Read Carefully

Bebeğiniz için seçeceğiniz ayakkabılarda nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Çocuğunuz için seçtiğiniz ayakkabıların fiziksel gelişimden özbakım becerilerine kadar pek çok farklı açıdan önemi vardır. Öncelikle özellikle ilk yürüme çabalarında bebeğinizin çıplak ayakla dolaşmasının çok daha fazla önerildiğini söyleyelim. Bu şekilde bebeğiniz ayaklarını daha iyi hissedebilir ve kontrolünü de daha hızla sağlayabilir.

Ayakkabının temel amacı çocuğunuzu soğuktan ve keskin objelerin zararlarından korurken, ayağa hareket özgürlüğü tanıyabilmektir. Bu kapsamda:

  • Büyüklük: Ayakkabıların her zaman olması gerekenden biraz küçük olmasından ziyade biraz daha büyük olmaları makuldür. Ayakkabıların küçük olması fiziksel gelişimi olumsuz etkileyebildiği gibi çocuğun hareket etme özgürlüğünü de kısıtlar.
  • Esneklik ve yumuşaklık: Sert, “destekli ayakkabılar” özellikle ilk zamanlarda ayaklar için iyi değildir. Ayakların hareket kabiliyetlerini kısıtlarlar.
  • Çocukların düşmeleri farklı sakatlıklara sebep olabilir. Dolayısı ile ayakkabıların tabanlarının ne kaygan ne de yeri çok tutan nitelikte olmalıdır.
  • Eski stil ya da büyüklerin giyeceği tarzdaki yüksek topuk, daralan burun vb. modeller çocuklar için uygun değildir.
  • Günümüzde yaygın olarak kullanılan plastik, çocuğun ayaklarını yeterince kavramayan ayakkabılar çocuklarımız için sağlıklı değildir.
  • Ayakkabıların materyalleri nefes alan kumaşlardan olmalıdır; özellikle de havalar sıcak olduğunda.
  • Çocuklarınız henüz küçükken ayakkabılarını kendi başlarına giyip çıkarma alışkanlıklarını desteklemek için iple bağlanan ayakkabılardan ziyade cırt cırtlı ayakkabılar seçilmelidir. Önce bağcığı olmayan ya da cırt cırtlı ayakkabılar, sonra bunlara ek olarak fermuarlı ayakkabılar (2,5-3 yaşından itibaren); en son olarak da bağcıklı ayakkabıları kullanırsanız (6 yaşından itibaren) çocuğunuzun ayakkabılarını istediği şekilde giyip çıkarabileceği altyapıyı da hazırlamış olursunuz.

 

Yazan ve Derleyenler:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Kaynak: MISD, AMI Assistants to Infancy, 2016-2017