Kidokit Logo

Hamilelikte emniyet kemeri kullanımı ve diğer güvenlik tedbirleri

Araba Süren Hamile Kadın

Önemli Noktalar

Gebelik dönemi kırk hafta süren ve anne adayının normal iş yaşamı gereği veya daha değişik nedenlerle otomobil veya başka motorlu taşıt araçlarıyla yolculuk yaptığı bir dönemdir. Elbette tüm gebelik boyunca bir anne adayının evine bağlı kalması düşünülemez.

Anne adaylarımızın birçoğu gebelik dönemleri boyunca yaygın olarak otomobil yolculuğu yapar. Buna rağmen, birçoğu gebelik döneminde emniyet kemerinin doğru kullanımının nasıl olması gerektiğinden habersizdirler. Bazı anne adayları gebeliklerinin ilk aylarında emniyet kemeri kullanırlar. Ancak karınları büyüyünce bebeklerine zarar verme endişesiyle kemer kullanımını bırakmaktadırlar. Bazı anne adayları ise hava yastığına güvenmektedirler.

Anne adaylarına gebelikte emniyet kemeri kullanımı konusunda bilgi maalesef yeterince verilmemektedir. 
Elbette gebelik haftası ilerledikçe kemer takmak ve rahat araç kullanmak daha da zorlaşır. Ancak bazı kurallara uyularak emniyet kemeri kullanımına rahat bir şekilde devam edilebilir:
  • Öncelikle eğer aracı kendiniz kullanacaksanız aracınıza “rahat” bir şekilde yerleşmelisiniz. Karnınız büyüdükçe direksiyon simidi sizin yerinizi daha çok daraltacaktır. Bir çözüm olarak koltuğunuzu mümkün olduğunca geriye alın. Hatta arkanızdaki ve altınızdaki boşlukları birer yastıkla doldurmayı deneyebilirsiniz.
  • Direksiyon simidinin yüksekliğini karın seviyenize değil göğüs seviyenize ayarlamanız yerinizi artıracaktır. Bu önlem, çarpışma anında hava yastığının karnınıza değil göğüs kafesinize doğru açılmasını sağlayacaktır.
Emniyet kemeri:

Emniyet kemerini her yolculukta kullanılmalısınız. İster arka koltukta olsun, ister ön koltukta olsun, ister arabayı kendiniz kullanın, isterse başkası kullansın her zaman emniyet kemerinizi takmalısınız. Bu, ufak mesafe için de olsa, doğum için hastaneye gidilen bir yolculuk da olsa unutulmamalıdır. Hava yastığı hiçbir zaman emniyet kemerine bir alternatif olarak görülmemelidir.

Emniyet kemerinin omuzdan kalçaya uzanan uzun bir kısmı ve bacakların ve karnın üst kısmını saran kısa bir parçası olmak üzere iki parçası vardır. Bu iki parça kişinin vücudunu üç ayrı noktadan sarar. Ani bir darbede uzun kısım en üst noktadan kilitlenerek vücudun üst kısmının öne gitmesini engeller. Alttaki kısa parça ise vücudun alt kısmını sabitleyerek kişinin öne gitmesini önler. Ve yerinden havalanmasını engelleyerek etki gösterir (sayfa başındaki resmi inceleyiniz).

Bir kaza ya da bir fren esnasında emniyet kemerinin kilitlenerek size zarar vereceği korkusu duyuyorsanız ve bu yüzden emniyet kemeri takmıyorsanız bir düşünün: Emniyet kemerinin üstteki noktadan sabitlenmesi ve kilitlenmesi için çok ani bir hız azalması gerekir. Yani kemer ya bir çarpışma ya da çok ani yapılmış bir fren gibi durumlarda kilitlenir. Bu kadar ani hız değişikliği fiziksel kanunlara göre kişinin öne doğru hızla gitmesine neden olur. Hatta vücudun havalanmasına bile yol açabilir. Bu da kişinin başının ve gövdesinin cama çarpmasına, bacaklarının sıkışmasına yol açar. Ve ileri durumlarda araç dışına fırlamasına bile neden olabilir.

Halbuki emniyet kemeri bunu kesinlikle önler. Yani ani bir fren veya kazaya emniyet kemersiz yakalanan anne adayı hem kendisini hem de bebeğini daha büyük bir tehlikeye atmış olmaktadır.

Kullanımı:

Emniyet kemeri arabaya binildikten sonra hemen takılmalıdır. Emniyet kemerinin üst noktasından omuz hizasına gelecek şekilde yükseklik ayarı yapılmalı ve uzun parça göğüs kafesinin üzerinden aşağı doğru gidecek şekilde ayarlanmalıdır. Üst parça asla koltuk altı bölgesine veya ileri gebelik dönemlerinde karnın altına alınmamalıdır. Gerginliği normal bir harekete izin verecek şekilde yükseklik ayarıyla sağlanmalıdır. Alt parça ise bacakların üst kısmında ve karnın altında durmalıdır. Kafalık ayarı da boynu arkadan destekleyecek şekilde yapılmalıdır.

Aracınızdan çıkarken eğer direksiyon simidinizin yükseklik ayarı varsa simidi yükselterek bırakınız ve araçtan bu şekilde çıkınız. Bu, arabanıza bir dahaki sefere binerken size kolaylık sağlayacaktır.

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Başak Özalp

Başak Özalp – Müzik Öğretmeni

Başak Özalp, 28.03.1982 yılında Balıkesir, Akçay’ da doğmuştur. İlk olarak müzik hayatına mandolin çalarak başlamıştır. 1991 senesinde Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi  İnci Özdil ve

İlk anne sütünü tadan bebek

Kolostrum nedir

Önemli Noktalar Doğumdan hemen sonra ilk üç gün içinde gelen ve kolostrum olarak adlandırılan süt özel bir yapıya sahiptir ve bu sıvıda otuzdan fazla madde

Gebelik Şekeri

Gebelik şekeri nedir?

Önemli Noktalar • Daha önceden diyabeti olmayan bir gebede ikinci trimester ve sonrasındaki bir zamanda diyabet ortaya çıkmasına gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) adı verilir. •

Melis Tanrıverdi

Melis Tanrıverdi – Drama Eğitmeni

Melis Tanrıverdi 1985 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2004te Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde okurken üniversitenin Toplumsal Duyarlılık Projeleri Kulübüne üye olmuştur. Burada çocuklarla çalışmaya başlamış ve çocukların

2. Hafta Hamilelik

Geçen hafta bebeğinizin oluşumuna katkıda bulunacak, sizin genetik yapınızı verecek yumurta hücresi hakkında bilgiler verdik. 2. hafta yazımızdaysa bebeğinizin genetik yapısının yarısını oluşturacak eşinize ait

Funda Güngör Akpınar

Funda Güngör Akpınar – Kurucu Ortak

Kidokit kurucu ortaklarından olup, beraberinde Kidokit Yönetim Kurulu Başkan’lığını sürdürmektedir.  Ayrıca İstanbul Akatlar semtinde bulunan, Mutlu Panda Montessori Anaokulu’nun kurucusudur. ODTÜ Ekonomi mezunudur. California State

Nesne sürekliliği oyuncağı yapımı

Nesne sürekliliği, bebeğin görüş alanı dışında bulunan nesnelerin de, hala var olduğunu kavraması durumudur. Bebeğin hafızası ile ilgili bir durumdur. Nesne Sürekliliği Gelişimi: 6-9 aylık

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!