Kidokit Logo

10. Hafta Hamilelik

10. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Öncelikle gebelikte 10. hafta dönemine girdiniz. İşiniz masa başı işiyse veya uzun süre ayakta kalınmasını gerektiriyorsa dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var: Özellikle uzun süreli oturmak ve uzun süreli ayakta durmak dolaşım sisteminizi yavaşlatır. Bu da basur, varis, ayaklarda aşırı şişme gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

 İki saatte bir en az 10 dakika dolaşmalısınız. 

Böylelikle bacak kaslarının arasında yer alan toplardamarları harekete geçer.

Otururken, sandalyenin kenarının dizinizin arka kısmını “kesmemesine” özen göstermelisiniz.

Zira bölgeye ufak baskı bacağın alt kısmından kalbe dönen toplardamarların yolunun engellenmesine neden olabilir.

Bu yüzden hemen şimdi sandalyede oturma pozisyonunuzu tekrar gözden geçirin.


Kan Gruplarının Kalıtımı ve Belirlenmesi

İnsanlarda A, B, 0 ve AB olmak üzere dört farklı kan grubu bulunur. Bu kan gruplarından herbiri Rh(+) ve Rh(-) olur. Lakin insanların yaklaşık %15’i Rh(-) kan grubuna sahiptir.  Rh uygunsuzluğu veya Kan Uyuşmazlığı anne adayının Rh(-) baba adayının Rh(+) olduğu durumlarda söz konusu olur.  Bunun dışında kombinasyonların hiçbirinde uyuşmazlık söz konusu değildir. Ancak ilk gebeliğinizse bebeğinizin Rh uyuşmazlığından etkilenme olasılığı son derece düşüktür. Takip eden gebeliklerinizin benzer şekilde sorunsuz seyretmesini sağlamak için alınacak bir dizi önlem vardır.

Kan Gruplarının Kalıtımı

A ve B baskın kan grupları, O ise edilgen gruptur. Kan grubunu belirleyen genlerin biri anneden biri babadan gelir. Bir taraftan A, bir taraftan B gelmişse kan grubu AB (ikisi de baskındır ve birbirlerine üstünlükleri yoktur), iki taraftan da O gelmişse kan grubu O olur. Bir taraftan A (veya B), diğer taraftan O gelmişse kan grubu baskın olan A (veya B) olur.

Rh kalıtımında ise (+) baskındır ve her iki taraftan (-) gelmediği sürece kan grubu (+) olur.

  • Anne adayı ve baba adayı ikisi de O ise, bebek O olmak zorundadır.
  • Bir taraf A, diğer taraf B ise bebekte tüm kan grupları söz konusu olur.
  • İki taraf A ise bebek B ve AB, iki taraf B ise bebek A ve AB olamaz, ancak O olur.
  • Her iki taraf AB ise bebek O olamaz, diğer gruplar olur.
  • İki taraf (-) ise bebek (+) olamaz.
  • Her iki taraf (+) ise bebek hem (+) hem (-) olur.
  • Bir taraf (+), diğer taraf (-) ise bebek hem (+), hem (-) olur.

Bebek doğduğunda belirlenen kan grubu anne ve babasının kan gruplarına göre olması gerekenden farklı olursa bu durumda en muhtemel neden üç kişiden birinin kan gruplarının yanlış bakılmış olmasıdır. Bu duruma nispeten sık rastlanır ve kan grupları yeniden belirlendiğinde sorun ortadan kalkar.

Negatif kan grupları ülkemizde oldukça kıymetlidir. Sağlıklı bireylerin düzenli olarak kan bağışında bulunmaları hem ülkemiz için hem de bağışlayıcısı için faydalıdır. İhtiyacınız olduğunda kan bulmak için kan bağışında bulunmalısınız. (anne adayları kan bağışında bulunamazlar)

Bu gebelik haftasında artık bulantılarınız hafiflemeye başlar.

