Kidokit Logo

Çocuk dostu banyo düzenlemeleri

Banyo yapan bebek

Önemli Noktalar

Çocuğumuzun ev içerisindeki yaşam alanından bahsettiğimizde aslında sadece çocuk odasını kastetmeyiz. Banyo, tuvalet, mutfak ve oturma odası da çocuğumuzun evde çok vakit geçirdiği diğer alanlar. Elbette çocuğunuz olduğunda tüm evinizi ve tüm düzeninizi değiştirmenizi istemiyoruz. Ancak küçük ayrıntılara dikkat ederek evinizdeki farklı yaşam alanlarını çocuk dostu hale getirir ve hayatı sizin için de çocuğunuz için de hem daha güvenli hem daha kolay hale getirirsiniz.

Banyolarınızı çocuk dostu yapmak için önerilerimizi şu şekilde sıralarız:
  • Bebeğiniz ufakken şayet yeriniz varsa bir alt değiştirme ünitesini banyonuza koyarsanız hayatınızın çok kolaylaştığını göreceksiniz. Özellikle de 6 aydan sonra yavaş yavaş küveti kullanmaya başladıkça! Sizlere önerimiz ilk 5-6 ayda bebeğinizi kendi odasında küvetinde yıkamanız. Daha sonra bebeğinizin küvetini sizin küvetinizin içine koyarak yaklaşık 1 yaşına kadar burada yıkamanız. Daha sonrasında ise artık kendi küvetinizi miniğinizle paylaşmaya başlamanız.
  • Bebeğiniz ayaklanmaya başladıktan sonra musluğa ulaşması için bir yükseltici harika olacaktır.
  • Mümkünse bebeğinizin/çocuğunuzun havlusunu rahatça uzanabileceği bir yere koyun. Aynı şey bornozu için de geçerli. Temizlik ve hijyen çok önemli ve içselleşmesi açısından ilk yıllar size büyük bir fırsat sunar. Çünkü bu yıllarda çocuklar düzene bayılırlar!
  • Bebeğinizin/Çocuğunuzun kirlilerini koyacağı, rahatça açıp-kapatacağı düzenek olursa kendi işini kendi yapmaya düşündüğünüzden daha erken başlayacaktır!
  • Bebeğinizin kendisini görebileceği minik bir boy aynası ya da en azından saçlarını vs tarayabileceği kendi boyuna göre ayarlanabilecek bir ayna harika olur. Bu aynanın yanına bir de ona ait tarak, fırça, mendil, tokalar vs koyarsanız çocuğunuz o banyoda kendisinin de bir yeri olduğunu net bir şekilde görebilecektir. Unutmayın çocuklarımızın bizden en büyük beklentileri onları sevmemiz kadar saymamız ve bir birey olarak onları kabul etmemiz
  • Son olarak banyo dolaplarınız varsa örneğin en alt rafı çocuğunuza ayırırsınız. Kendisine ait temizlik malzemelerini buradan alır.
  • 12 aylıktan sonra çocuklarınızla diş fırçası ve diş macunu kullanma çalışmalarına başlarsınız.
  • Küçük numune şişelerine çocuğunuzun şampuanı ve saç kremini koymak iyi bir fikirdir. Bu sayede kendi saçını yıkamayı öğrenir.
  • Banyo oyuncaklarını bir file ya da delikleri olan bir kova gibi bir kaba koyabilirsiniz. Bu sayede düzenli ve kuru bir biçimde saklanırlar.

Dr. Maria Montessori çocuklarımız için hazırlayacağımız ortamın onların gelişimi için yapabileceğimiz en önemli adımlardan olduğunu vurgulamaktadır. Doğru bir şekilde hazırlanmış ortam, çocuklarımıza gereksiz müdahalelerden kaçınmamızı ve gelişim özelliklerini destekleyen yetişkinlerin, ekipmanların ve materyallerin çevrelerinde hazır bir şekilde bulunmasını sağlar. Yaşam alanlarımızda yapacağımız küçük müdahaleler çocuklarınız için önemli fırsatlar yaratabilir. 

Evinizi dolaşıp siz de ne gibi ufak değişiklikler yapabileceğinize bakmaya ne dersiniz?

Yaşam alanlarını düzenlemeye ilişkin diğer yazılarımızı da okumak isterseniz:

“Bebek/Çocuk dostu bir çevre yaratmanın ipuçları” için tıklayınız.

“Çocuk dostu mutfaklar” konusunda ipuçları için tıklayınız.

“Çocuk dostu oturma odaları” konusunda ipuçları için tıklayınız.

“Çocuklar için hazırlanmış çevre ne demek ve neden önemli?” konusunda bilgi almak için tıklayınız.

Yazan: Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Ass. Montessori Internationale

Kidokit Kurucu Ortağı ve Özel Mutlu Panda Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

17. Hafta Hamilelik

17. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 17. hafta dönemine girdiniz. Rahiminiz göbek deliği seviyesine ulaşmak üzere ve bunu elinizle hissersiniz. Bebeğiniz bu haftadan itibaren

Çocuğuna kitap okuyan anne

Ebeveynlere masal

Önemli Noktalar Yaşamda en çok ihtiyaç duyduğumuz şey temas. Kucağın, sarılmanın olmadığı yerde kötek tercih sebebi bile olabiliyor. Bir çocuk temas kurmak istediği kişiye olumlu

Bebek Arabası

Her çocuk farklıdır!

Önemli Noktalar Anne-baba olarak çocuğunuzu bazen istemeden de olsa diğer çocuklarla kıyaslıyor olabilirsiniz. Mümkünse çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Kıyaslarken her zaman hatırlamanız gereken şey, her çocuğun

3. Hafta Hamilelik

3. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER 3. Hafta yumurtalıkta gelişen folikül çatladıktan sonra serbestleşen yumurta hücresi sıklıkla aynı taraftaki Fallop tüpünün saçakları tarafından içeriye alınır. Ondan

25. Hafta Hamilelik

25. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 25. hafta dönemine girdiniz. Rahiminiz şu anda yaklaşık olarak bir futbol topu büyüklüğünde. Büyüme hızlı bir şekilde devam

Kızına sarılan anne

Bugün çocuğunuza sarıldınız mı?

Önemli Noktalar Anne babası sarıldığında çocuklarımız anne ve babalarının gücünü hissederek kendilerini güvende hissederler. Sarıldığınızda çocuğunuz sakinleşir; rahatlar ve gevşer. Sarılmanın çocuğunuza birçok faydası var.

Burcu Erdem Çakar

Burcu Erdem Çakar – Okul Müdürü

İlk olarak 2018 yılı itibariyle Mutlu Panda Anaokulu ortakları arasına katılmıştır. Burcu Erdem Çakar. 2016 yılından bu yana Mutlu Panda Anaokulu Okul Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

10. Hafta Hamilelik

10. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Öncelikle gebelikte 10. hafta dönemine girdiniz. İşiniz masa başı işiyse veya uzun süre ayakta kalınmasını gerektiriyorsa dikkat etmeniz gereken birkaç

Kaşık kukla yapımı

Evde kaşık-kukla yapmak için videomuzu izleyip, yaptığınız kaşık-kuklalarla çocuğunuzun sosyo-duygusal, ince motor gelişimine katkıda bulunursunuz.

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!