Main Menu

Yeni Eklenenler

Bize Ulaşın

Yürüteç kullanımının zararları

Shares
Read Carefully

Bu dönemlerde bebeğiniz minik minik kendini ayağa kaldırma ve yürüme çalışmalarına başlamış olabilir. (Başlamadıysa da çok normal, kısa bir süre sonra başlayacaktır.) Bebeğiniz için gelen hediyeler arasında yürüteç de bulunabilir. Kidokit ekibi olarak yürüteç kullanımını önermiyoruz ve kredibilitesi yüksek pek çok araştırmanın önermediğini de gözlemliyoruz. Ayrıca yürüme becerisinin kazanılmasına kadar geçen süredeki sürünmelerin, emekleme çabalarının, emeklemenin ve kendini kaldırmak için gösterdiği tüm gayretlerin çocuğunuzun bütünsel gelişimi için büyük faydaları olduğunu da bilmenizi istiyoruz. Örneğin emeklemek bebeğinizin hem kaba motor kas gelişimini destekleyecek hem de derinlik ve görsel-mekansal algısının gelişmesine destek olacaktır. Bırakın bebeğiniz her gelişim adımının keyfini çıkarsın. Yürüteci özellikle tavsiye etmememizin başka sebepleri de var. Yapılan birçok araştırma ve American Academy of Pediatrics Derneği gibi bir çok dernek yürüteç kullanmanın sağlıklı olmadığı yönünde hem fikirler. Peki, neden önerilmiyor, gelin sebeplerini birlikte görelim:

  1. Güvenliği düşük: Bebekler yürüteç sayesinde çok daha hızlı transfer oldukları için ani hareketlerle tehlikeli olan yerlere gitme olasılıkları çok daha yüksek. Bu durum ani çarpmalara, düşmelere, ayak burkulmalarına sebep olabiliyor. Kısaca ev kazalarına davetiye çıkarttığı öne sürülüyor.
  1. Gelişim basamaklarını yavaşlatıyor: Smith Andrea Siegel ve Cleveland’ın Case Western Reserve Üniversitesi araştırmacıları 1999’da Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics’de yayınlanan bir araştırma yaptı. Araştırmanın amacı, bebek yürüteçlerinin, bebekler üzerindeki etkilerini analiz etmekti. Çalışma, 109 bebekte motor ve zihinsel gelişmeyi, yürüteç tecrübesi olanlar ve olmayanlar arasında analiz etti. Yürüteç kullanan bebeklerin yürüteç kullanmayan bebeklere nazaran daha geç oturdukları, daha geç süründükleri ve daha geç yürüdükleri tespit edildi. Aynı zamanda yürüteç kullanan bebekler kullanmayanlara göre zihinsel ve motor gelişim standart ölçeklerinde daha düşük puan aldılar.
  1. Parmak ucunda yürümeye yol açabiliyor: Bebeklerin yürüteç içinde transferi esnasında, hareket edebilmek için, kendilerini öne doğru itmeleri gerekiyor, bu durum onların parmak ucunda basmalarına sebep oluyor. Sürekli bu şekilde bir transfer olduğunda, alışkanlık haline gelip, yürümeye başladıklarında da bu alışkanlık maalesef devam edebiliyor.
  1. Motor planlama becerisi daha yavaş gelişiyor: Yürüteç kullanan ve yürüteç kullanmayan bebeklerin motor planlama becerileri karşılaştırıldığında; yürüteç kullanan bebeklerin motor planlama becerilerinde kullanmayanlara göre daha geç kaldıkları tespit edilmiştir. Bu duruma neden olarak, yürüteç kullanan bebeklerin, bir yerden bir yere transferinde motor planlama becerilerini çok kullanmadan sadece ayak ucunda transfer sağlamaya çalıştığı, yürüteç kullanmayan bebeklerin ise, kendini bağımsız bir şekilde transfer edebilmek için, sürekli vücudunu planlamak zorunda kaldığı, bu durumun yürüteç kullanmayan bebeklerde motor planlama becerisini daha hızlı geliştirdiği gözlendi.
Oluşabilecek diğer olumsuz durumlar:
  • Vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine neden olabilir.
  • Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.
  • Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
  • Bebeğiniz kaşla göz arasında masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürebilir veya akla gelmedik bin bir türlü tehlikeye maruz kalabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedenleri arasında, %90 oranında yürüteç kazaları tespit edilmiştir.
  • Bebek kısıtlı bir mekanda kaldığı için psikolojik gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Kısaca yürüteç kullanımının pek çok farklı olumsuz sonucu olabilmektedir. Ayrıca bebeğinizin yürümeye çalışırken kendi kendine yapacağı her ön hazırlık ve hareket, onun farklı bir alandaki gelişimine destek verdiğinden bu süreci kendi hızında yaşamasını sağlamak çok daha faydalıdır.

Bebeğinizin kısa bir süre sonra evde gülücüklerle dolaşması dileğiyle…

Yazan: Nimet Altıok, Ergoterapist

Kidokit Kurucu Ortağı ve Scandic O.T. İstanbul Merkezi Kurucusu

Sensory Scandic O.T. İzmir Merkezi Kurucu Ortağı

Kaynak: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bebeginizi-yurutecle-yurutmeyin/

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top