Kidokit Logo

 “Yaz tatili öğrenim kaybı” nedir biliyor musunuz?

Tatilde yapan iki arkadaş

Önemli Noktalar

Yaz tatili sonrası, çoğu öğretmen okula dinlenmiş ve derslere başlamak için istekli şekilde geri döner. Fakat genellikle yaz tatilinde matematik kitabının sayfasını hiç açmamış ve yeterince kitap okumamış öğrencilerle karşılaşırlar. Yaz tatilinden sonra çoğu öğrenci önceki yıl öğrendiği bilgilerin bir kısmını unutmuş olur. Bundan dolayı öğretmenler önceki bilgileri tazelemeye başlayarak ilerlemek zorunda kalırlar.

Hal böyle olunca bu konu ABD’de “summer learning loss” Türkçe adıyla “yaz tatili öğrenme kaybı” başlığıyla araştırma konusu oldu. “Yaz tatilinde öğrenme kaybı” eğitim dönemi devam etmediğinde okuma, yazma, matematiksel becerilerdeki gerilemeye verilen isimdir. Johns Hopkins Üniversitesinin yaptığı araştırmada yaz tatilinden sonra öğrencilerin matematiksel, yazma becerilerinin gerilediği ortaya çıktı. Bunun başlıca nedeninin ise yazın bu konularda tekrar yapılmaması olduğu belirlendi.

Alexander, Entwisle & Olson adındaki 3 araştırmacının 2007de yaptığı araştırmaya göre okul döneminde farklı sosyoekonomik düzeydeki ailelere mensup öğrenciler, öğrenmede benzer kazanımlar gösterdi. Fakat yaz tatilinde farklı sosyoekonomik düzeydeki ailelerin çocukları arasında öğrenme kaybının da farklı olduğu belirlendi. Araştırmaya göre ne yazık ki düşük gelire sahip çocukların tatilde yaşadığı öğrenme kaybı daha fazla. Bunun nedeni yüksek sosyoekonomik düzeydeki ailelerin, çocuklarını yaz süresince farklı eğitim fırsatları sunması olarak belirlendi.

Yaz Dönemi boyunca ne kadar öğrenim kaybı yaşanıyor?

Genel olarak bir öğretim döneminde edinilen bilginin 1 ayı yaz tatili sonunda kayboluyor. Unutulan bilgilerin büyük kısmını ise matematik ve okuma becerileri oluşturuyor.

Yazın yaşanan öğrenme kaybı hangi sınıf düzeylerindeki öğrencileri etkiliyor?

Yaz tatilindeki öğrenim kaybı 1. sınıf da dahil olmak üzere tüm öğrencileri etkiliyor.

Yaz tatili öğrenme kaybı eğitim sistemine ne kadara mal oluyor?

Yapılan tahminlere göre öğrencilere unutulan bilgileri hatırlatmak için yapılan tekrarlar öğretmenlerin  4-6 haftasını alıyor. Tüm bu tekrarlar öğrenci başına 1,500$’a mal oluyor.

Aileler yaz tatilinde yaşanan öğrenme kaybının farkında mı?

Ailelerin sadece %48’si yazın yaşanan öğrenme kaybının farkında. Yazın öğrencilerin sadece %9.8’i yazın yaşanan öğrenme kaybını azaltacak, programı olan yaz okuluna devam ediyor.

Yazın yaşanan öğrenin kaybını azaltmak için neler yapılabilir?

Kutu oyunları oynamak, dönem içindeki konuları tekrarlamak, kitap okumaya teşvik etmek, müzeleri gezmek,  spor aktiviteleri denemek yazdaki öğrenim kaybını azaltacaktır. Kitap okumayı sevmeyen çocuklar için size minik bir ip ucu verelim. Araştırmalar çocukların kendi seçtikleri kitapları okumaya daha çok istekli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bırakın kitabını çocuğunuz seçsin.

Yazan ve derleyen: Drama Eğitmeni Melis Tanrıverdi

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

İyi vakit geçiren aile

Çocuk büyütmek bir ekip işi

Çocuk büyütmek neden bir ekip işidir? Çocukların sağlıklı gelişimlerinde her ne kadar annelerin ön planda olması gerektiği düşünülse de aslında babalar bir o kadar önemli

Boşluklu kutu yapımı

Boşluklu kutu ile çocuğunuzun parmak kontrolünü geliştirebilirsiniz. Farklı renk ve kategorilere ayırdığınız ponponlar ile bu oyunu çeşitlendirebilirsiniz.

Annesinin kucağında uyuyan bebek

İki haftadan uzun süren ishaller! 

Önemli Noktalar İshal (diyare) günlük kaka sayısında artma ve kıvamında yumuşama olarak tanımlanır. Akut ishaller ani başlar ve genellikle bir hafta içinde düzelir. İki haftadan

Parmak boyası yapımı

Evde parmak boyası yapmak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı. Hemen videomuzu izleyin ve evde parmak boyası üretiminin keyfini çıkarın:)

Annesiyle Vakit Geçiren Bebek

Sünnet

Önemli Noktalar • Sünnet penisin ucunda bulunan prepisyum adı verilen deri parçasının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. • Yahudi ve Müslüman toplumlarında dini ve kültürel nedenlerle

Maria Montessori

Dr. Maria Montessori – Gelişim ve 4 evresi

Gelişim evrelerini farklı şekillerde inceleyen bilim insanları ve uzmanlar mevcut. Ama biz burada Dr. Maria Montessori tarafından yapılan sınıflandırmaya değiniyor olacağız. Dr. Maria Montessori gelişimin

Üstünü mahveden bebek

Oyun çocuğu ve okul öncesi yaşlarda beslenme

Önemli Noktalar Çocuklar okul öncesi dönem sonunda bağımsız ve çeşitli gıdalar tüketebilen bireyler durumuna gelirler. Sağlıklı beslenme önerileri artık tüm aileyi kapsayacak şekilde yapılır ve

duygusal

Bebeklikte duygusal gelişim…

Bebekleriniz ve çocuklarınız kendilerini sizler/ebeveynleri yoluyla algılarlar Bebeklikte duygusal gelişim sürecinin desteklenmesi için önce bilmeniz gereken en önemli noktayı aktaralım. Ebeveyni tarafından reddedilen çocuklar sevgiyi

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!