Kidokit Logo

 “Yaz tatili öğrenim kaybı” nedir biliyor musunuz?

Tatilde yapan iki arkadaş

Önemli Noktalar

Yaz tatili sonrası, çoğu öğretmen okula dinlenmiş ve derslere başlamak için istekli şekilde geri döner. Fakat genellikle yaz tatilinde matematik kitabının sayfasını hiç açmamış ve yeterince kitap okumamış öğrencilerle karşılaşırlar. Yaz tatilinden sonra çoğu öğrenci önceki yıl öğrendiği bilgilerin bir kısmını unutmuş olur. Bundan dolayı öğretmenler önceki bilgileri tazelemeye başlayarak ilerlemek zorunda kalırlar.

Hal böyle olunca bu konu ABD’de “summer learning loss” Türkçe adıyla “yaz tatili öğrenme kaybı” başlığıyla araştırma konusu oldu. “Yaz tatilinde öğrenme kaybı” eğitim dönemi devam etmediğinde okuma, yazma, matematiksel becerilerdeki gerilemeye verilen isimdir. Johns Hopkins Üniversitesinin yaptığı araştırmada yaz tatilinden sonra öğrencilerin matematiksel, yazma becerilerinin gerilediği ortaya çıktı. Bunun başlıca nedeninin ise yazın bu konularda tekrar yapılmaması olduğu belirlendi.

Alexander, Entwisle & Olson adındaki 3 araştırmacının 2007de yaptığı araştırmaya göre okul döneminde farklı sosyoekonomik düzeydeki ailelere mensup öğrenciler, öğrenmede benzer kazanımlar gösterdi. Fakat yaz tatilinde farklı sosyoekonomik düzeydeki ailelerin çocukları arasında öğrenme kaybının da farklı olduğu belirlendi. Araştırmaya göre ne yazık ki düşük gelire sahip çocukların tatilde yaşadığı öğrenme kaybı daha fazla. Bunun nedeni yüksek sosyoekonomik düzeydeki ailelerin, çocuklarını yaz süresince farklı eğitim fırsatları sunması olarak belirlendi.

Yaz Dönemi boyunca ne kadar öğrenim kaybı yaşanıyor?

Genel olarak bir öğretim döneminde edinilen bilginin 1 ayı yaz tatili sonunda kayboluyor. Unutulan bilgilerin büyük kısmını ise matematik ve okuma becerileri oluşturuyor.

Yazın yaşanan öğrenme kaybı hangi sınıf düzeylerindeki öğrencileri etkiliyor?

Yaz tatilindeki öğrenim kaybı 1. sınıf da dahil olmak üzere tüm öğrencileri etkiliyor.

Yaz tatili öğrenme kaybı eğitim sistemine ne kadara mal oluyor?

Yapılan tahminlere göre öğrencilere unutulan bilgileri hatırlatmak için yapılan tekrarlar öğretmenlerin  4-6 haftasını alıyor. Tüm bu tekrarlar öğrenci başına 1,500$’a mal oluyor.

Aileler yaz tatilinde yaşanan öğrenme kaybının farkında mı?

Ailelerin sadece %48’si yazın yaşanan öğrenme kaybının farkında. Yazın öğrencilerin sadece %9.8’i yazın yaşanan öğrenme kaybını azaltacak, programı olan yaz okuluna devam ediyor.

Yazın yaşanan öğrenin kaybını azaltmak için neler yapılabilir?

Kutu oyunları oynamak, dönem içindeki konuları tekrarlamak, kitap okumaya teşvik etmek, müzeleri gezmek,  spor aktiviteleri denemek yazdaki öğrenim kaybını azaltacaktır. Kitap okumayı sevmeyen çocuklar için size minik bir ip ucu verelim. Araştırmalar çocukların kendi seçtikleri kitapları okumaya daha çok istekli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bırakın kitabını çocuğunuz seçsin.

Yazan ve derleyen: Drama Eğitmeni Melis Tanrıverdi

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Öfke nöbeti yaşayan ağlayan çocuk

Çocuklar neden öfke nöbeti geçirir?

Önemli Noktalar Öfke nöbeti, duygusal bağlamda yaz yağmuruna benzer, aniden gelir ve bazen çok şiddetlenir. 1 ve 3 yaş arası çocuklar, öfke nöbetlerine çok yatkındır.

çocuğunu koruyan anne

Aşırı korumacılığın sonuçları

Önemli Noktalar Aşırı korumacı ebeveynler son dönemde “helikopter ebeveynler” olarak da adlandırılmaktadır. Çocuğun doğal büyüme potansiyelinin baskı altına alınmasına neden olur. Çocuğun risk almasını ve

Oyun hamuru yapımı

Evde oyun hamuru yapmak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı. Hemen videomuzu izleyin ve evde oyun hamuru yapmanın keyfini çıkarın:)

Ağzından harfler dökülen çocuk

3 aşamalı dil çalışması

Önemli Noktalar Çocuklarınızın dil gelişimine destek olmak istiyorsanız onlarla bol bol konuşun. Cümlelerinizi başta sadece özne-yüklem olarak kurun. Çocuğunuz dil gelişiminde mesafe aldıkça cümleleri biraz

Bebeği muayene eden doktor

Çocuk sağlığı izlemi

Önemli Noktalar Çocukluk çağı, doğumdan erişkinliğe ulaşana dek geçen süreçte büyüme ve gelişmenin süreklilik gösterdiği bir dönemdir. Bu nedenle düzenli takip edilmeli ve gerektiği anda

bebek fotoğrafı albümü

Yaşasın kardeş geliyor !

Önemli Noktalar İlk çocuğunuz kardeşi doğmadan önce ailede yaşanan heyecan ve mutluluğu tam olarak anlamlandıramasa da harika bir şeylerin beklentisi içine girer, ta ki bebek

babalik

Babalık ve erkeklik üzerine..

Nasıl bir erkekse, öyle bir baba Erkeklerin sahip olduğu önemli toplumsal rollerden biri babalıktır. Genellikle erkekler, erkeklikle ilgili öğrendiklerini babalık yaparken de kullanmaktadır. Bir başka

duygular-ve-çocuklar

Duygular ve Çocuklarımız…

Duygular ihtiyaçların işaretidir Duygular bir ihtiyaç işaretidir. Öncelikle bunu hatırlamak önemlidir. Hem çocuklar hem yetişkinler bir duygu ifadesi gösterdiklerinde aslında bir fiziksel, ilişkisel, sosyal bir

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!