Kidokit Logo

Hamilelik döneminde istirahat, dinlenme ve uyku

Hamilelik Döneminde Uyku

Önemli Noktalar

Gebelik dönemi belki de yaşamınızda en çok istirahat ve uykuya ihtiyaç duyduğunuz dönemdir. Gebeliğin erken dönemlerinde, salgılanan hormonlarla birlikte yorgunluk hissi sizi istirahat etmeye zorlayacaktır. Gebelik ilerledikçe yorgunluk hissi geçse bile bedeninizin ihtiyacı olan istirahat ve uykuya gereken önemi vermelisiniz.

İşiniz gün boyunca sık sık ayakta kalmayı gerektiriyorsa fırsat buldukça oturun. Hatta ayaklarınızı hafifçe yükseltin ve gözlerinizi kapayarak istirahat edin.

İşiniz gün boyunca oturmayı gerektiriyorsa, dolaşımınızın yavaşlamasını engellemek için iki saatte bir en az 10 dakika boyunca kalkıp yürüyün.

Uyku esnasında vücudunuz sizi zaten otomatik olarak kendisi için en uygun pozisyona alacaktır. Bununla birlikte istirahat dönemlerinde ise sol yana yatar pozisyon almak dolaşım sisteminizi rahatlamada faydalı olabilir.

Sol yana atarak istirahat esnasında şekildeki gibi bir yastık faydalı olabilir.

Gebelik döneminde her gün en az 8 saat uyumaya özen gösterin. Özellikle hamileliğin ilk aylarında vücudunuza önceden olan “uyku borçlarınızın tahsil edilmesi” amacıyla kendinizi sürekli bir uyuklama halinde bulabilirsiniz.  Hatta bu bazen erken gebelik döneminin tek belirtisi olabilir.

Gebelik ilerledikçe ve özellikle de hamileliğin son haftalarında bu kez emzirme döneminizdeki uykusuzluğunuza (ikişer saatlik emzirme seansları!) bir anlamda antrenman olsun diye gece uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz.

Gebelik döneminde tansiyonunuz yatar pozisyondan doğrulurken ya da oturur pozisyondan ayağa kalkarken düşme eğilimindedir.

Tansiyon düşmesi de baş dönmesi ve daha ileri aşamalarda bayılma hissi oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte bayılma hissi kısa sürede kendiliğinden ortadan kalkar..

Bu tür ani tansiyon düşmelerine özellikle gebeliğin ikinci üç aylık döneminde nispeten sık rastlanır. Ancak bebek sağlığı açısından sorun teşkil etmezler.

Ortostatik hipotansiyon adı verilen bu durumu önlemek için yatağınızdan aşağıdaki resimlerde gördüğünüz şekilde kalkın.

1-Yana dönün

2-Dizlerinizi bükün ve kollarınızı kullanarak yatakta doğrulun

3-Önce ayaklarınızı yataktan aşağı sarkıtın

4-Bir süre doğrulmuş pozisyonda kalın ve ellerinizi yanlara koyun

5-Öne doğru eğilin

6- Son olarak bacak kaslarınızı kullanarak doğrulun

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

babalik

Babalık ve erkeklik üzerine..

Nasıl bir erkekse, öyle bir baba Erkeklerin sahip olduğu önemli toplumsal rollerden biri babalıktır. Genellikle erkekler, erkeklikle ilgili öğrendiklerini babalık yaparken de kullanmaktadır. Bir başka

Kinetik kum yapımı

Hazır almak yerine evde kinetik kum yapmaya ne dersiniz? Tarifi oldukça basit. Hem yaparken hem de yaptıktan sonra oynayacağınız tüm etkinliklerde işinize yarayacak bir malzeme

Banyo yapan bebek

Apgar skoru

Önemli Noktalar Apgar skoru yenidoğan bebeğin doğumdan hemen sonra dış ortama uyumunun hızla değerlendirildiği pratik bir skorlama sistemidir. Bebeğin kalp hızı, solunum eforu, kas tonusu,

Kaşık kukla yapımı

Evde kaşık-kukla yapmak için videomuzu izleyip, yaptığınız kaşık-kuklalarla çocuğunuzun sosyo-duygusal, ince motor gelişimine katkıda bulunursunuz.

35. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 35. hafta dönemine girdiniz.  Ne kadar vurgulansa az: “Bebek hareketlerine dikkat…” Bebek hareketleri sağlıklı olduğunu gösteren en önemli bulgulardandır. Sağlıklı bebek, fazla enerjisini hareket

Serkan Kahyaoğlu

Serkan Kahyaoğlu – Klinik Psikolog

  Serkan Kahyaoğlu, Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü mezunudur. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yapmıştır. Uluslararası geçerliliği olan Transaksiyonel Analiz

Aşı olan bebek

Aşı uygulamaları

Önemli Noktalar Çocuklarınızın aşılanmaları maliyet/yararlılık oranı en düşük yani en “cost-effective” çocuk sağlığı uygulamasıdır. Aşılamanın en önemli amaç çocukları ölümcül olabilecek hastalıklara karşı korumaktır, toplumun

37. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 37. hafta dönemine girdiniz. Bu haftadan itibaren ev işlerinden de izne ayrılın. Eşiniz ve yakınlarınız tüm ev işi görevlerini seve seve sizin yerinize

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!