 Bazı anne adaylarında ise bu şikayetler birkaç hafta daha aynı şiddette devam eder. Doktorunuza danışarak aldığınız ilaçları kullanmaya devam etmelisiniz.

Gebelik hormonlarının etkisiyle bazı anne adaylarında kolay sinirlenme, huzursuzluk, keyifsizlik gibi ruhsal belirtiler ortaya çıkar. Bunlar geçici belirtilerdir.

Gebelikte kan hacmi %40-50 oranında artar. Bu yüzden de hızlı gelişim gösteren meme dokusunda ve vücut ağırlığınıza maruz kalan ayaklarınızda ve vücudunuzun çeşitli bölgelerinde toplar damarlar belirginleşmeye başlar. Bacaklarınızdaki damarların belirginleşmesi sizde mutlaka varis oluşacağı anlamına gelmez. Yine de bu konuda yapacağınız bir şeyler olduğunu bilmeli ve gerekli önlemleri almalısınız.


Kilo alımı

Kilo alımı kadından kadına ve aynı anne adayında gebelikten gebeliğe önemli farklılıklar gösterir. Gebelikte alacağınız toplam kilonun en önemli belirleyicisi gebelik öncesi kilo durumunuzdur. Eğer sağlıklı beslenmenize rağmen beklenenden daha fazla kilo alıyorsanız bu daha çok su tutulumuna bağlıdır. Ve doğum sonrası bu kiloları vermeniz kolaydır.

Gebelikte asla diyet yapmayın.

Bu aşamaya kadar hiç kilo almamış olsanız (ve hatta kilo vermiş olsanız) dahi gelecek haftadan itibaren haftada yaklaşık 450 gramlık bir kilo alımı beklenir.

Düşük kilolu anne adayları tüm gebelik boyunca 15-20 kilo, Normal kilolu anne adayları 12.5-17.5 kilo “Kilolu” anne adayları ise 7.5-12.5 kilo alırlar.

Çoğul gebeliği olanlarda ise kilo alımı daha da fazla olur (gebelik öncesi kilo durumuna göre değişmek üzere 12.5-25 kilo)


10. HAFTA BEBEĞİNİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Bu hafta sonuna doğru en önemli değişikliklerden biri bebeğinizin böbreklerinin idrar üretmeye başlamasıdır. Üretilen bu idrar bebeğiniz tarafından amniyos kesesi içine boşaltılır.  Bebeğiniz çıkardığı bu sıvıyı yutar ve bu hafta çalışmaya başlayan bağırsaklar bu sıvıyı emerler. Bağırsaklardan kana ve buradan tekrar böbreklere geçen sıvı bebeğinizin idrar yapmasıyla tekrar ortama bırakılır.

Bebeğinizin gelişimi ve korunması açısından son derece önemli olan amniyos sıvısının sürekliliği bu şekilde sağlanır.

Normalde idrar zehirli atık maddeler içermesine rağmen bebeğinizin böbrekleri bu haftalarda atık maddeleri vücuttan uzaklaştırma görevini henüz üstlenmediklerinden bebeğinizin idrarı zararsızdır ve bakteri de içermez.

Karaciğer bu günlerde çalışmaya başlar ve kan üretimi görevini üstlenir. Zehirli maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya görevli karaciğer ve böbreklerin rahim içi yaşamdaki bu görevlerini plasenta üstlenir.


Bebeğinizin genital organları bu haftadan itibaren giderek belirginleşir. Genital tüberkül (“tepe”) adı verilen yapı bu hafta kız ve erkek bebekte aynı görünümdedir, ancak gelecek haftanın sonuna doğru klitoris ya da penis olarak farklılaşmaya başlayacaktır.


Bu günlerde bebeğinizin göz rengini belirleyecek olan iris tabakası da oluşur.

Yine göz kapakları da bu haftanın sonunda oluşacak ancak ileri gebelik haftalarına kadar kapalı kalacaklardır.

