Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Bebeğinizin dil gelişimi

Shares
Read Carefully

Bebeğiniz doğduğunda yaptığı ilk şey solumak (solunum) ve ağlamaktır. O ilk ağlamayı duyduğumuzda hepimiz bir oh çeker ve mutlu oluruz. İlk günlerinde bebeğinizin ağlaması, kısa ve derin soluklar alması konuşmasının temelini oluşturacaktır.

Yeni doğan bebeğinizin yüz ifadesi henüz belirsiz ve anlamsızdır. Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz meme emerken annesinin yüzünü incelemeye başlayacaktır. Karşılıklı bakışlar giderek anlam kazanan bir iletişim aracı olur. Bebeğiniz her geçen hafta size daha uzun uzun bakmaya; kas kontrolünü kazandıkça elleriyle yüzünüze dokunmaya başlayacak ve sizi daha yakından keşfetmeye çalışacaktır. Bebeğinizi mümkün olduğunca yüzünüze yakın tutup onunla bol bol yavaş ve sakin bir ses tonunda konuşun. Sizi dinlemeye bayılacaktır. Bebeğinizin işitme duyusu anne karnındaki 5. aydan itibaren gelişmiştir. Bebeğinizle iletişime daha bu aylardan geçmenizi öneririz. Bu aylardan onunla konuşmanız, ona şarkılar söylemeniz, sizin ve babasının ona kitaplar okuması daha dünyaya gelmeden iletişiminizin temellerini atabilir. Şayet bu fırsatı kaçırdıysanız da hemen başlamanız en büyük tavsiyemizdir. Çocuğunuzun iletişiminde, dil gelişiminde ve sosyalleşmesinde işitme duyusunun gelişmesi çok önemlidir. Yenidoğan tarama testleri arasında işitme testi de yer almaktadır. İşitme testinin mutlaka ilk 10 gün içerisinde yapılması önerilmektedir. Bu bilgiyi 1. hafta da sizinle paylaşmıştık. Ancak aramıza yeni katıldıysanız ve bebeğinizin işitme testi yapılmadıysa hiç zaman kaybetmeden yaptırmanızı öneririz. Erken teşhis, tedavi için çok önemli olduğundan işitmenin kontrolü büyük önem taşır. Kidokit uygulamamızda işitme de dahil duyu gelişimine ilişkin pek çok destekleyici aktivite sunulmaktadır.

Bebeğiniz ağlama sırasında sesler çıkarmak için gerekli çene ve dil hareketlerini tekrarlayacak; ses ve solunum düzenleme becerisi kazanacaktır. Bebeğinizin sessiz ama uyanık ve tetikte olduğu zamanlar ise genelde öğrenmenin tam anlamıyla gerçekleştiği ya da pekiştiği anlardır. 0-3 aylarda seslere başını çevirip bakan ve sadece mırıldanma ve gülümsemeyle karşılık veren bebeğiniz, 3-6 ay arasında bababa, gagaga, dadada gibi anlaşılmaz sesler çıkarmaya başlayacaktır. Altı aydan sonra ise ilk hecelerini hatta kelimelerini söylemeye başlayabilecektir. “Dil gelişimi ve evde bu gelişimi desteklemek için yapabileceklerimiz” için linki tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top