Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Anne sütü mucizesi

Shares
Read Carefully

Anne sütü gerçekten bebekler için bir mucizedir. Sütünüzdeki yağ oranı gün içerisinde ve aylara göre bebeğin ihtiyacına göre değişim gösterir. Bebeğiniz sütünüzden ayına uygun olarak doğru yağları alır. İlk süt adını verdiğimiz “kolostrum” görünüş itibariyle koyu sarı renkte konsantre bir sıvı olması sebebiyle yağlı gibi görünmesine rağmen yağ konsantrasyonu düşüktür.

Emzirmenin ilerleyen günlerinde olgun insan sütündeki yağ konsantrasyonu ise daha yüksektir. Ayrıca anne sütü sağlıklı yağların doğru orantısına sahiptir. Bu önemli temel yağ asitleri miyelin membranın (sinirlerin etrafındaki kılıf, bu koruyucu kılıf sayesinde sinir sistemi daha aktif olur) oluşmasını sağlar. Anne sütü kolesterol açısından da inek sütü ve mamalara oranla çok zengindir. Çünkü bebeklerin beyin gelişimi açısından kolesterole ihtiyaçları vardır. Bebeğin beyin dokusu bu özel yağlarla gelişir. Kolesterol gerekli temel hormon ögelerini, D vitamini ve bağırsak safrası içeren anne sütündeki  vazgeçilmez bir unsurdur. Yağlar anne sütünün en değişken bileşenidir, an­ne­den an­ne­ye, be­be­ğin ya­şı­na hat­ta gü­nün sa­ati­ne gö­re bi­le de­ği­şir.

Ya­pı­lan araş­tır­ma­lar er­ken doğ­muş bir be­bek ile za­ma­nın­da doğ­muş bir be­be­ğin an­ne­le­ri­nin süt­le­ri ara­sın­da fark ol­du­ğu­nu gös­ter­mek­te­dir. Baş­ka hiç­bir ek be­si­ne ge­rek­si­nim ol­ma­dan al­tı ay, be­bek için en iyi bes­len­me­yi sağ­la­ya­cak ya­pı­da­dır. Emzirmenin bebeğinize ve size yaşam boyunca sağlayacağı sayısız fayda vardır.

Yazan: Ayşe Öner

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top