Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Doğal olmayan beslenme

Shares
Read Carefully

Bebek beslenmesi ilk altı ayda 3 şekilde yapılabilir. Önerilen ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesidir. Anne sütünün yeterli olmadığı, bebeğin yeterli kilo alamadığı durumlarda anne sütü alımı formül sütlerle desteklenebilir. Anne emziremiyorsa veya bebek anne sütü alamıyorsa bebeğin annesinden alıp depolanmış anne sütü, süt bankasından alınan süt, sütanne sütü veya bebek mamaları (formül süt/formüla) verilebilir. Ülkemizde anne sütü bankası uygulaması yoktur.

Anne sütüyle birlikte veya tek başına yapay beslenmede anne sütüne uyarlanmış endüstriyel formül sütler kullanılmaktadır. Codex Alimentarius (Uluslararası standartlar Listesi)’a göre hazırlanmış sıvı veya toz şeklinde formül sütler vardır. Bu mamalar 0-6 ay arası kullanılan mamalar; 6 aydan sonrası için geliştirilen devam sütü/mamaları; kaşık mamaları; bebek yemekleri ve kavanoz mamaları olarak dörde ayrılır. Dünya Sağlık Örgütü Codex Alimentarius şartlarına uygun hazırlanmış mamaları kullanılabilir bulmaktadır.

Codex Alimentariusa göre süt çocuğu beslenmesinde kullanılacak mamaların sahip olması gereken özellikler:
 • Whey proteini/kazein oranı anne sütüne benzer olmalı ve protein yoğunluğu en az 1,5 gram/100 ml olmalıdır.
 • Kalsiyum/Fosfor oranı 1’den küçük veya 2’den büyük olmamalıdır.
 • Total elektrolit (sodyum, potasyum, klor) konsantrasyonu 50 mEq/lt olmalıdır.
 • Kalorinin en az %30’u, en fazla %50’si yağlardan sağlanmalıdır.
 • B6 vitamini 35mcg/100kcal’den fazla olmalıdır.
 • Alfa tokoferol /doymamış yağ asidi oranı 0,4ten fazla olmalıdır.

Günümüzde bebek mamaları sadece anne sütü alan bebeklerin beslenmesi için değil aynı zamanda emilim bozuklukları, metabolik hastalıklar, alerji gibi özel durumlarda tedavi edici olarak da kullanılmaktadır.

Mamalar polimerik,yarı elementer ve elementer olmak üzere üç gruba ayrılır.Polimerik mamalar sindirim sisteminde sorun olmayan bebekler için uygundur. Zengin lifli veya yoğun kalorili alt grupları da vardır. Yarı elementer mamalarda proteinler sindirimlerinin kolaylaştırılması amacıyla peptidlere ve aminoasitlere parçalanmıştır. Elementer mamalarda ise proteinler tamamen en küçük yapıtaşları olan aminoasitlere dek parçalanırlar. Elementer mamalar emilim bozuklukları ve alerjilerde tercih edilirler.

Hazırlanmış bebek mamaları hiçbir zaman steril ürünler olarak kabul edilmemelidir. Mama hazırlarken öncelikle güvenli su kullanmak, uygun saklama koşulları ve sterilizasyon gerekir. Mama hazırlanırken su önce kaynatılmalı, ve en az 30 dakika soğumaya bırakıldıktan sonra kendi hazırlama koşullarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü içinde mikroorganizma üremesini engellemek için mamaların 70 santigrad su ile hazırlanmalarını önermektedir.

İdeal olarak bir seferde bebeğin yiyeceği kadar mama hazırlanmalıdır. Bebeğin mamayı bitirmesi en fazla 1 saat sürmelidir. Bir saatten daha fazla oda ısısında kalan mama bebeğe verilmemeli, atılmalıdır.

Mama yapımında kullanılan tüm araç gereçlerin kaynatılarak veya sterilizatörle steril edilmeleri ve kullanılıncaya kadar kapaklı bir kapta, buz dolabinda saklanmaları uygundur. Kullanımdan sonra biberon ve emzik başlıkları önce sıcak sabunlu suyla yıkanarak organik artıklar uzaklaştırılmalı ,sonra sterilizasyon uygulanmalıdır.

Mama hazırlarken:

 • Mamanın hazırlanacağı ortam temiz olmalıdır.
 • İşlem öncesi eller sabunlu su ile yıkanmalı ve temiz bir havlu ile kurulanmalıdır.
 • Yeterli miktarda su kaynatılmalıdır. Şişe suları steril değildir ve kullanımdan önce kaynatılmaları gereklidir. Milrodalga fırınlar homojen ısıtma yapmadıkları, yanıklara yol açabilecekleri için mama hazırlanırken kullanılmamalıdır.
 • Kullanılacak olan su 70 derecenin altında olmamak kaydıyla steril edilmiş biberona konur.
 • Mama kutusunun üzerinde yazan ölçeğe göre mama biberondaki suyun üzerine eklenir.
 • Mamanın tam karışmasını/erimesini sağlamak için biberonu sallamak veya fincanla mama veriliyorsa kaşıkla karıştırmak gerekir.
 • Hazırlanan mamayı bebeğin içebileceği sıcaklığa indirmek için soğuk suyun altında tutma veya soğuk suyun içine oturtma yöntemleri kullanılabilir.
 • Bebeğe mama vermeden önce biberonun dışı kurulanmalıdır.
 • Bebeğe verilmeden önce mamanın sıcaklığı mutlak tekrar kontrol edilmelidir.
 • Bir saat içinde tüketilmeyen mama atılmalıdır.

Dilerseniz konu ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz…

 

Yazan ve Derleyenler:

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Muayenehane Hekimi

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top