Kidokit Logo

Hamilelikte evcil hayvan bakımı

Hamile kadın ve evcil hayvan

Önemli Noktalar

Başta Amerika ve Avrupa ülkelerinde olmak üzere ailelerin önemli bir kısmında  evde bir veya daha fazla sayıda evcil hayvan bulunmaktadır. Hamilelik ve bebek bakımı döneminde bu evcil hayvanların evde bulunmaları çoğunlukla bir soruna yol açmaz. Ancak yine de bazı noktalara dikkat etmek muhtemel olumsuz durumları önlemek açısından önemlidir.

Gebelik döneminde evde kedi beslemek

Kedilerin ve özellikle sokağa çıkarılan kedilerin en büyük tehlikesi dışkılarında,  doğmamış bebekte enfeksiyon yarattığında ciddi durumlara yol açabilen toksoplazma parazitin bulunabilmesidir. Ev kedilerinde bu parazit nadir görülmektedir. Ancak bu parazit kedinin dışkısıyla bulaştığından önlem olarak kedinizin dışkı kabını başka birinin değiştirmesini sağlayın. Kediyi sevmenizde, ona dokunmanızda bir sakınca yoktur.

Kedilerden insanlara bulaşabilen Toksoplazma (“Toxoplasma Gondi”) adı verilen etken parazitten kaynaklanan toksoplazmosis yani toksoplazma enfeksiyonunu barındıran diğer bir kaynak çiğ kırmızı etlerdir.
Vücudunda toksoplazma etkenini barındıran kedilerden parazit insana kedi dışkısıyla temas sonucu ellerin yıkanmamasıyla  bulaşabilir. Yine kedi dışkısıyla bulaşmış sebze ve meyve türü gıdaların iyi yıkanmaması veya iyi pişirilmemesi sonucu da etken vücuda sindirim sistemi yoluyla girer.
Vücudunda Toksoplazmaya karşı bağışıklığı olmayan bireylerde toksoplazma çok çeşitli hastalık tablolarına yol açarken anne adaylarına geçmesi durumda bebeklerde düşük, erken doğum, göz ve beyin kusurları gibi çeşitli sorunlara neden olabilir.

Toksoplazmaya bağışıklık olup olmadığını gösteren testler Toxo IgM ve ToxoIgG’dir. ToxoIgM testinin pozitif çıkması büyük olasılıkla halihazırda geçirilmekte olan enfeksiyonuve bağışıklığı gösterir. ToxoIgG testinin pozitif çıkması ise büyük olasılıkla önceden geçirilmiş enfeksiyonu ve bağışıklığı gösterir. Şüpheli durumlarda bu testlerin belirli aralıklarla tekrar edilmesi gerekebilir. Hatta ToxoIgG avidite adı verilen ileri testlerin yapılması gerekebilir.

ToxoIgG pozitifliği tüm anne adaylarının ancak %1-3’lük kısmında mevcuttur.  Tokspolazma etkenine bağışık olan anne adaylarının bebeklerinde gebelikte toksoplazma enfeksiyonu sorunu yaşama olasılıkları düşüktür.

Tavsiye:

Kedi besleyen anne adaylarının kediyle direkt temastan mümkün olduğunca kaçınmalarını öneririz. Kumunu eşlerine değiştirtmeleri veya kendileri değiştiriyorlarsa eldiven kullanmaları ve sonrasında ellerini iyice dezenfektan sabunla temizlemeleri hamilelik döneminde sorun yaşama olasılıklarını önemli ölçüde azaltır.

Sokağa çıkmayan, çiğ etle beslenmeyen ve veteriner kontrolleri düzenli olarak yapılan bir kediden toksoplazma bulaşma ihtimali son derece azdır. Bu nedenle hamilelik planlayan anne adaylarının kedilerinden vaz geçmeleri gerekli değildir.
Sokak kedileri toksoplazmayı genelde ufak oldukları dönemde geçirirler. Büyük kedilerin toksoplazma etkeni barındırma ihtimalleri azdır.
Kedi tırmalaması çoğunlukla toksoplazma bulaşmasına neden olmayan bir durumdur. Kedi tüyü ise toksoplazma barındırmaz.

Gebelik döneminde evde köpek beslemek

Köpeklerin herkese aşikar olan ancak günümüzde ender görülen kuduz hastalığı dışında en büyük tehlikesi “köpek kisti” adı verilen ve yine bir parazit tarafından oluşturulan sıklıkla karaciğer yerleşimli kistlerin oluşumuna neden olabilmeleridir (kist hidatik). Gebelikte bu enfeksiyon geçirildiğinde bebek üzerinde olumsuz etki yaratması beklenmemektedir. Yine de köpeğinizin bakımını başka birinin üstlenmesinde fayda vardır.

