Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Bebek ağlamasını emzirerek kesmenin sakıncaları

Shares
Read Carefully

Bebek ağlamasının pek çok nedeni olabilir. (Bu konuyla ilgili yazımıza “Bebekle ilk günler: Yaşama uyum” başlığından ulaşabilirsiniz.) Ancak bizim etrafımızdaki insanların bebek ağlamasının tek yorumunun, açlık olduğunu düşündüren ve size de bunu empoze ederek, her ağladığında emzirerek, zavallı bebeği sorunu çözümlemeden susturmanın tek yolu zannetmenizin sebebi; gerçekten ağlamayı kesip hırsla memenizi emmesidir. Emmeye başladığı an duyduğu haz, rahatlamasını ve bir süreliğine gerçek sıkıntısını unutmasını sağlayacaktır. O zaman siz de “doğru, bu kadar istekli emdiğine göre karnı açmış, zavallı bebeğim “ diye düşüneceksiniz.

Ancak, gerçek sorun, kısa bir süre sonra bebeği tekrar huzursuz edecek ve gene ağlamaya başlayacak. Bu defa sütünüzün yeterli olmadığı ve bebeğin aç kaldığı yorumları başlayacak. Buna ikna olacaksınız, çünkü biberonla verilen süt formülünü de bebeğiniz hırsla emecek.

Bu arada yatır, kaldır, emzir, mama, gaz çıkart derken, onun gerçek rahatsızlığı da bir şekilde giderilir, ancak farkına varılmadan. Bebek gerçekten aç olmamasına rağmen, emmenin verdiği rahatlama ve şişkinlik sonucunda uykuya dalar. Verilen süt formülü anne sütüne göre daha uzun sürede hazım olduğundan, bebek meme emdiği süre arasından, daha uzun uyur. Evet, sorun çözülmüştür, anne de buna ikna olmuştur. Sütü, bebeği için yeterli değildir.

Etrafındaki bebeği doyurma arzusu içinde kıvranan yakınlar, akrabalar da nihayet tatmin olmuşlar; bebeğin beslenme sürecine kendilerini de dahil etmişlerdir. Burada bebeğinizin sizden aldığı mesaj şu olmuştur. “Ne türlü sorunun olursa olsun, tek çözüm var, meme emeceksin, rahatlayacaksın.” Beyninde bu kod oluştuğu için, erişkinlik döneminde de karşılaştığı sorunlar zorluklarla başa çıkabilmek için kendini sıklıkla buzdolabının önünde bulacak veya bir şeyler atıştırarak rahatlatacaktır. Doğduğu ilk günlerde bebeğimizi sık emziriyoruz, çünkü gelen sıvı kolastrum, (halk arasında buna ilk süt, ağız sütü, gibi isimler verilmiştir) az miktardadır. İlerleyen günlerde ise süt akışı rahatlayıp, miktar artınca bebek emme aralıklarını zaten uzatıyor ve düzen kendiliğinden oluşuyor. Bu süreçte, bebeğinizin doyduğuna eminseniz, yukarda söz ettiğimiz nedenleri konuşarak “neyin var bebeğim, bakalım gaz mı seni rahatsız etti, yoksa….” gibi rahatsızlık duyabileceği durumları sırayla kontrol edip, sonunda çözüm sağlandığında ise, bebeğin sizden aldığı mesaj bu defa şu olacaktır. “Neler oluyor bilmiyorum ama sıkıntı duyuyorum, böyle hissedince ağlıyorum ve hemen gülümseyerek gelen o ışıltılı tanıdık yüz, bir şeyler yapıp, beni rahatlatıyor, sorunum çözümleniyor ve yola devam edebiliyoruz.” Bu yaşamda da karşılaştığı sorunları çözümleyebilen bir erişkin olmasına olanak sağlayacaktır.

Yazan: Ayşe Öner

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top