Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Çocuklarımız ve takım oyunları: Basketbol, voleybol, futbol ve hentbol

Shares
Read Carefully

Spor yapmak çocuklarımızı pek çok yönden olumlu şekilde etkiler. Fiziksel ve zihinsel gelişimlerine destek olur, stratejik planlama yapmaya başlamalarını sağlar ve sosyalleşmeleri açısından güzel fırsatlar sunar. Dünya Sağlık Örgütü, 5-17 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin, günde en az bir saat fiziksel aktivitede bulunmalarını önermektedir. Spor düzenli beslenme alışkanlıkları ile desteklendiğinde (ki genelde bunu teşvik eder) bağışıklık sisteminin gelişimine katkı sağlar. Antremanlar kemik kuvveti ve yoğunluğunu artırır.

Basketbol, voleybol, futbol ya da hentbol gibi takım oyunları bir yandan fiziksel gelişime katkıda bulunurken bir yandan oyun kurma, takım oyuncularıyla koordinasyon sağlama ve sosyalleşme açısından da çok faydalıdır. Büyük kas gruplarını çalıştırır, beden koordinasyonunun yanı sıra el-kol-göz koordinasyonu gelişir. Spor yapmak, disiplin, çalışma, egzersiz, çeviklik ve çabukluk gerektirir ve çocukların bu yöndeki becerilerini artırır.

Topla oynanan bu oyunlarda kullanılan toplar olukça sert olduğu için ve parmaklara, yüze ya da bedene sert bir şekilde çarpabileceği için bu spor dallarına çok küçük yaşta başlanması sakatlanmalara sebep olabilmektedir. Genelde basketbola 6 yaştan itibaren, futbola yaklaşık 7 yaştan itibaren voleybola ise genelde 8-9 yaştan itibaren başlanması tavsiye edilmektedir. Çocuklarınızın profesyonel olmak gibi hedefleri varsa 9 -10 yaşlarda ciddi antremanlar hız kazanır. 10- 12 yaşlar arasında (voleybolda 12-14 denilebilir) çocuklarınız artık müsabakalara katılabilir.

Basketbol, voleybol ve futbol gibi takım oyunlarını tüm çocukların profesyonel anlamda olmasa bile oynamaları önerilir. Nitekim sosyalleşme, paylaşma ve takım ruhunu yaşama adına çok güzel öğretileri vardır. Kural tanımlaması ve aidiyet hissi için takım sporları uzman hekimlerce de önerilmektedir.

Her zaman olduğu gibi gözlem ve açık iletişim çocuğunuzun ilgi, yetenek ve ihtiyaçlarını tespit etmeniz için en doğru yöntemlerdir. Genelde çocuğunuz topla oynarken sektirme çalışmalarını iyi bir şekilde yapabiliyorsa, topu istenilen yere atabiliyorsa, duvarla ya da arkadaşlarıyla paslaşıyorsa, topla akrobatik hareketler deniyorsa, küçük kaslarını, ellerini ve ayaklarını ritmik kullanabiliyorsa bu tür spor dallarına genelde özel bir ilgisi ve yeteneği olabildiği söylenmektedir.

Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top