Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Çocuklar neden öfke nöbetleri geçirir?

Shares
Read Carefully

Öfke nöbeti, duygusal bağlamda yaz yağmuruna benzer, aniden gelir ve bazen çok şiddetlenir. Çocuğunuzla birlikte bir restoranda yemeğinizi keyifle yerken, çocuğunuz bir anda sadece pipeti yamulduğu için sızlanmaya, mızmızlanmaya ve avazı çıktığı kadar bağırmaya başlar. 1 ve 3 yaş arası çocuklar, öfke nöbetlerine çok yatkındır.

Çocuğunuz için endişelenmeden önce, onun bu yaşta sırf sizi manipüle etmek için böyle bir nöbet yaşamayacağını bilmelisiniz. Çocuğunuz, bu öfke nöbetini büyük olasılıkla hayal kırıklığına karşı bir tepki olarak yaşıyor.

Bazı uzmanlar sorunların büyük bir kısmını dil becerilerinde dengesizliğe bağlıyor ve şöyle diyor: “Küçük çocuklar duydukları kelimeleri daha çok anlamaya başlıyor, ancak dil üretme becerileri henüz gelişmemiş oluyor.” Çocuğunuz hissettiklerini veya istediklerini ifade edemediğinde, hayal kırıklığı daha da artarak abartı olarak nitelenecek tepkiler verebiliyorlar. Bir kısım uzman ise bu yaştaki öfke patlamalarını ego formasyonuna bağlıyor ve çocukların bu tepkilerini kendilerini bir birey olarak tanımamız için bir çağrı olarak tanımlıyor. Aslına bakarsanız gerçek sebep bazen bunlardan bir tanesi olabilirken bazen hepsinin bir kombinasyonu da olabiliyor. Hayal kırıklıkları, kendisini ifade edememe ve dünyadaki varlığını ispat etme çabaları bir anlık patlamalar olarak karşımıza çıkabiliyor.

Çocuğunuzun öfke nöbetleriyle nasıl başa çıkarsınız?” yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top