanmaya, mızmızlanmaya ve avazı çıktığı kadar bağırmaya başlar. 1 ve 3 yaş arası çocuklar, öfke nöbetlerine çok yatkındır. Çocuğunuz için endişelenmeden önce, onun bu yaşta sırf sizi manipüle etmek için böyle bir nöbet yaşamayacağını bilmelisiniz. Çocuğunuz, bu öfke nöbetini büyük olasılıkla hayal kırıklığına karşı bir tepki olarak yaşıyor. Bazı uzmanlar sorunların büyük bir kısmını dil becerilerinde dengesizliğe bağlıyor ve şöyle diyor: “Küçük çocuklar duydukları kelimeleri daha çok anlamaya başlıyor, ancak dil üretme becerileri henüz gelişmemiş oluyor.” Çocuğunuz hissettiklerini veya istediklerini ifade edemediğinde, hayal kırıklığı daha da artarak abartı olarak nitelenecek tepkiler verebiliyorlar. Bir kısım uzman ise bu yaştaki öfke patlamalarını ego formasyonuna bağlıyor ve çocukların bu tepkilerini kendilerini bir birey olarak tanımamız için bir çağrı olarak tanımlıyor. Aslına bakarsanız gerçek sebep bazen bunlardan bir tanesi olabilirken bazen hepsinin bir kombinasyonu da olabiliyor. Hayal kırıklıkları, kendisini ifade edememe ve dünyadaki varlığını ispat etme çabaları bir anlık patlamalar olarak karşımıza çıkabiliyor. “Çocuğunuzun öfke nöbetleriyle nasıl başa çıkarsınız?” yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

5. Hafta Hamilelik

Bu hafta adetiniz gecikti ve bu gecikmenin bir gebeliğe bağlı olduğundan ciddi bir şekilde şüphelenmeye başladınız. Hamile olduğunuzu öğrenmek için gebelik testi yaptırmaya karar verdiniz.

35. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz! Bebeğinizin kişiliği artık daha belirgin olarak ortaya çıkıyor. Sizlere hala bağımlı olmakla birlikte muhtemelen kendi isteklerini de göstermeye ve

12. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Gebeliğinizin inanılmaz bir hızla ilerlediğini düşünüyor olabilirsiniz. Bazı anne adayları daha bu haftalarda bir an önce bebeklerine kavuşmanın hayalini kurarlar.

Jölede renkli boncuklar etkinliği

Buzdolabı poşeti gibi basit bir malzemeden yola çıkarak hazırlayacağınız bu etkinlik çocuklarınızın parmak kontrolü için çok geliştirici olacaktır.

22. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bebeğiniz büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Gelin bu hafta sizi neler bekliyor kısaca özetleyelim:

Çocuklarla durmaksızın konuşalım mı?

Önemli Noktalar Çocuğu iyi gözlemlemek, verdiği sinyallerin, ihtiyaçlarının farkında olmak, bu ihtiyaçlara zamanında ve doğru cevap vermeyi bilmek çok önemli. Sürekli durmaksınız konuşmak, bir şey