Kidokit Logo

Bebek/çocuk odasında renk seçimi

Resim yapan kız çocuğu

Önemli Noktalar

Boya seçimi çocuk odasında düzenlemeler yaparken önemli konulardan biri olabiliyor. Yağlı boya yerine çabuk kuruyan, koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan su bazlı boyaları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bebeğinizin/çocuğunuzun odasını boyatırken gözlerini yormayacak, olumlu etkisi ve sakinleştirici etkiye sahip olan pastel renkler kullanabilirsiniz. Koyu renkler odayı küçük ve kasvetli gösterirler; kırmızı gibi koyu renkler bunun yanında oldukça uyarıcıdır. Bunun dışında açık renkler ise odayı daha ferah gösterirler ve büyük gösterecektir.

Hangi rengin ne etki bıraktığını merak ediyorsanız kısaca aktaralım. Mesela önereceğimiz bazı renklere ilişkin bu bilgileri Filli Boyanın renketkisi.com isimli internet sitesinden aldık. Oda rengi seçimine dair oldukça kapsamlı bir de makale koymuşlar. Vaktiniz olursa okumanızı tavsiye ederiz. (http://renketkisi.com/renklerin-cocuklar-uzerindeki-etkileri.html) Çocuk odasında kullanmayı düşündüğünüz renklerin dili ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Pastel yeşil:  

Yeşil, sağlığı temsil eder, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Üstelik huzur, sakinlik, sessizlik verir. Açık yeşil, basıncı azaltır. Yeşil, doğanın, hayatın gücüdür ve bu yüzden de en doğal, rahatlatıcı, dinlendirici, dengeli renk olarak görülür.

Pastel mavi: 

Mavi, gökyüzünün ve okyanusun rengi olarak ferahlık, açıklık ve rahatlatıcı bir his verir. Özellikle bebek odalarında bebeklerin rahat uykuya geçmelerinde, huzurlu olmalarında etkisi vardır. Hareketli, aktif çocuklarda da sakinleştirici özelliği olduğundan rahatlıkla kullanılabilir.

Sarı:

Sarı, renk skalasının en neşeli, en mutlu olanıdır. Bilgeliği ve iyiliği temsil eder. Sıcaklık, keyif, coşkunluk, neşe ve ilham saçar. Sarı zihinsel ve ruhsal olarak aydınlanmayı, gün ışığını ve iletişimi ifade eder. Hafıza, motivasyon ve dikkati de etkilediğinden çocuk odalarında kullanılması uygundur. Ancak çok yoğun kullanılırsa gerginlik ve öfke yaratabilir. Yapılan çalışmalarda yoğun sarı kullanımının bebeklerin daha fazla ağlamasına sebep olabileceği fark edilmiştir. Lakin bebek odaları için mavi ve yeşille kombin edilmiş sarı renklerin kullanılması ile çocuklar için daha sakin ve huzurlu bir ortam yaratılabilir.

Turuncu: 

Turuncu, mutluluk, sosyallik, dışadönüklük ve neşeyi temsil eder. Üstelik yorgunlukla başa çıkmak için en ideal renktir. Sıcaklık saçar, iştah açıcı ve uyarıcıdır, sabah erken kalkmanıza yardım eder. Bundan dolayı içine kapanık, sosyalleşme problemi olan çocukların odalarında kullanmak için idealdir. Turuncu fiziksel olarak kendine güveni, bağımsızlığı ve bir parça da rekabeti temsil eder.

Pembe ve pastel mor: 

Pembe, fiziksel olarak bizi olumlu etkiler. Rahatlatıcı ve sıcaktır. Psikolojik olarak da oldukça güçlü bir renktir; feminenliği temsil eder. Çok teskin edici özelliği vardır. Fakat çok fazla pembe yorucu, bunaltıcı olur. Çekingen, içine kapanık çocukların odasında çok fazla pembe kullanılması uygun değildir, çünkü enerjik bir renk değildir. Aktif, enerjik çocukların odasında kırmızının yoğunluğunun az olduğu pembe rahatlıkla kullanılır. Sıcaklık, rahatlık, huzur verir. Ayrıca pembe ve pastel menekşe moru kombinasyonları da yapılabilir. Nitekim mor, özellikle yaratıcılık gerektiren faaliyetler gerçekleştiren okul öncesi çocuklar için ya da akademik becerilerine katkı sağlaması için ergen kızların odalarında kullanılmak üzere önerilmektedir. Fiziksel ve ruhsal dinginliğe de yardımcı olacağından mor ve tonları hiperaktif, hareketli çocukların odasında da rahatlıkla kullanılır.

Yazan: Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Ass. Montessori Internationale

Kidokit Kurucu Ortağı ve Özel Mutlu Panda Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

23. Hafta Hamilelik

23. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 23. hafta dönemine girdiniz. İlerleyen haftalarda bebeğinizin alanı bol olduğundan tekmeleme, yumruklama, omuz atma gibi değişik hareketleri birbirinden

Doğa sevgisi ve çocuk

Koku, tat ve görsel duyu gelişimi

Önemli Noktalar Koku duyumuzda bozukluk olduğu zaman, genelde tat duyumuz da etkilenmektedir. Koku nedeniyle bazı gıdaları tüketememe,yemeklerde/gıdalarda aşırı seçici olma vb gibi belirtiler hipersensitive belirtilerdir.

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Bebeğinizin uyku düzeni ne durumda?

Önemli Noktalar Uyku, bebeklerimizin gelişimi için çok önemlidir. Uyku düzeni olmayan bebek, uyku düzeni olmayan anne demektir. Genellikle bebekler 6-12 haftalardayken uyku rutinine başlanılabilir. Bebeğiniz

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Bebeğin emzirilmeyeceği durumlar

Önemli Noktalar Bebeğin anne tarafından emzirilmesini engelleyebilecek durumlar bebek ya da anne kaynaklı olabilir. Bebeğinizde şayet galaktozemi tanısı konulduysa bebeğinizi emzirmeniz mümkün olmayacaktır. Anneden kaynaklı

Parmak kukla yapımı

Hazır almak yerine evde parmak kukla yapmaya ne dersiniz? Yapımı oldukça basit. Hem yaparken hem de yaptıktan sonra oynayacağınız tüm etkinliklerde işinize yarayacak bir oyuncak

Uzanan Mutlu Çocuklar

Çocuğunuza duygu koçluğu yapmak

Önemli Noktalar • Çocuğunuzun yaşadığı duyguların bazıları olumlu duygular bazıları ise olumsuz duygular olabilecektir. • Bu dönemde çocuğunuzun duygularını reddeden bir tutum sergilemek, çocuğunuzun içinde

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!