Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Çocuğunuzun işitsel duyu gelişimi

Shares
Read Carefully

İşitsel duyu, auditive duyu olarak da isimlendirilmektedir.

İşitme, duyma işlevinin gerçekleşmesidir. Bu işlevin uygun bir şekilde gerçekleşmesi, çevremizle iletişime geçmemizde büyük önem taşır. Aynı zamanda işitsel becerilerin yerinde olması hem öğrenimi, hem de dil ve konuşma becerilerini olumlu yönde etkileyecektir. Bazı çocuklar sese karşı fazla hassas olabilmekte ya da sese beklediğimiz tepkileri vermeyebilmektedirler. Bu tür durumlarda duyu gelişim organımız olan kulağımızın işlevselliği ile ilgili gerekli muayenelerin yapılması önemlidir. Ancak bazı problemler sadece o duyu ile ilgili uyarıların yetersizliğinden de ileri geliyor olabilir.

Şimdi gelin işitme ile ilgili olarak hipersensitive belirtilerin neler olduğunu yani sese karşı “hassas” olma durumundaki belirtileri gözden geçirelim:

  • En ufak bir sese yönlenme, saç kurutma, matkap gibi seslerden korkma, ani seslere olumsuz tepkiler gösterme (ağlama gibi) ya da yüksek sesli ortamlara (sinema, tiyatro, oyun grupları vb.) girmek istememe.

Hiposensitive belirtiler yani sese karşı “duyarsız” olma durumunda ise:

Sese tepki vermeme, ismi söylediğinde yanıt vermeme, gürültüden zevk alma (zevk için gürültü yapma), yüksek sesle televizyon izleme, söylenenleri anlamakta ve hatırlamakta zorlanma, sesin nereden geldiğini fark edememe.

İşitme duyusunu geliştirmeye yönelik materyaller…

Sesli bileklikler, sesli mobiller, sesli kitaplar, sesli toplar ya da kutular kullanabileceğimiz gibi şarkılar, CD’ler, müzik aletleri hem ritim hem de işitme duyusuna yönelik çalışmalar için çok keyifli materyallerdir.

Peki ya işitme kaybı varsa?

Tabii ki işitme duyusunun gelişimini desteklemek kadar çocuklarımızda herhangi bir kalıtsal ya da kalıtsal olmayan sebeple (doğum sırasında olabileceği gibi sonrasında da olabilir) işitme kaybı olup olmadığını saptamak önemlidir. Çok hafif de olsa işitme kaybı olması durumu, hafif dil gecikmesi, hafif konuşma bozukluğu ve hafif öğrenme güçlüğüne neden olur. Okul döneminde ise dikkat dağınıklığı, derslerde başarısızlık gibi sonuçları doğurabilir. Bu tür durumlarda çocuklar sesli harfleri rahat duyarken “s, z” gibi sessiz harfleri duymakta zorlanabilirler. Belirtiler çok hafif olduğu için ve çocuğunuz da yeni yeni konuştuğu için bu düzeydeki kayıplar fark edilemeyebilir. O yüzden en iyisi düzenli kontrollerin yapılmasıdır. Bebeğinizin ilk işitme testi zaten doğum esnasında yapılmıştır.

Özellikle aşağıdaki durumlarda işitme bozukluğuna ilişkin altı ayda bir yapılacak düzenli kontroller önem taşır:

  • Herhangi bir sebeple (yönergelere tepki vermeme, lisanın çok gecikmesi vb.) işitme azlığından şüphelenilmesi,
  • Çocuğunuzun menenjit gibi işitmeyi etkileyebilecek bir hastalık ya da ciddi kafa travması geçirmesi,
  • Çok sık ya da üç aydan uzun süreli orta kulakta sıvı birikimi olması,
  • Ailede kalıtsal işitme kaybı olması,
  • Rahim içi enfeksiyonlar (kızamıkçık, sifilis, herpes vb.),
  • İşitme sinirini etkileyen nörolojik hastalıklar,

0-2 yaş süresinde çocuğunuzun beyninin farklı bölgelerindeki sinir hücreleri olgunlaşmış ve miyelinleşme (kablolaşma) süreci tamamlanmıştır. Yukarıda saydığımız materyallerle yaptığımız işitsel uyaranlarla beyindeki sinir hücreleri ve işitme ile ilgili bölgeler arasında çok sayıda yeni sinir bağlantıları oluşur. Ancak herhangi bir işitme kaybı sebebiyle işitsel uyaranların duyulmaması bu nörolojik gelişimi bozar. Müdahalede gecikilmesi durumunda geri dönüşü zor problemlere neden olabilir. Bu nedenle çocuklarda işitme kaybının olup olmadığı düzenli kontrol edilmeli; işitsel uyarılarla bu duyu mümkün olduğunca beslenmelidir. Her zaman olduğu gibi burada da erken müdahale çok çok önemlidir.

“Çocuklarımızın duyu gelişiminde önem vermemiz gereken bir alan: Vestibüler sistem” ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Diğer önemli temel duyumuz olan “proprioceptif duyu sistemi” ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

“Çocuklarda duyu gelişimi ve duyuların uyarılması” ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

“Çocuklarda dokunma duyusu gelişimi” konusunda bilgi almak için tıklayınız.

“Bebeklerde dokunsal hassasiyet” konusunda bilgi için tıklayınız.

“Çocuğunuzun koku, tat ve görsel duyu gelişimi” konusunda bilgi için tıklayınız.

Yazan: Nimet Altıok, Ergoterapist

Kidokit Kurucu Ortağı ve Scandic O.T. İstanbul Merkezi Kurucusu

Sensory Scandic O.T. İzmir Merkezi Kurucu Ortağı

 

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top