Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

2-6 yaş çocuklar için önerebileceğimiz internet siteleri ve uygulamalar

Shares
Read Carefully

Çocuklarımız biraz daha büyüdüğünde (4 yaş ve üstü) ve harfleri de tanımaya başladığında dizüstü bilgisayar ya da masa üstü bilgisayar da kullanabilirler. (Lütfen günde en fazla 1-2 saat sınırını unutmayalım!) Burada önemli olan birlikte çalışarak onları doğru sitelere yönlendirmek ve kullanımı mümkün olduğunca proaktif ve gelişime yönelik hale getirmek.  İşte bazı öneriler:

  • 2-4 yaş için babytvchannel ve baby first tv’nin internet sitelerinde güzel uygulamalar ve oyunlar mevcut,
  • Turtle Diary ücretsiz bir site ve pek çok keyifli eğitici video var,
  • Üyelik sistemiyle çalışmakla birlikte Busy Beavers çok güzel eğitici uygulamalara yer veriyor. Reklamlardan sıkılmazsanız pek çok uygulamasını üye olmadan you tube üzerinden kullanabilirsiniz.
  • YouTube’da “Lots to Learn” okul öncesi eğitimle ilgili pek çok güzel video’yu derleyen güzel bir kaynak
  • Eğitici bir akıllı tablet uygulaması arıyorsanız Kids Academy’i çok beğeniyoruz.
  • Mother Goose Club şarkılar eşliğinde harfleri, sayıları, şekilleri ve daha birçok bilgiyi öğreten güzel videolara yer veriyor. YouTube’dan Mother Goose Club ya da ve Oh My Genius diye arama yaparak eğlenceli şarkılar eşliğinde öğretici videolara ulaşabilirsiniz,
  • Aşağıdaki web siteleri Montessori at Home kitabının yazarı John Bowman tarafından önerilen sitelere örnekler:

Disney Jr.

Seussville

Nick Jr.

Shambles

Freeonlinetypingames

Auntlee

Lego Game

Math Nook

Starfall

Funschool

Knowledge Adventure

Mother Goose Caboose

Pbskids

Abc Mouse

Tvo kids

Kidsknowit

Explore The Blue

Great Websites for Kids

Kidsites

Enchanted Learning

Dance Mat Typing

National Geographic

Funbrain

Kneebouncers

Lawrance Hall of Sicence

Sesame Street

Kidzui Search Engine

Cookie

Discovery Kids

  • Siz neden sadece İngilizce uygulamalara yer veriyorsunuz demeden bazı Türkçe sitelerden de bahsedelim. Kabul etmek gerekiyor ki İngilizceyi de işin içine aldığımızda kaynaklar çok zenginleşiyor. Ayrıca 0-6 yaş 2. bir dil öğrenimi için harika yıllar. O yüzden tavsiyemiz Türkçe ve İngilizce sitelerin her ikisinden de mutlaka yararlanmanız. İşte önerebileceğimiz bazı Türkçe siteler:
  • davincikids.tvhem Türkçe hem de İngilizce yayın yapan çok güzel ve faydalı bir site. Mutlaka bir keşif gezisi yapmalısınız.
  • egitimsitem.comda okul öncesi eğitime odaklanan farklı sitelerle ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Her ne kadar önemli bir kısmının henüz gelişime çok ihtiyacı olsa da farklı forum ve siteler mevcut. Üyelik sistemi ile çalışan ve geniş içerikli iki site ise vitaminegitim.com ve bukiogreniyor.com

Akıllı tablet üzerinden yükleyebileceğiniz pek çok kitap uygulaması var. Örneğin storytime en beğendiklerimizden biri. İçinde farklı yaş grupları için pek çok klasik hikayeyi bulabiliyorsunuz. Bir dış ses kitabı size okurken aynı zamanda okunan kelimeler üzerinden geçiyor; böylece çocuğunuz soldan sağa okuma sistemine alışıyor. Ayrıca hikayeleri İngilizce dinlemek aksanı ve dil öğrenimi için de çok faydalı oluyor. Türkçe kitaplar isterseniz harika peri masalları isimli uygulamayı deneyebilirsiniz. Masallar genelde fantezi içerikli olduğu için 4,5 yaşından sonra öneriyoruz.

Sanal dünyaya her geçen gün yeni uygulamalar ekleniyor. Çocuklar için ne arayacağınız konusunda bilinçli olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Çocuğunuz 5 yaş ve üzerinde ise özellikle kodlamaya giriş için faydalı olacağını düşündüğümüz Scratch Kids ve Box Island uygulamalarını da öneriyoruz.

Ayrıca “Dijital dünya ve çocuklarımız?” ve “Tablet & internet kullanımını nasıl daha kontrollü yapabiliriz?” başlıklı yazılarımızı okumanızı öneririz.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top