Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Beynin Çalışması

Shares
Read Carefully

İnsan beyni eşsizdir. Sinir sistemimizin merkezidir. Doğum öncesi dönemde, beynin gelişimi ve büyümesi vücudun geri kalanıyla karşılaştırıldığında muazzamdır. Gelişim süresince beynin büyüklüğünde devasa bir büyüme gerçekleşir.  Fonksiyonlarının miktar ve niteliğindeki artış ve hücrelerin tamamına sahip olma ayrıcalığı doğumdan iki ay önce hazırdır.

Beyinde yaklaşık yüz milyar nöron bulunmaktadır. (Yeni bir çalışma 89 milyara işaret etmektedir) Sinir hücreleri, düşünce, duygu, davranış, hareket ve duyumu koordine eden kalıplarda düzenlenir. Beyin hücreleri, tüm hücreler gibi, bir zar, sitoplazma ve bir çekirdekten oluşur ve iki tür uzantıya sahiptir. Bunların bazıları kısa olup, bir ağacın dalları gibi iç içe geçmiştir (dendritler). Diğerleri uzun ve genişletilmiş olup, aksonlar olarak isimlendirilir. Bazıları beyinden ayağa kadar olan mesafe kadar uzundur.

Çevreden merkeze (beyin) ya da merkezden çevreye mesajları ileten aksonlar sayesinde vücudun her kısmına ulaşılır. Sinir hücreleri ayrıca, bilgi ağı oluşturan dendritler aracılığıyla bilgi de paylaşırlar, bu da daha doğru ve hızlı çalışmayı mümkün kılar. Çok önemli bir konular olan

“Beyinde kablolaşma: Miyelinleşmeve“Beyinle ilgili bilinmesi gereken 5 şey”başlıklı yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

 Yazan ve Derleyenler:

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Muayenehane Hekimi

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top