Main Menu

Yeni Eklenenler

Bize Ulaşın

Çocuklarda bağımsızlık denince

Shares
Read Carefully

Doğal gelişim çocuğun hazır olduğu dönemlerde bağımsızlık seviyelerini kazanması olarak tanımlanabilir. Bağımsızlık, ihtiyacı olan şeyi yapmak için başkasının yardımına ihtiyaç duymamaktır. Bu sayede insanın gerçek tabiatı sınırlarını keşfetmesine imkan verecek şekilde açığa çıkabilir. Yetişkin olarak bizlerin görevi çocuklarımızın bağımsız olması için vasıtalar sağlamak, bağımsızlığını destekleyecek faaliyetler sunmaktır. Eğer bir yetişkin çocuğun yapması gerekenleri kendisi yaparsa, çocuklar bağımsız olamaz. Montessori felsefesinin yaratıcısı Dr. Maria Montessori şöyle der: “Büyümekte olan herhangi bir organizmaya yapılacak gereksiz bir yardım gelişimini saptıracaktır. Çocuk, yeni şeyler tecrübe ettikçe, daha fazla tekrar ettikçe ve görevlerinin üstesinden geldikçe daha bağımsız olacaktır.”

Çocuklarımıza bağımsızlıklarını kazandırabilmek, onlar için yapabileceğimiz en güzel şeylerden biridir. Bağımsız olan çocuklar bir şeyleri kendi başlarına yapabilmenin hazzını hisseder ve kendi ayakları üzerinde durabilmenin güvenini yaşarlar. Güzel bir gelecek için yetiştirmeye çalıştığımız çocuklarımıza kazandırdığımız özgüven, başarının anahtarıdır.

Bağımsızlık hem fizikseldir, hem duygusaldır hem de psikolojiktir.

Bağımsızlık özgürlük, disiplin ve sorumlulukla ilgilidir. Bir çocuk ancak özgür olduğunda bağımsız olabilir ve ancak bağımsızsa özgürdür. Çocuk çevresini ne kadar güvenle keşfedebilirse, gelişimle ilgili aşamaların üstesinden o kadar iyi bir şekilde gelebilir ve bağımsızlık anlayışını genişletmeye destek verecek yeni becerileri oluşturabilir. Yeteri kadar güvende hisseden çocuk zamanı geldiğinde daha kolay bağımsızlaşacaktır.

İnsanlarda bağımsız olma güdüsü o kadar güçlüdür ki bunu hiçbir şey durduramaz. Eğer ebeveynler çocukların bağımsızlığının önünde bir engel olursa, çocuklar gelişim döngüsünden sapmaya başlar.

Çocuklara bağımsızlık vermek onları bolluk içinde yaşatmak demek değildir. Çocuğa güvenmek demektir. Kendisine güvenildiğini hisseden çocuk ebeveynini daha çok sevecektir. Çocuğun sıra dışı düşünme becerileri kazanması için bağımsız olması gerekir.

Bağımsızlığı elde etmek için bireyin aşağıdakileri yapması gerekmektedir:

– Kendi potansiyelini gerçekleştirmeye yönelik çalışmak

– Kendi yetenek ve sınırlamalarını gerçekçi bir biçimde yargılayabilmek

– Ait olduğu topluluk içinde tamamen serbest olmak

– Ait olduğu topluluğun diğer üyeleriyle işbirliği içinde olabilmeli ve aynı amacı izlemek için haklarına saygı göstermektir.

Elinizdeki minicik bebeğe bakarak bu konular için henüz biraz erken değil mi diye düşünebilirsiniz. Ancak gereksiz müdahalelerden kaçınmak, çocuğumuzu henüz hazır olmadığı davranışlar için zorlamamayı öğrenmek daha bebeklik döneminden itibaren geçerli olan prensiplerdir. Böyle yapar, bebeklerimize ve çocuklarımıza kendi bağımsızlıklarını kazanabilecekleri güvenli ve gelişimlerini destekleyecek ortamları sunarsak bilinçli ebeveynler olarak en önemli misyonumuzu da yerine getirmiş oluruz. 0-6 yaş bebeklerimizin ve çocuklarımızın ileride olacakları yetişkinin temellerini attıkları dönemdir.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top