Kidokit Logo

Ayrılık kaygısını azaltmaya yönelik öneriler

Ağlayan minik bebek

Önemli Noktalar

Özellikle 7. Aydan itibaren artabilen ayrılık kaygısına ilişkin daha önce de yazılarımız olmuştu. Bu yazımızda özellikle bu kaygıyı azaltmaya yönelik bazı önerilerde bulunmak istiyoruz:
1- Bebeğiniz ya da çocuğunuz sizi bırakmak istemediği zamanlarda bazen sessizce, çaktırmadan ortadan kaybolmak iyi bir çözüm gibi gelebilir.

Ancak, bu yöntem sizi kısa dönemde stresli anı yaşamaktan kurtarsa da çocuğunuzun ayrılık kaygısını kesinlikle gideremez. Aksine daha da artmasına ve sonraki ayrılıkların daha da zor yaşanmasına neden olur. O yüzden ayrılırken mutlaka veda edin ve ne zaman geri döneceğinizi de söylemeyi unutmayın.

2- Her zaman yüzünüzde bir gülücükle kısa bir veda ederek ayrılın.

Ayrılma seremonisini uzatmak, onun ağlamalarının sizde yarattığı endişeyi, üzüntüyü hissettirmek çocuğunuzun kaygısının artmasına neden olur.

3- Ayrılık anını yaşarken çocuğunuz duygu yoğunluğu ve artan kaygı nedeniyle yapacağınız hiç bir açıklamayı, onu rahatlatmak için söyleyeceğiniz hiçbir sözü duyamaz. Ayrılma zamanından önce ona mutlaka bire bir zaman ayırın.

Bu zamanı ona bir kitap okuyarak, istediği bir oyunu oynayarak veya onunla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Bu esnada bir süre sonra gitmek zorunda olduğunuzu, çok geçmeden döneceğinizi söyleyerek ayrılık anına hazırlayabilirsiniz.

4- Vedalaşırken ne zaman döneceğinizi onunla paylaşın ve bunu onun zaman birimlerini kullanarak yapın.

“Sen öğle uykusundan uyandığında ben gelmiş olacağım” veya “Sen akşam sütünü içerken geleceğim” dediğinizde çocuğunuz için geri geleceğiniz fikri daha kabul edilebilir hale gelir. Ayrılıkları olabildiğince aynı saatinde yaşamak çocuk için durumun öngörülebilir olmasını ve düzenin parçası kabul eder.

Bu yöntemleri kararlı bir şekilde uyguladığınızda çocuğunuzla yaşadığınız dramatik ayrılık sahnelerinin zamanla azaldığını göreceksiniz. Ayrıca bir süre sonra da tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz.

Çocuğunuzu kendi evinde bir aile büyüğü veya bakıcıyla bırakmak veya daha önce sizinle defalarca gittiği büyükannesinin evine bırakmakla onun için çok yeni olan bir anaokuluna başlarken bırakmak arasında fark olduğunu vurgulamakta yarar var. Okula yeni başlayan çocuk sadece ayrılık kaygısı yaşamaz. Aynı zamanda yabancı mekanda tanımadığı yetişkinler ve daha önce beraber olmadığı kadar çok sayıda yaşıtıyla karşılaşır. Ona bu yeniliklere alışması için zaman tanımak ve bu esnada kendini güvende hissetmesini sağlamak üzere bir süre görüş alanında olmak bu süreci yönetmeyi kolaylaştırır. Çocuğunuz öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla yeni ortamda güven ilişkisi kurmaya başladığında bu ayrılıklar daha kolay hale gelecektir.

Erken çocukluk dönemindeki çocuğun yaşadığı “ayrılık kaygısı”nı tamamen ortadan kaldırmak tabii ki mümkün olmayabilir. Ancak doğru yaklaşımınızla, kararlı ve olumlu tutumunuzla çocuğunuzun bu kaygıyla başa çıkmasını destekleyebilirsiniz.

Yazan ve Derleyenler: Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Sibel Bilge, NAMC Montessori Eğitmeni

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans Programı

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Sinem Özen Canbolat

Sinem Özen Canbolat – Uzm. Gelişim Psikoloğu

Sinem Özen Canbolat İlk olarak 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans Programı’nı bağlanma üzerine yazdığı tezle tamamladı. Bunun yanında özel bir aile danışmanlık

19. Hafta Hamilelik

19. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 19. hafta dönemine girdiniz. Bu gebelik haftasından itibaren cildinizdeki değişiklikler belirginleşir. Bu değişiklikler gebelik hormonları ve gebeliğin mekanik

Tangram yapımı

Tangram şablonunu Kidokit baskı odamızdan bulabilirsiniz. Bilişsel bir gelişim aktivitesi olan bu aktiviteyi evinizde kolayca oynayabilirsiniz.

Bebek Arabası

Her çocuk farklıdır!

Önemli Noktalar Anne-baba olarak çocuğunuzu bazen istemeden de olsa diğer çocuklarla kıyaslıyor olabilirsiniz. Mümkünse çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Kıyaslarken her zaman hatırlamanız gereken şey, her çocuğun

Beyinde Kablolaşma: Miyelinleşme

Beyinde kablolaşma: Miyelinleşme

Çocuk, rahimde tüm yaşamda ihtiyaç duyulandan çok daha fazla nöron üretir.  Nöronlar aktivite ile desteklenmediği ya da sürekli olarak kullanılmadıklarında, doğum sonrası nöral budama gerçekleşir.

Uyuyan çocuk

Uyku ve 6 hali

Önemli Noktalar Çocuklar anne rahminde yaklaşık yedinci ayda REM uykusunu annesiyle senkronize etmeye başlar. Uykunun 6 hali vardır; derin uyku, aktif uyku(REM), uykulu, arada hal,

Funda Güngör Akpınar

Funda Güngör Akpınar – Kurucu Ortak

Kidokit kurucu ortaklarından olup, beraberinde Kidokit Yönetim Kurulu Başkan’lığını sürdürmektedir.  Ayrıca İstanbul Akatlar semtinde bulunan, Mutlu Panda Montessori Anaokulu’nun kurucusudur. ODTÜ Ekonomi mezunudur. California State

Emzirirken Meme Bakımı ve Hijyen

Uyku ve yemekte düzen ihtiyacı

Önemli Noktalar 0-6 yaşta, özellikle de 0-3 yaşta, düzen çocuklarımız için çok önemlidir. Hayatlarında düzenin olması çocuklarımızı rahatlatır ve çevrelerine daha rahat güvenerek adapte olabilmelerini

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!