Main Menu

Yeni Eklenenler

Bize Ulaşın

Inner teacher: İçimizdeki öğretmen

Shares
Read Carefully

Dr. Maria Montessori, 0-3 yaşı tanımlarken emici zihin, horme, ruhsal embriyo ve içsel öğretmen gibi farklı terminolojiler kullanmaktadır. Emici zihin, insan zihnine özgü bir niteliktir ve özellikle 0-6 yaş arası dönemde çok etkindir. Çocuğun zihninin dış dünyadaki tüm yaşantıları ve uyarıcıları emerek ve içselleştirerek öğrenmesini sağlar. Çocuklar bu dönemde çevresinde gördükleri her şeyi ve yaşadıkları tüm deneyimleri zihinlerine kaydederler. Bu kayıtlar onların kişiliğinin temellerini oluşturacaktır. 0-3 yaş bilinçsiz emici zihne denk gelir. Yani çocuklar çevrelerinde olan her şeyi adeta fotoğraf çeker gibi, iyi ve kötü ayırımı yapamadan ve herhangi bir süzgeçten geçirmeden, bilinçsizce zihinlerine kaydederler. Belki sonrasında yaşanan olayın ve kaydettikleri anının ne olduğunu hatırlamayacaklardır ancak bu kayıtların tümü onların kişiliğinde önemli izler bırakacaktır. İşte bu yüzdendir ki özellikle bu yaşlarda çocuklarımızın iyi tecrübeler yaşamaları çok önemlidir. Böylece zihinlerine kaydettikleri bu görsellerin ya da yaşanmışlıkların olumlu etkiler bırakması söz konusu olacaktır.

Montessori literatüründe çokça geçen diğer iki terim ise horme ve içsel öğretmendir. Horme, yaşam enerjisidir. Montessori, her bebeğin kendi yaşam enerjisi ile dünyaya geldiğini söyler. Inner teacher ise “içsel öğretmen” ya da “iç ses” olarak da adlandırılmaktadır. Bizleri farkında olmadan bir şeyler yapmaya iten içgüdü ya da içses olarak tanımlanabilir. Yaklaşık 3 yaşına kadar çocuğunuz daha ziyade kendi içgüdülerine güvenmeyi, kendi içinden gelen sese göre hareket etmeyi tercih edecektir. Bu dönemlerde çocuğunuzun sizlerden gelen yönergelerden ziyade içinden gelen bu “sesi” ve yönlendirmeleri dinlemesi oldukça doğaldır. Bu yaşam enerjisi ve iç ses birleşerek, erken yaşta çocuklarınıza öğrenmelerinde ve gelişimlerinde yol gösteren içsel dürtüler olarak karşınıza çıkar. Bu dönemlerde bebeklerinize ve çocuklarınıza nasıl davranacaklarını öğretmenizin en doğru şekli onlara iyi örnek olmak suretiyle ve doğru bir çevre hazırlamak kaydıyla mümkün olabilecektir. Bu yaşlarda soyut anlatımlarla çocuklarınıza bir şeyleri yaptırmak pek kolay olmaz. Bir şeyi istediğinizde neden istediğinizi anlattığınızda anlamalarını ya da rasyonel davranmalarını beklemeniz de mümkün olmaz. Dolayısı ile  yapabilecek en güzel şey, çocuklar için güvenli ve huzurlu bir çevre yaratmak, bu çevreyi onların gelişimini destekleyecek doğru materyal ve uyaranlarla donatmak ve onlara rol model olarak  katkıda bulunmaktır.

Montessori’ye göre “Bilinçsiz Emici Zihin” döneminde, çocuğun içindeki enerjisi ve iç sesi (inner teacher) davranışlarını bağımsızlığa yönlendirir ve bu süreçte hassas dönemler de kendisini göstermeye başlar. Bu dönemlerin farkına varmak ve değerlendirmek çocuklar için yapılabilecek çok değerli dokunuşlardır. Montessori’ye göre, doğuştan getirdiğimiz enerjimiz (horme) ve iç güdüler (inner teacher-iç sesin yönlendirmeleri), ruhsal embriyo (“Bilinçsiz Emici Zihin” ) evresinde gizil güçlerimiz olarak ortaya çıkarlar. Bu gizil güçlerin nasıl gelişeceği ise yukarıda da aktardığımız gibi çocuğun yakın çevresindeki koşullarla doğrudan bağlantılıdır. Gereğinden fazla müdahaleci olmanız çocuklarınızın ruhlarına ve kişiliğine zarar verebilir. Yaptıklarınız ve vücut diliniz onlar için pek çok kez çok daha anlamlı ve önemli olacaktır. Dolayısıyla ara ara kendinize zaman ayırarak çocuğunuzun ileride nasıl bir insan olmasını istediğinizi ve bu hayalinizdeki insan olma yönünde ona nasıl örnek olduğunuzu düşünmenizi öneririz. İleride sizi dinlemesini istiyorsanız sizin de onu dinlemeniz, çevresindekileri dinleyen ve onların düşüncelerine önem veren bir kişi olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. İleride düzenli olmasını istiyorsanız sizin de düzene önem vermeniz gerekmektedir. Bazı şeyleri yemesini ya da içmesini istemiyorsanız sizin de evinize bu yiyecek ve içecekleri sokmayarak ona örnek olmanız gerekmektedir. Kısaca çocuğunuzun kişiliğinin ve temel alışkanlıklarının oluştuğu bu dönemde sizin yaptıklarınız ve ona hazırlayacağınız çevre bu alışkanlıkların şekillenmesinde önemli rol oynayacaktır.

İçinizdeki enerjinin daim olmasını dileriz.

Yazan:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top