Main Menu

Yeni Eklenenler

Bize Ulaşın

Bilişsel gelişim ve sağ beyin ve sol beynin entegrasyonu

Shares
Read Carefully

Beynimiz davranış ve düşünme biçimlerine göre ikiye ayrılır. Sağ ve sol beyin farklı özellikler sergiler. Vücudumuzla beynimiz arasında çaprazlama bir ilişki mevcuttur. Yani sol beyin lobumuz, vücudumuzun sağ tarafını yönetirken; sağ beyin lobumuz sol tarafını yönetir. Bu yazımızda sağ ve sol beyin özelliklerini kısaca hatırlayarak çocukluk yıllarında sağ beyin ve sol beyin lobunun entegrasyonunun öneminden bahsedeceğiz.

Sağ beynin özellikleri

Sağ beyin, beynimizin yaratıcı kısmıdır. Görsel ve işitsel konularla ilgilenir. Sezgilerimizde sağ beynimizi kullanırız. Hayal kurma sağ beyinle ilişkilidir. Sol beyin ise beynimizin mantıksal kısmıdır. Matematiksel işlemlerle, kelime, sayı ve sembollerle ilgilenir. Sebep-sonuç ilişkisini kurmamızı ve analitik düşünebilmemizi sağlar.

Okul öncesi çocuklarımızda sağ beyin daha baskındır. Dolayısı ile çocuklar bu dönemlerde kurallara bağlı kalmaksızın düşünürler ve akıllarına geleni söylerler ya da yapmak isterler. Bu yüzdendir ki Dr. Maria Montessori yaklaşık üç yaşına kadar çocuklarımızın içlerindeki öğretmeni (inner teacher) dinlediklerini söyler. Bu dönemde çocuklardan mantıklı olmalarını beklemek için erken olacaktır.

Sol beynin özellikleri

Çocuğunuz ilkokul çağına geldiğinde sol beynini daha fazla kullanabilecek ve daha mantıklı olarak, kurallı düşünme becerisini geliştirecektir. Çocuklarımız, sol beyinlerini de etkin kullandıklarında daha akıllıca konuşan, dili daha iyi kullanabilen, gerçeği algılamada daha başarılı olan bir performans sergilemeye başlarlar.

Sağ beyin ve sol beynin entegrasyonu

Çocuklarımızın sağ ve sol beyinlerini koordineli şekilde kullanabilmeleri oldukça önemlidir. Bu ufak yaşlarda sizlerin ve öğretmenlerinin çocuklara her fırsatta sağ ve sol beyin loblarını birlikte çalıştıracak etkinlikleri yaptırmaları gerekir. Ufak yaşlarda özellikle sağ ve sol kolu çaprazlayarak yapılan (crossing the line-yani vücudun orta noktasını geçerek yapılan) aktiviteler bu açıdan önemlidir. Kidokit uygulamamızda sağ ve sol beynin koordineli çalışmasını teşvik eden çok sayıda ve farklı aktivite örnekleri bulunmaktadır.

Çocuklarımız için yabancı bir dil öğrenmek, biraz daha büyüdüklerinde, piyano ve bateri çalmak, sol el ile sağ ayaklarına dokunmak, belirli bir hareketi taklit etmek ve yapılan bir hareketi anlatmak vb. çalışmalar, sağ ve sol beynin senkronizasyonu anlamında faydalı olacaktır. Kidokit uygulamamızdaki pek çok etkinlikte bu konuya önem verilmekte ve farklı yaş gruplarında sağ ve sol beynin birlikte çalışmasını teşvik edecek farklı etkinlik örnekleri sunulmaktadır.

Beyin gelişimi ve sağ ve sol beynin kullanımına ilişkin daha fazla bilgi edinmek isterseniz New York Times’ın en çok satanlar listesine giren Daniel J. Siegel ve Tina Payne Bryson tarafından kaleme alınmış olan “Bütün Beyinli Çocuk” isimli kitabını okumanızı önerebiliriz. Siegel ve Bryson kitaplarında “Beynin olgunlaşma hızı genellikle miras aldığımız genlere bağlıdır. Ama entegrasyon düzeyi, tamamen anne baba olarak çocuğumuzu her gün ne şekilde etkilediğimize bağlıdır” der.

Yazarlara göre “entegre edilmiş bir beyin, kişinin daha iyi kararlar almasını, bedenini ve duygularını daha iyi kontrol etmesini, kendisini daha iyi anlamasını, daha güçlü ilişkiler kurmasını ve okulda başarılı olmasını sağlar. Bütün bunlar, ebeveyn ve çocuk bakımından sorumlu diğer kişilerin entegrasyon ve akıl sağlığının temelini hazırlayan deneyimleriyle başlar.”  Kidokit uygulamamızda psikolog, eğitmen ve terapistlerimiz tarafından hazırlanan farklı birçok aktivite bu entegrasyonu sağlamakta size yardımcı olacaktır.

Hazırlayan:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Kaynak:

“Bütün Beyinli Çocuk”, Daniel J. Siegel ve Tina Payne Bryson

Brain Development in Young Children Conference: New Frontiers for Research, Policy and Practice (Küçük Çocuklarda Beyin Gelişimi Konferansı), Families and Work Institute, University of Chicago, Haziran 1996

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top