Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Emeklemenin önemi

Shares
Read Carefully

Bebeklerimizin emeklemesini neden istiyoruz?

Çevrenizde emeklemeyen hatta hiç bu aşamayı yaşamayıp yürümeyi başarabilen bebekleri duymuşsunuzdur. Çoğu zaman yürümenin emeklemeden daha üst gelişim basamağı olması bizi yanılgıya düşürebilir. Ancak emeklemenin faydalarını ve bu dönemde bebeğin vücuduna ve gelişimine olan katkılarını göz ardı etmemeliyiz.

Bebeğimiz emeklerken yerçekimine karşı direnişte durduğu için gövdesi, kolları, bacakları ve elleri güçlenir. El bileğini ekstansiyonda tutup ağırlığını taşıdığından dolayı aynı zamanda el arklarının gelişimini destekler. Bu da ince motor becerilerine yardımcı olur.

Bebeklerimiz için emekleme aşaması çok önemlidir ve bu aşamada bir çok yeni yetenek kazanır ve geliştirir. Birkaçına göz atacak olursak;

Kas kuvveti: Bebeğiniz emeklemek için koordineli bir şekilde vücudunu hareket ettirmeye zorlar. Bu sayede bebeğin kasları (yer çekimine karşı) daha güçlü hale gelir. Emekleme ve daha önce meydana gelen sürünme omuz, kol ve sırt kaslarını güçlendirir. Karın ve kalça kaslarının da daha sağlam hale gelmesini sağlar.

Postür ve denge: İyi bir kuvvet, postürün gelişmesine öncülük eder. Özellikle aileler şunu rahatlıkla gözlemlemiştir; bebekler emeklemeye başladıktan sonra sendelemeler azalır. Bu dengesinin ve kas kuvvetinin gelişmesiyle doğrudan ilişkilidir.

Beyin gelişimi: Emekleme esnasında bebeğinizin çevreyle etkileşimi, oluşan farkındalık ve yaptığı keşifler onun beyin gelişimini hızlandırır, nöral fonksiyonları destekler. Yeni yollar keşfeder. Örneğin karşı odaya emeklediğinde arkaya nasıl bakacağını ve döneceğini çözer.

Görsel gelişim: Bebekler emeklerken çevreyi keşfettiklerinde görsel yetenekleri devreye girer. Göz ve vücudu arasında daha iyi etkileşim meydana geldikçe görsel gelişimi de artar. Görsel gelişim de spesifik olarak binocular becerileri geliştirir (derinlik algısı). İyi bir binocular beceri gelecekte okuma ve yazma becerilerini doğrudan etkileyen bir faktördür.

Daha iyi vücut yapısı: Bebeğin tüm ağırlığını ellerinin üzerinde taşıması, onun ellerinin aldığı şekli de geliştirir. Örneğin kendini daha iyi çekip kaldırması kolaylaştırır. Ayrıca farklı (ince motor) kavramları olumlu yönde etkiler.

Sosyal gelişim: Çevre ile etkileşimi artar. Kendisinden uzaktaki şeylerin farkına varır ve nasıl ulaşacağı konusunda problem çözmeye çalışır. Bu da etrafında, ilgisini çeken şeyler için farkındalık oluşturur. Yer değiştirme ve etrafında olup bitenin daha çok farkına varması, etkileşimini ve sosyal gelişimini arttırır. Artık yüz ifadelerini, mimiklerini ve ipuçlarını yakalamaya başlar.

Bebeğinizin bu dönemde farklı yerlere ilgisi artar. Onu emeklerken dikkatli izlemenizi ve güvenliğinden emin olmanızı öneririz.

Yazan: Nimet Altıok, Ergoterapist
Kidokit Kurucu Ortağı ve Scandic O.T. İstanbul Merkezi Kurucusu
Sensory Scandic O.T. İzmir Merkezi Kurucu Ortağı

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top