Ayrılık kaygısını azaltmaya yönelik öneriler

Önemli Noktalar

Özellikle 7. Aydan itibaren artabilen ayrılık kaygısına ilişkin daha önce de yazılarımız olmuştu. Bu yazımızda özellikle bu kaygıyı azaltmaya yönelik bazı önerilerde bulunmak istiyoruz:
1- Bebeğiniz ya da çocuğunuz sizi bırakmak istemediği zamanlarda bazen sessizce, çaktırmadan ortadan kaybolmak iyi bir çözüm gibi gelebilir.

Ancak, bu yöntem sizi kısa dönemde o stresli anı yaşamaktan kurtarsa da çocuğunuzun kaygısını kesinlikle gideremez, aksine daha da artmasına ve sonraki ayrılıkların daha da zor yaşanmasına neden olur. O yüzden ayrılırken mutlaka veda edin ve ne zaman geri döneceğinizi de söylemeyi unutmayın.

2- Her zaman yüzünüzde bir gülücükle kısa bir veda ederek ayrılın.

Ayrılma seremonisini uzatmak, onun ağlamalarının sizde yarattığı endişe ve üzüntüyü ona hissettirmek çocuğunuzun kaygısının artmasına neden olur.

3- Ayrılık anını yaşarken çocuğunuz duygu yoğunluğu ve artan kaygı nedeniyle yapacağınız hiç bir açıklamayı, onu rahatlatmak için söyleyeceğiniz hiçbir sözü duyamaz. Ayrılma zamanından önce ona mutlaka bire bir zaman ayırın.

Bu zamanı ona bir kitap okuyarak, istediği bir oyunu oynayarak veya onunla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Bu esnada da bir süre sonra gitmek zorunda olduğunuzu ama çok geçmeden döneceğinizi söyleyerek onu ayrılık anına hazırlayabilirsiniz.

4- Vedalaşırken ne zaman döneceğinizi onunla paylaşın ve bunu onun zaman birimlerini kullanarak yapın.

“Sen öğle uykusundan uyandığında ben gelmiş olacağım” veya “Sen akşam sütünü içerken geleceğim” dediğinizde çocuğunuz için geri geleceğiniz fikri daha kabul edilebilir hale gelir. Ayrılıkları olabildiğince günün aynı saatinde yaşamak çocuk için bu durumun hem öngörülebilir olmasını hem de düzenin bir parçası olarak kabul etmesini sağlar.

Bu yöntemleri kararlı bir şekilde uyguladığınızda çocuğunuzla yaşadığınız dramatik ayrılık sahnelerinin zamanla azaldığını ve bir süre sonra da tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz.

Çocuğunuzu kendi evinde bir aile büyüğü veya bakıcıyla bırakmak veya daha önce sizinle defalarca gittiği büyükannesinin evine bırakmakla onun için çok yeni olan bir anaokuluna başlarken bırakmak arasında fark olduğunu vurgulamakta yarar var. Okula yeni başlayan çocuk sadece ayrılık kaygısı yaşamaz. Aynı zamanda yabancı bir mekanda hiç tanımadığı yetişkinler ve daha önce hiç beraber olmadığı kadar çok sayıda yaşıtıyla da karşılaşır. Ona bu yeniliklere alışması için zaman tanımak ve bu esnada kendini güvende hissetmesini sağlamak üzere bir süre görüş alanında olmak bu süreci yönetmeyi kolaylaştırır. Çocuğunuz öğretmenleri ve arkadaşlarıyla yeni ortamda bir güven ilişkisi kurmaya başladığında bu ayrılıklar da çok daha kolay hale gelecektir.

Erken çocukluk dönemindeki çocuğun yaşadığı “ayrılık kaygısı”nı tamamen ortadan kaldırmak tabii ki mümkün olmayabilir. Ancak doğru yaklaşımınızla, kararlı ve olumlu tutumunuzla çocuğunuzun bu kaygıyla başa çıkmasını destekleyebilirsiniz.

Yazan ve Derleyenler: Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Sibel Bilge, NAMC Montessori Eğitmeni

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans Programı

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Hassas (kritik) dönemler

Önemli Noktalar Doğumdan 6 yaşına kadarki dönemde, çocuklarımızın belli bir konuya ilgileri önemli ölçüde artar ve şayet bu ilgi ve hevesleri yeterince beslenilirse elimizde harika

Bebeklerde uyku

Önemli Noktalar Her bebek farklıdır ve önemli olan annenin bebeğini tanıması ve onun uyku ipuçlarını yakalamasıdır. Gece – gündüz döngüsünün oluşması için sabahları pencerenin açılıp

Aşırı korumacılık ve bağımsızlık ihtiyacı

Önemli Noktalar Bağımsızlık çocuklarımız için çok önemlidir. Bağımsızlığı verilmeyen çocuk kendine güven duyamaz, denemekten korkar ve aslında kendi başına yapabileceği birçok şeyi yardım almadan yapamayacağı

Çoklu zeka nedir?

Önemli Noktalar Prof.Dr. Hovard GARDNER’a göre, zeka değişen dünyada yaşama ve değişimlere uyum sağlamak amacıyla her insanda kendine özgü yetenek ve becerilerin bütünüdür. Çoklu zeka

Uyku düzeni

Önemli Noktalar Yeterli uyku, büyüme hormonlarının etkin çalışmasını sağlar. Yeterli uyku ile birlikte bebeğimiz dinlenir, vücudunun kendini yenilemesine olanak verir, hafızası güçlenir, konsantre olması kolaylaşır.

2. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Ailenizin yeni üyesi ile ilk haftanız nasıl geçti? Ne kadar muhteşem bir şey değil mi? İnsana gerçekten inanılmaz geliyor.

İlk aylarda bebek nasıl uyumalıdır?

Bebekler neden kendi kendilerine uykuya dalamazlar? Bunu ne zaman öğrenebilirler? İlk aylarda bebekler nasıl uyutulmalıdır? Bebekler kendi kendilerine uykuya dalabilirler mi sizce? Cevap vermekte zorlanıyorsanız

Hafızanın sınıflandırılması

Hafıza bilginin depolanmasıdır. Hafızanın nasıl ve nerede oluşturulduğu hakkında net bir anlayış yoktur. 1920’lerde ve 1930’larda, bir nörobilimci, Wilder Penfield M.D., hafıza ile ilgili önemli