Mide yanması ve reflü

Mide yanması veya ekşimesi anne adaylarının yarısından fazlasının yaşadığı bir sorundur. Daha önceden bu tür sorunlar varsa gebelik döneminde şikayetler daha da artar. Öncelikle Mide ekşimeleri gebelikte tüm kaslarda oluşan gevşemeye benzer bir şekilde yemek borusu-mide arasındaki kapağın da gevşemesinden kaynaklanır. Mide ekşimesi normalde tek yönlü çalışan bu kapaktan mideden yemek borusuna asit kaçağı olması sonucunda meydana gelir ve asit yemek borusunda tahriş yaratır. Mide ekşimesi normal bir bulgu değildir. Bazı önlemler alınmalı, bu önlemler fayda etmiyorsa yemek borusundaki kalıcı tahribatı önlemek ve sizi bu can sıkıcı durumdan kurtarmak için ilaçla tedavi edilmelidir.

Öncelikle yapmanız gereken midenizde ekşime yapacak gıdaları dikkatli almaktır. Simit, poğaça, portakal suyu, çay, kahve, kolalı içecekler bu besinlere örnektir. Bunun yanında midenin aşırı dolması, yemekten hemen sonra uzanılması da şikayetleri artırır. Doktorunuza başvurduğunuzda size önerilecek ilaç bu şikayetlerden etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Bölgesel etki gösteren bu ilaçlar uygun dozlarda alındıklarında kana geçmediklerinden bebeğinize zarar vermezler.

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

32. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 32. hafta dönemine girdiniz. Çalışan bir anne adayıysanız, ister SSK, ister 657 numaralı devlet memuru kanunu, ister diğer bir çalışma kanununa tabi olun

Bebeği İle havuç yiyen anne

Yemek konusunda rol model olabilmek…

Önemli Noktalar Masada tüm ailenin birlikte olması ve yemek zamanlarının önemsenmesi düzenli yeme alışkanlığı açısından önemlidir. Protein yani et yemek, süt içmek bizi büyütüyor; karbonhidrat

Ek Besinlere Geçiş

Ek gıdaya geçiş takvimi

Önemli Noktalar Anne sütünün verilmesinde bir sakınca yoksa ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü önerilmektedir. Altıncı ay pek çok bebek için şayet öncesinde geçmediyseniz

17. Hafta Hamilelik

17. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 17. hafta dönemine girdiniz. Rahiminiz göbek deliği seviyesine ulaşmak üzere ve bunu elinizle hissersiniz. Bebeğiniz bu haftadan itibaren

Burcu Erdem Çakar

Burcu Erdem Çakar – Okul Müdürü

İlk olarak 2018 yılı itibariyle Mutlu Panda Anaokulu ortakları arasına katılmıştır. Burcu Erdem Çakar. 2016 yılından bu yana Mutlu Panda Anaokulu Okul Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Bebeğini öpen anne

Bebekle ilk günler ve yaşama uyum

Önemli Noktalar Bebeğiniz doğduğunda birçok değişimi bir anda yaşar. Doğumu takip eden ilk dakikalarda hemen onu kucağınıza alarak sarıp sarmalayın ve onunla göz teması kurup,

9. Hafta Hamilelik

9. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Özellikle iş yerinizde bilgisayar kullanıyorsanız, “bilgisayar ışınlarının” bebeğiniz üzerinde olumsuz etkiler yaratmasından endişe duyuyor olmalısınız. Öncelikle korkmayın, bilgisayarlar ve monitörlerin

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Hangi yaşta, ne kadar uyku?

Önemli Noktalar Yenidoğan bir bebeğin 16-20 saat arası uyuduğu ve uykunun geceye ve gündüze eşit dağıldığı bilinmektedir. Bebek 8-12 haftalık olduğunda uyku geceye yoğunlaşmaya başlar.

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!