Gebelik döneminde evde kuş beslemek

Evcil kuşların bakımı genellikle sorun yaratmaz.

Ancak evcil de olsalar kuşlarda kampilobakter, salmonella, klamidya gibi bakterilerin ve protozoonların bulunabileceği dikkate alınmalıdır. Kuş alırken veteriner tarafından bakımı ve muayenesi yapılmış bir yerden alınmalıdır. Özellikle papağanlar  bakımları zor olması yanında etraflarını çok kirletirler ve ortamları çoğunlukla tozludur. Bu tür kuşların mümkünse bahçede veya yaşam alanından nispeten uzak yerlerde bulundurulması önemlidir. Tüm kuşlarda ama özellikle papağanlarda “chlamidia psittaci” adı verilen bir etken bakteri yoluyla oluşan psittakoz vardı. Günümüzde ender olmakla beraber evinde papağan bulunan ve grip belirtiler gösteren bireylerde bu hastalıktan şüphelenilmelidir.

Gebelik döneminde evde kemirgen beslemek

Anne adaylarının bulundukları ortamlarda kemirgenlerden uzak durmaları daha uygundur.
Gebelikte hamster türü benzeri kemirgenleri beslerken veteriner kontrollerini aksatmamalı. Veteriner önerilerine uymak çok önemlidir. Kemirgenlerdeki en büyük tehlike bu hayvanlardan insanlara “Lenfositik Koriyomenenjit virüsü(LCMV)” bulaşma ihtimalidir.

Gebelik döneminde evde sürüngen beslemek

Hamile kadınların birçok zararlı bakteri taşıyabilen iguana ve benzeri sürüngenler ile temas etmemesi uygun bir yaklaşımdır.

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Melis Tanrıverdi

Melis Tanrıverdi – Drama Eğitmeni

Melis Tanrıverdi 1985 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2004te Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde okurken üniversitenin Toplumsal Duyarlılık Projeleri Kulübüne üye olmuştur. Burada çocuklarla çalışmaya başlamış ve çocukların

Banyo yapan bebek

Banyo zamanı!

Önemli Noktalar Çocukların çok büyük bir kısmı su ile oynamaya bayılırlar ve bu yüzden banyo yapmak onlar için en iyi aktivitelerden biri olur. Banyo zamanından

Tablet ile vakit geçiren çocuklar

Çocuklarda kontrollü tablet ve internet kullanımı

Önemli Noktalar Sosyalleşmek ve bütünsel gelişim için çocukların arkadaşlarıyla ve gerçek materyallerle çalışmaları ve oynamalarının yerini hiçbir şey tutamaz. Elektronik araçlar sadece destek olarak günde

Kutudan top düşürme oyuncağı yapımı

Ayakkabı kutusundan basit ama çocukların bayılacağı bir oyuncak hazırlamak çok kolay! Çocukların koordinasyon becerilerini geliştirmek için bu oyunu sıklıkla oynamanızı tavsiye ederiz. Kutudan top düşürme

Emekleyen bebek

Cinsiyet ve ilk keşifler

Önemli Noktalar Çocuğunuzun cinsel keşifleri 2-3 yaş arası başlar . 2 yaşından sonra çocuklar iki farklı cinsiyetin olduğunu ve kendi cinsiyetini kavramaya başlarlar. Erik Erikson

Annesinin Kucağında Olan Yenidoğan Bebek

Bebeğinizle ilk temasınız…

Önemli Noktalar İlk aylarda bebeklerin en fazla ihtiyacı olan şey düzen, güven ve sevgidir. Bebek doğduğunda mümkünse bir süre çıplak olarak annesinin kollarına verilmelidir. Annenin

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocuklarda ağız ve diş bakımı

Önemli Noktalar Diş çürüğü ülkemizde ve dünyada çocukluk çağının en sık görülen kronik (süreğen), mikrobik hastalığıdır. Diş minesi her ne kadar vücuttaki en sert madde

Annesiyle Vakit Geçiren Bebek

Sünnet

Önemli Noktalar • Sünnet penisin ucunda bulunan prepisyum adı verilen deri parçasının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. • Yahudi ve Müslüman toplumlarında dini ve kültürel nedenlerle

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!