Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Dış ortam kazaları

Shares
Read Carefully

Dış ortamda en sık karşılaşılan kaza ve  yaralanmalar  bisiklet, kaykay vb araçlardan düşme; kesik , sıyrık ve bereler; kemik kırılmaları, burkulmalar; ezilmeler; böcek sokma ve ısırmaları ve hayvan ısırık/tırmalamalarıdır.

Binicilik önlemleri:

Çocuğunuz için bir kask edinin. Kasklar bisiklet, ata binmek, kaykay, kayak, surf gibi faaliyetlerde çocukların ciddi biçimde yaralanmasını engeller. Bisiklete binen çocuğunuz kask kullanmanın yanısıra  bisiklette güvenli olarak ne kadar hız yapabileceğini bilmeli; fren yaptığında durma mesafesini bilmeli; trafik işaretlerini anlamalı ve uygulayabilmeli; ve bisiklete binmeden önce bisikletin gidonunu, lastiklerini ve frenleri kontrol ederek binmeye uygun olup olmadığını değerlendirebilmelidir. Çocuklar 10 yaşına gelene ve yol kurallarını bildiklerinden emin olunana kadar sokakta bisiklete binmelerine izin verilmemelidir. Kaykay, paten, skooter  türü aletler de kazaların potansiyel kaynaklarıdır. Vakaların 1/3ü el bilek yaralanması; bu vakaların 1/4ü de bilek kırıklarıdır. Bileklik takmayan kişilerin bileklerini kırma riskleri takanlara oranla 10 misli fazladır. Dirseklere ve dizlere takılacak korumalar ve kasklar da yaralanma riskini azaltır.

Havuz başı önlemleri:

Havuz başlı başına önemli bir risk faktörüdür. Havuzların çevresine bariyer yapılarak çocukların havuza düşmesi engellenebilir. Denizde ve havuzda çocuklar hiç bir zaman yalnız başına yüzmemeli ve yanında deneyimli bir erişkin bulunmadan kıyıdan açılmamalıdır.

Hayvanlara karşı önemler:

Köpek ısırıklarından korunmak için çocuklara köpeklerin yanında gürültü yapmamaları ve çığlık atmamaları söylenebilir. Köpeğin yanında ani hareket etmeleri bazen köpek tarafından oyuna davet olarak algılanabilir. Köpeğin kuyruğuna basmak, burnunu , kulaklarını ellemek vb hayvanı huzursuz edebilir. Eğer çocuğunuz evcil bir hayvan tarafından ısırılmamışsa kuduz aşısı gerekliliği konusunda doktorunuza danışmalısınız. Çocuğunuzun aşı takvimine göre tetanoz aşı ihtiyacı da olabilir. Aşıları tamamlanmış ve süresi geçmemiş olan bir hayvanın kuduz olma ve bulaştırma ihtimali yoktur. Yara yeri bol sabunlu suyla yıkanır ve antiseptik uygulanır. Yüz ,el gibi hassas bölge ısırıklarında veya kanamalı ısırıklarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kuduz şüpheli ısırıklara dikiş atılmaz. Bildirimi zorunlu bir hastalıktır.

Küçük çaplı yaralanmalar:

Sıyrık ve berelerde yara üzerindeki bütün pislikler ve yabancı cisimler temizlenir. Yara bol sabunlu su ile yıkanır. Yara antiseptik solüsyonlarla temizlenir. Yara bölgesinde şişlik, iltihap, aşırı şişme ve kızarma gibi iltihap bulguları gelişirse doktora danışılmalıdır. Delik ve kesik şeklindeki yaralanmalarda damar kesisi olur ve çok miktarda kanam gelişirse üstkol ve uyluk gibi tek kemikli bölgelere sıkıca sargı uygulanarak kanı durdurmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kırık ihtimali:

Kırık şüpheli yaralanmalarda yaralı bölgeye buz konarak şişme azaltılmaya çalışılır. Kemiğin altındaki ve üstündeki eklemler atel uygulanarak hareketsiz hale getirilmelidir. Atel olarak mukavva kutu, tahta parçası, kalın dergi ve gazeteler kullanılabilir. Kırık şüpheli uzuv soğuk, mavimsi veya hissizse; çocukta terleme, baş dönmesi varsa , uzuv alışılmadık bir şekilde kıvrılmışsa, kırık şüpheli uzuv kullanılamıyorsa  doktora hemen gidilmelidir. Kırık bir kemik etrafındaki sinir ve damarlara zarar verebilir. Doku bütünlüğünün bozulduğu , kemik uçlarının dışardan görüldüğü “açık” kırıklar acil müdahale gerektirir.

Burkulma ve incinmeler:

Ayak bileği burkulması gibi yumuşak doku travmalarında burkulan bileğe hızla soğuk uygulamak ve kalp düzeyinden yukarda tutup şişmesini engellemek ilk yapılacak uygulamadır. Havluya sarılmış buzu en az 30 dakika ayak bileğinin üzerinde tutun . 30 dakika bitiminde gözle görünür şişlik varsa sonraki saatlerde 15 dakikalık aralar vererek 30ar dakika süreyle soğuk uygulamaya devam edin. Eğer 24 saatin sonunda ağrılar çocuğun ağırlığını incinmiş ayağın üzerine vermesini engelliyorsa doktora başvurun. Bu sür zarfında elastik bandaj kullanılabilir. Bandajı çok sıkı yapmamaya özen gösterilmelidir. 10 gün içinde bilek normale oldukça yaklaşır. Tamamen iyileşme 4-6 hafta sürebilir.

Böcek ve arılar:

Çoğu böcek ısırığı önemsiz ve olağan vakalardır. Ama arı vb bazı böcek sokmaları lokal veya sistemik reaksiyonlar oluşturabilir. Sistemik reaksiyonlar ender de olsa çok ciddi sonuçlara sebep olabilir ve acilen tedavi edilmeleri gerekir. Çocuğunuzun bilinen bir alerjisi varsa adrenalin otoenjeksiyonu için yanında sürekli ilaç taşımalı ve alerjisini bildiren bir bileklik veya kolye takmalısınız. Isıran böcek hızla vücuttan uzaklaştırılır. Isırığın üzerine derhal soğuk uygulanmalıdır. Böylece -varsa- böcek toksininin emilimi yavaşlatılmış olur. Parasetamol içeren ağrı kesiciler; antihistaminik ilaçlar uygulanabilir. Eğer doku reaksiyonu belirginse , yoğun kaşıntı ve şişlik varsa; solunum sıkıntısı bulguları, karın ağrısı, bayılma  ekleniyorsa en yakın acil servise baş vurmalısınız. Kene şüpheli ısırıklarda asla keneyi kendiniz çıkarmaya çalışmayın. İşlem sırasında kenenin vücut bütünlüğü bozulursa olası taşıyıcı bir keneden Kırım Kongo kanamalı ateşi etkeni bulaşabilir. Hastanelerin acil servisine gidilmeli ve kene çıkarma işlemi uzman kişilerce yapılmalıdır.

Yazan ve Derleyenler:

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Muayenehane Hekimi

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top