Main Menu

Yeni Eklenenler

Bize Ulaşın

Tekerlemeler

Shares
Read Carefully

Neredeyse bütün ülkelerde tekerlemeler, şarkılar, hikayeler mevcuttur. Peki tekerlemelerin tarihi ve manevi değeri yanı sıra geliştirici tarafı olduğunu biliyor muydunuz?

Çocuklarımıza tekerleme öğretirken, onların dil gelişimini ve bilişsel gelişimini olumlu bir şekilde desteklemiş oluruz. Tekerlemeleri dinlerken, çocuğumuzun kelime hazinesi gelişir, harflerin seslerini daha iyi ayırt eder, ritim ile öğrendiği cümleler hafızasında daha iyi kalır, cümleleri hatırladıkça hafızası güçlenir ve dikkati olumlu yönde gelişir.

Tekerlemeler çocukların korkuları için de faydalıdır. Çocuklara özellikle korktukları durumlarla ilgili tekerlemeler oluşturulabilirse, tekerlemelerin eğlenceli ritimleri ve onu en güvendikleri kimselerin söylemesi sayesinde korkutucu olan durumlara karşı daha ılımlı ve cesur yaklaşabilirler.

Ayrıca iyi okuyan yazan ve hitabet yeteneği kuvvetli insanların geçmişine bakıldığında, çocukluk döneminde bol okuma, hikaye dinleme, tekerlemeleri dinleme ve ezberleme, şarkı söyleme gibi aktiviteleri fazlaca yaptıkları tespit edilmiştir.

Yazan: Nimet Altıok, Ergoterapist

Kidokit Kurucu Ortağı ve Scandic O.T. İstanbul Merkezi Kurucusu

Sensory Scandic O.T. İzmir Merkezi Kurucu Ortağı

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top