Kidokit Logo

Hamilelik ve kıyafet ve ayakkabı seçimi

Hamile olan kadın

Önemli Noktalar

Günümüzde eskisinden farklı anne adayları için özel kıyafetler üreten firmaların artmıştır. Bu durum anne adaylarının salopet, tulum gibi hamilelik kıyafetlerinden farklı seçeneğe sahip olmasını sağlamıştır.

Hamilelik süreci boyunca farklı kıyafet satın alma imkanınız vardır. Bunun dışında karnınız büyüdükçe özel kemerleri sayesinde bollaştırarak giyebileceğiniz kıyafet seçenekleri de mevcuttur.

Giyim:

Hamilelik döneminde giyim sizin kendinizi daha rahat hissetmeniz açısından son derece önemlidir. Ayrıca seçimleriniz günlük yaşamınız, iş yaşamınız, ev yaşamınız için ayrı ayrı özellikleri olmalı. İç çamaşır seçiminiz ise daha özenli olmalıdır.

  • Özellikle ikinci trimesterinin, yani ikinci üç aylık döneminizden itibaren eski kıyafetlerinizin ve sütyeninizin küçüldüğünü görebilirsiniz
  • Bu aşamada henüz “hamile kıyafeti” satın almanıza gerek olmasa da bol kıyafetler rahat hissetmenizi sağlayabilir.
  • Meme dokusunda meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle göğüsleriniz ağrılı olabilir. Bu nedenle göğüslerinizi alttan iyi destekleyen sutyen kullanmanız bu ağrıların azalmasına faydalı olacaktır.
  • İç çamaşırı seçiminde anne adayları eskisinden özgür olabiliyor ve büyüyen karna baskı yapmayan külotlar kullanabiliyorlar. Ayrıca bunların pamuklu olması daha uygundur.
  • Anne adaylarının çoğu gebelikte sıcağa duyarlı hale gelirler ve bu nedenle de daha hafif kıyafetler tercih ederler. Yine de özellikle kış mevsiminde mevsim koşullarına uygun kıyafetler tercih etmelisiniz.
  • Kıyafet kullanımında maksimum özgürlük temel kuraldır. Her zaman içinde kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetler tercih edin. “Stretch” olarak tabir edilen dar kesim pantolonların bacaklardaki dolaşımı engelleyerek varis oluşumuna katkıda bulunabileceğini unutmayın.
Ayakkabı:

Gebelikte alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Topuksuz ve yüksek topuklu ayakkabılar doğal denge merkezinizi değiştirerek bel ağrısı oluşumuna neden olabilirler. Yine yüksek topuklu ayakkabılar dengenizi kolaylıkla kaybetmenize ve ayak burkulmaları yaşamanıza neden olabilirler. Özellikle son üç aylık dönemde ayaklarda ortaya çıkan ödem nedeniyle, ki bu ödemler anne adaylarının bir kısmında 20. hafta kadar erken bir dönemde de başlayabilirler, ayakkabı numaranızın büyüdüğünü farkedebilirsiniz. Bazı anne adayları bunun çözümünü eşlerinin ayakkabısını giymekte bile bulabilmektedirler…

Doğum yaptıktan sonra anne adaylarının düştüğü temel yanılgılardan biri yeni kıyafet almak yerine “nasılolsa kısa zamanda eski kiloma dönerim” düşüncesiyle eski hamilelik öncesi kıyafetlerine veya hamilelik dönemi kıyafetlerine sığmaya çalışmaktır.

Hamilelik öncesi kilonuza dönmeniz ne kadar istesenizde aylar sonrasına kalabilir, zira emzirme dönemi diyet yapmak için uygun bir dönem değildir, aksine beslenmenin en az hamilelik döneminde olduğu mükemmellikte devam etmesini gerektirir. Biraz daha gerçekçi davranmalı ve belinizi ve göğsünüzü sıkmayan kıyafetler edinmelisiniz.

Özellikle emzirme döneminde terlemenin arttığını aklınızda bulundurarak daha hava alan kıyafetler tercih etmelisiniz.

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Oyun grubu

Oyun grupları ve “evet” ortamı…

Sevgili ebeveynler, bu yazımızda oyun grupları ile ilgili sizlere ipuçları vereceğiz. Tek Başına Oyun Doğumdan yaklaşık iki yaşına kadar olan dönem bebeğiniz için “tek başına

Uzanan Mutlu Çocuklar

Bireyselleştirilmiş eğitim

Önemli Noktalar Geleneksel öğretim yaklaşımı öğrencilerin hepsinin ihtiyaçlarının aynı olduğunu, aynı seviyede öğrendiklerini ve aynı motivasyona sahip olduklarını varsayar. Herkesin aynı olduğu anlayışının sonucunda birçok

Halka oyunu yapımı

Evde oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyuna hazır mısınız? Plastik veya kağıt tabak, peçete rulolarıyla hazırlayacağımız halka oyunu adlı oyunu keşfetmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Kundakta bebek

Çocuğunuzla İlişki Kurabilmek

İlişki kurmak ve sürdürmek insanların en temel ihtiyaçlarından biridir. Çocukluk döneminde, ilişki kurma doğumdan itibaren büyüdükçe gelişmesi gereken bir beceridir. Psikolojide bütüncül bir yaklaşım olan

Piyano çalan çocuk

Çocukların müzik yeteneği nasıl anlaşılır?

Önemli Noktalar Ebeveynlerin, çocuklarında var olan ya da gelişmekte olan müzik becerilerini gözlemlemeleri gerekmektedir. Yetenekli 2-3 yaş grubu çocuklarda bile ritimsel bellek kendisini göstermeye başlar.

Duvarda çizilmiş resim

2-6 yaş çocuklarda sosyal ve duygusal gelişim

Önemli Noktalar 2-6 yaş döneminde tohumları ektiğiniz ve çocuğunuzun kişiliğinin oluştuğu dönem olması itibariyle çok önemli. Çocuklarınızın sosyal ve duygusal gelişimlerine nasıl fayda sağlayabileceğinizi anlamak

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!