Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Yenidoğan döneminde siyah-beyaz objelerin cazibesi

Shares
Read Carefully

Bebeğiniz doğumdan sonraki birkaç hafta benzer renkleri ayırt edemez. Kontrast renklerin kullanıldığı objeler ve çalışmalar bebeğinizin ilgisini ve dikkatini çok daha fazla çekecektir. Bu kontrast yaklaşım ayrıca bebeklerde derinlik algısını da geliştirir. Özellikle siyah beyaz renklerden oluşan objeler ilgisini çeker ve bu tür objeleri daha uzun süre izleyebilir. Sizlere tavsiyemiz ilk iki-üç hafta bebeğinize yeni dünyasına alışabilmesi için biraz zaman tanımanız olacaktır.

Bu dönemde en çok ihtiyacı olan şey annesinin yakınlığı olacaktır. Üçüncü ve dördüncü haftadan sonra bebeğinize yeni objeler sunarak evinize, sizlere ve dünyaya alışmasına destek olabilirsiniz. Özellikle ilk ayı itibarıyla bebeğinizi onun gelişimine destek olacak oyun ve oyuncaklarla tanıştırmanın vakti gelmiştir. Kidokit uygulamamızda bu dönemlerde bebeğinizle ne tür oyunlar oynayabileceğinizi video’lardan izleyebilir; ilgili video’ların altından ya da baskı odamızdan siyah-beyaz kartlar vb. farklı materyalleri yazdırarak evinizde hazırlayabilirsiniz.

Bebeğinizin bundan sonraki gelişim serüveninde ona sunacağınız çevre, oyun ve aktiviteler inanılmaz önemli bir rol oynayacaktır. Aşağıda bebeğinizin beyin gelişimine ilişkin önemli bilgiler aktararak her oyun, oyuncak ve aktivitenin bebeğiniz için yeni bir uyaran olduğundan ve bunların bebeğinizin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi için öneminden bahsettik. Bebeğinizin odasının ve evinizdeki çevre düzeninin çocuk dostu olması işinizi önemli derecede kolaylaştırır. Şayet aramıza yeni katılan bir üye iseniz bulunduğumuz aşamaya geldiğinizde muhtemelen bebek odanızı zaten hazırlamış durumdasınız. Ancak yine de bebeğinizin gelişimine destek olabileceğini düşündüğümüz bazı önemli püf noktaları var. Bunların ne kadarını hayata geçirebilirseniz o kadar faydalı olabileceğine inanıyoruz. “0-12 ay bebek odası ve ev düzenlemelerinde dikkat edebileceğiniz püf noktaları”na bu linkten ulaşabilirsiniz.

Püf noktalarını hazırlarken Montessori felsefesinin bir parçası olan “hazır çevre” bağlantılı önerilere yer vermenin yanı sıra düzenlemelerin sağlık ve güvenlik açısından önemine de vurgular yaptık. Çocuk gelişiminde faydalarının oldukça önemli olduğu gözlenmiş ve ispatlanmış olan Montessori Felsefesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için linki tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top