Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Çocuklarla durmaksızın konuşalım mı?

Shares
Read Carefully

Geçen gün güzel bir tatil beldesinde anne-çocuk birlikteliğinde gördüğüm farklı, ancak içeriği benzer örnekler, bende bu yazıyı bir an önce yazıp sizinle bu konuyu paylaşma isteği oluşturdu. Yazacağım iki deneyimin birinde 2 yaşlarında bir erkek diğerinde de 1-2 yaşlarında bir kız olmak üzere birer çocuk ve anne vardı. Tüm deniz keyfimiz boyunca ilk gün üç dört şezlong arkamda oturan anne, kız çocuğu ile hiç durmadan, aralıksız konuştu. Bir başka günde bir anne oğul arasında aynı silsile vardı. Gerçekten abartmıyorum. Aaaa bak ağaç, aaaa bak kuş, aaaa bak bulut… Aaaa bak bu ne renkmiş. Bu uzunmuş bu kısaymış. Aaa yok hanimiş, yok şu neymiş, aaa bu da böyleymiş gibi, hiç durmadan birbirini takip eden cümleler silsilesi biz pılıyı pırtıyı toplayıp akşam otele dönene kadar hiç kesilmedi. Ayyyy valla yahu kendimi çocuğun yerine koydum şöyle bir an ve zavallıcık dili olsa da düzgün konuşabilse “Yaaahu anne bir dakika dur allanı seversen bir es ver yahu” der miydi diye düşündüm. “İnsan 7-8 saat boyunca konsantre olup dinleyemez ki. Neticede biz de çocuğuz.” diye cevap verir miydi acaba çocuklar. J İşte ilk insanın konuşma ya da dinleme örgüsünün oluşum haline bir örnek. Belki de işte bu çocuklar ilerde kimseyi konuşturmayacaklar ya da dinlemeyecekler, çünkü herkesin sesi fuzuli gelecek. Yok saymayı öğrenecekler. Ya da hep susacaklar kim bilir. Ve doğru anlaşılmasını çok isterim ki, hiç kuşkusuz bu ebeveynler uzmanların “çocuğunuzla bol bol konuşun, dil gelişimi için bu elzem” uyarılarını iyi niyetli olarak dinleyen ve uygulamaya çalışan anneler. Burada uzmanların da bir öneride bulunurken altını, üstünü, sağını, solunu iyice doldurmaları gerek diye düşünüyorum. Çocuğu iyi gözlemlemek, verdiği sinyallerin, ihtiyaçlarının farkında olmak, bu ihtiyaçlara zamanında ve doğru cevap vermeyi bilmek çok önemli. Bu kişisel bir şey belki ama bebeklerde ya da daha küçük yaştaki çocuklarda özellikle bu sinyalleri gözlemlemek daha kolay görünür hep bana. Gözlerini kaçırıyorsa, başka yöne bakıyorsa, kafasını geri çeviriyorsa ya da donuyorsa, tepki vermiyorsa, her ne yapıyorsanız bir ara vermenin, olanı kısa ve basitçe dillendirip durmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sürekli durmaksınız konuşmak, bir şey öğretmeye çalışmak yerine ilişkiyi, bağı ve ihtiyacı gözetmek, duygu ve hareketlerini çocuğa aynalamanın çocuklar üzerindeki çok daha olumlu etkiler bırakacağını söyleyebilirim.

 

Düşünün!

Sevgili ebeveynler, benim yazılarımda genelde çıkış noktam şu oluyor. Kendimizi ne kadar iyi tanırsak ve kendi üzerimizde ne kadar çok çalışırsak çocuklarımıza da o kadar keyifli bir yerden ebeveynlik yapabiliriz. İnsan kendine şefkatle ebeveynlik yapmayı deneyimledikçe, çocuğuna ebeveynlik de bir o kadar doğal, renkli ve keyifli oluyor. O yüzden yazılarımda ve seanslarda sizi kendi çocukluk yolculuğunuz üzerinde düşünmeniz için destekliyorum.

Şimdi şöyle bir kendi çocukluğunuza dönün. Küçükken maruz kaldığınız şeyler sonunda verdiğiniz kararlar, sonsuza kadar sizinle gelmek zorunda değil. Mutlu ve keyifli bir hayat siz neyi, neden, nasıl yaşadığınızı yetişkin bilinci ile sorgulamaya, fark etmeye ve farklı seçimler yapmaya başladığınızda başlar. Değişim için ilk adım farkındalıktır.

Şimdi lütfen bir düşünün.

Ebeveynler olarak kendinize, kendi çocuk hallerinize bir bakın, acaba siz küçükken nasıldınız?

Size acaba bebekken, çocukken nasıl davrandılar?

Siz ilk yürümeye başladığınızda nasıl davrandılar?

Düşüp kalktığınızda şefkat mi gördünüz yoksa azarlandınız bir de üstüne dayak mı yediniz?

Ağladığınızda nasıl tepki aldınız?

Kendinizin çocuk versiyonu olmak nasıl bir şeydi?

İyi duygular hissettiriyor mu çocukluğunuzu düşünmek?

Sürekli peşinizde dolaşan, sizi koruyup kollamaya çalışan ebeveynler mi vardı, yoksa ilgisini hissetmediğiniz, ya da sık sık azar işittiğiniz ebeveynler mi vardı?

Ebeveynliğe önce kendinizden başladığınız, kendinizi bol şefkat ve anlayışla sarmaladığınız bir gün olsun.

 

Emel Hoca Nacar,

Kidokit Editörü, Eğitimci, Ebeveyn Danışmanı & Koç

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top