Kidokit Logo

Yaratıcı drama ve çocuk

aynada kendine bakan kız

Önemli Noktalar

Değişen Çocukluklar

Günümüz ebeveynleri olarak çocuklarımızı bir araya getirdiğimizde hepsinin farklı yerlerde oynadığını görüyoruz. Beraber bir oyun kuramadıklarını yada oyun oynarken sıklıkla çeşitli çatışmalar çıktığını gözlemlemişizdir. Oysa kendi çocukluğumuza baktığımızda ise bu tip çatışmaların daha az yaşandığını hatırlarız. Bu gibi durumlar ebeveyn müdahalesine gerek kalmadan kendi kendine çözülürdü. Eskiden ebeleme, saklambaç, don-ateş, yakan top, ip atlama vb. gibi oyunlar oynanırdı. Özellikle tüm enerjisini boşaltabilen ve sıklıkla bir araya gelerek sosyalleşebilen çocuklardık. Halbuki günümüzde yerini zamanlarının çoğunu bir yetişkin gözetiminde kontrollü bir ortamda geçiren çocuklara bıraktık. Ayrıca sokakta oyun oynamak giderek unutulan bir eylem haline geldi.  Çünkü hem git gide betonlaşan kentler hem yaşanan teknoloji devrimi hem de güvenlik vb. kaygılarımız yükseldi. Sokak oyunlarında mızıkçı damgası yememek için olumsuz yanlarını törpüleyen çocuklar vardı. Ama şimdi nadiren bir araya geldikleri halde bu kıymetli zamanı sadece kendileri yönetmek isteyen, grupla hareket edemeyen, sıklıkla liderlik çatışmaları yaşayan günümüz çocuklarına dönüştüler.

Yaratıcı Drama

Şimdilerde hayatımıza giren yaratıcı drama kavramı beraberinde getirdiği bir çok fayda var. Özellikle oyunun iyileştirici gücüyle günümüz çocuklarının yarasını saracak bir yara bandı olma özelliği taşıyor diyebiliriz. Genellikle özel okullarda sosyal kulüp yada ders olarak karşımıza çıkan drama nedir? Çocuklar için ne gibi faydaları var? sizinle paylaşmak istedik.

Yaratıcı drama günümüzde sıklıkla dramatizasyonla karıştırılmaktadır. Yaratıcı drama eğitimini almış eğitmenlerden yıl sonunda çocuklara bir tiyatro oyunu hazırlaması beklentisine girmek yanlıştır. Çünkü yaratıcı drama sürecine eğitim penceresinden bakmalıyız. Çünkü amaç, önceden belirlenmiş kazanımların süreç sonunda, katılımcılar (yetişkinler veya çocuklar) tarafından edinilmesidir. Bu nedenle bu açıdan bakıldığında yaratıcı dramayı tiyatrodan ziyade bir “alternatif bir eğitim metodu” olarak görmek daha uygundur. Mesela bir drama eğitmeni, drama yöntemini kullanarak günümüzde ebeveynlerin gündeminde olan konuları işleyebilir. Özellikle akran zorbalığı, mahremiyet, gruplaşma, sınav stresiyle baş etme gibi konuları işleyerek hem çocukların empati kurmasını hem de bu konuları irdeleyerek bilinçlenmelerini sağlayabilir.

Ömer Adıgüzel Eğitimde Yaratıcı Drama adlı kitabında yaratıcı dramayı şöyle tanımlıyor. “Yaratıcı drama, bir grubu oluşturan üyelerin yaşam deneyimlerinden yola çıkarak yapılır. Bir amacın, bir düşüncenin doğaçlama ve rol oynama gibi tiyatro tekniklerinden yararlanarak canlandırılmasıdır. Bu süreç deneyimli bir eğitmen eşliğinde ve uygun bir mekanda yürütülür.”

Türkiye’de yaratıcı drama çalışmalarının öncüsü olan İnci San ise eğitimde yaratıcı dramanın getirdiği faydaları şöyle açıklıyor. “Eğitimde yaratıcı drama, özellikle okullardaki çeşitli öğrenim basamaklarında çocuğa kendini tanımayı, yeti ve yeteneklerini keşfetmeyi öğretiyor. Grup arkadaşlarını tanımayı, kendini onların yerine koyabilmeyi, bir düşünceyi çeşitli yönleriyle irdeleyebilmeyi, oynayarak ve yaşayarak öğrenmeyi sağlamaktadır.” (San, 1991)

Yaratıcı drama yaratıcılığı geliştirir. Çocuğun kendini tanımasını sağlar. İletişim becerilerini, empati becerisini, dil ve sözel ifade becerisi geliştirir. Çocuğun demokratik tutum ve davranış geliştirmesini sağlar.

Eğitim sistemimizin daha çok görsel ve işitsel olarak sunulmasının getirdiği dezavantajları drama ile yıkacağımıza inanıyor. Dramanın ülkemizdeki eğitim sistemine daha çok hizmet etmesini diliyorum.

Yazan ve derleyen: Melis Tanrıverdi / Drama eğitmeni

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

İyi vakit geçiren anne ve kız

Çocuğunuzla göz teması kurun

Çocuğunuzla iletişimde ne kadar göz teması kuruyorsunuz? Sorularını yanıtlarken gözünüz onda mı, telefonunuzda ya da televizyonda mı? Unutmayın ki çocuğunuzla iletişiminizde sözleriniz kadar mimik ve

Bebeğini Tutan Anne

Bebeğimi nasıl tutmalıyım?

Önemli Noktalar Bebeğinizin kafasını omzunuza dayamak ve bir elinizle poposunun altından tutarken diğer bir elinizle sırtından desteklemek de onu tutabileceğiniz güzel pozisyonlardan biridir. İlk haftalardan

Oyun oynayan çocuk

Bebeğinizin beyin gelişimi

Önemli Noktalar Bilişsel gelişim, düşünme ve kavrama sistemindeki gelişmelere verilen isimdir. Gözlemleri, dokunması, hissetmesi, duyması, koklaması gibi beş duyuya ait yaşadığı her bir deneyim beyninin

Kızıyla oyun oynayan anne

Ebeveynlik tutumları

Okul öncesi eğitimi uzmanı Burcu Erdem Çakar ebeveynlik tutumları üzerine bilgilendiriyor.

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Doğum sonrası zaman ve anne bebek bağı

Önemli Noktalar • Bebeğiniz doğduktan sonra onu hemen göğsünüze koymalısınız; ten temasını hissetmek, yeni dünyaya doğuvermiş bebeğiniz ve sizin için çok önemlidir. • Yeni bebekler

El kuklası yapımı

Eski çoraplarınızı değerlendirmek ve çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmek için harika bir el kuklası kendiniz tasarlayabilirsiniz.

40. Hafta Hamilelik

Evet, işte sihirli rakam: 40. Artık gebelikte 40. hafta dönemine girdiniz. Bu haftanın sonunda doğum yapmış olma olasılığınız yüksek. Belki de biraz daha bekleyeceksiniz. Panik olmayın.

Ateş

 Ateş

Önemli Noktalar • Ateş, bir savunma mekanizmasıdır ve vücut mikroorganizmalara karşı kendini ısıtarak savunma yanıtı verir. • Mikrop varlığında el ve ayaklardaki damarlar büzülerek ısı

Kidokit yazısı

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR KODU TARATIN. UYGULAMAYI HEMEN İNDİRİN

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!