12. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Gebeliğinizin inanılmaz bir hızla ilerlediğini düşünüyor olabilirsiniz. Bazı anne adayları daha bu haftalarda bir an önce bebeklerine kavuşmanın hayalini kurarlar. Bebeğinizin çoktan sizinle birlikte var olduğunu unutmayın ve gebeliğinizin keyfini çıkarmaya devam edin.

Rahiminiz artık pelvisten (pelvis rahim ve diğer genital organların bulunduğu kemik çatınızdır), yukarı doğru hareket etmeye başlar. Böylece mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikayetleriniz hafifler.

Bulantılar bu haftadan itibaren artık azalmaya başlarlar ve yorgunluk şikayeti de azalır.

Ancak bu haftalarda kan hacminin artmasına bağlı olarak baş ağrısı şikayetlerinizde artış ortaya çıkabilir.

Migreni olan anne adayları için iyi haber, bu durumun çoğunlukla gebeliğin ilerleyen haftalarında iyileşme eğilimi göstermesidir.

Gebelik dönemindeki baş ağrılarının bir kısmı bilgisayar başında uzun süre oturma, görme kusurları, sinüzit, diş sorunu gibi nedenlere bağlı olabileceğinden inatçı baş ağrılarında gerekli branş hekimine başvurulmalıdır.


Bu haftalarda cildinizde bazı değişiklikler fark etmiş olabilirsiniz. Bazı anne adayları “güzelleştiklerini”, ciltlerinin gerildiğini hisseder, bazıları ise aksine sivilcelerin artmasından, “ciltlerinin bozulmasından” yakınırlar.

Hurafeye göre “kız çocuklar annelerinin güzelliklerini onlardan ödünç aldıkları için” tüm bunlar olmaktadır.

Siz yine de bunu cinsiyet yorumu yapmada kullanmayın. Cildiniz yanında saç ve tırnaklarınızda da olabilen bu değişiklikler tamamen hormonlarınızla ilgilidir ve geçicidir. Bazı anne adayları saç dökülmesinden yakınırlar, bazıları ise tırnaklarının ne kadar hızlı uzadığına şaşırırlar.


Amniyos sıvısı

Bebeğinizin içinde yüzdüğü amniyos sıvısının devamlılığı bebeğin amniyos boşluğuna (rahim içine) idrar yapması ve bu sıvıyı yutmasıyla sağlanmaktadır ve bu sıvının yeterli olması onun böbreklerinin, sindirim sisteminin ve beyin tarafından idare edilen yutma işlevinin mükemmel olarak çalıştığının bir göstergesidir. Böbreklerin ürettiği idrar aslında başta amonyak olmak üzere çeşitli zehirli artık maddeler içermektedir ve içilmesi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bebeğinizde ise toksik maddeler plasentayla sizin vücudunuza verildiğinden bebeğinizin idrarı ona zarar vermez. 12. haftada yaklaşık 50 mililitre olan bu sıvı 20. haftada 400 mililitreye, miyadında ise yaklaşık bir litreye ulaşır.

Amniyos sıvısı bebeğin ısısını koruması yanında onu darbelere karşı koruyan, rahimiçi duvarlara değmeden mükemmel bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için ona zemin hazırlayan ve yer çekimini ortadan kaldırarak onun serbestçe ve kolaylıkla hareket etmesini sağlayan mükemmel bir oluşumdur. Peki bizlerin 9 ay boyunca içi sıvı dolu bir küvette kaldığımızı düşünelim. Cildimiz ne hale gelir? Oldukça buruşuk bir hal alır. Doğa buna karşı da önlemini almıştır ve bebeğinizin cildi bu etkiye karşı verniks adı verilen kremsi bir salgı maddesi ile mükemmel bir şekilde korunmaktadır.

Amniyos sıvısı bebeğin yenilenerek dökülen cilt hücrelerini, saç, tüy, tırnak gibi yenilenmek üzere atılmış ölü dokuları ve yine bebeğin çeşitli dokularına ait hücreleri içerir. Bu özellik nedeniyle amniyos sıvısı ultrasonografide çeşitli partiküller içeren bir görünüm arzeder.

Amniyos sıvısının bebeğe ait hücreler içermesi, amniyosentez adı verilen (bebeğin amniyos sıvısından bir iğne yardımıyla numune alınma işlemi) işlemle ona ait kromozom yapısının incelenebilmesine olanak tanır.

BU HAFTA BEBEĞİNİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Bebeğin tüm organları artık oluşmuştur.

Bu haftadan itibaren yapısı ve işlevleri belirlenmiş olan organlar artık hacim olarak büyümeye başlarlar.

Parmaklarda tırnaklar ortaya çıkmıştır ve saç ve tırnaklar uzamaya başlar. Bağırsakta peristaltik sindirim hareketleri başlamıştır.

Bu haftada bebeğiniz oldukça hareketlidir ve sık sık ağız açıp kapama hareketleri yapar. Ultrasonografi esnasında onun hıçkırdığına bile tanık olabilirsiniz.

Bebeğiniz yutmayı yeni öğrenmiştir ve anlaşılan çok da iyi yapamadığından hıçkırık tutmaktadır 🙂

Bebeğiniz bu haftadan itibaren artık parmağını da emmeye başlar.


11-14 testi  (İkili Test) uygulamasında bebeğin ense pilisi kalınlığını ölçmek için belirli bir pozisyonu alması beklenirken bebeklerin bu haftalarda ne kadar inanılmaz vücut hareketleri yapabildiğini görmek şaşırtıcıdır. Amuda kalkma, başının üzerinde dönme, takla atma, köprü kurma (!), ayaklarından faydalanarak rahim içinde yukarı tırmanma bu kadarcık bir bebeğin rahatlıkla yapabildiği hareketlerdir.

Doktorunuz size ultrasonografide bebeğinizin kalp atışlarını gösterdiğinde veya dinlettiğinde bebeğinizin kalbinin ne kadar hızlı attığına şaşırabilirsiniz. Gerçekten de rahim içindeki bebeklerin kalbi dakikada 120-160 kez atar. Bunun nedeni rahim içinin nispeten düşük oksijene sahip bir ortam olmasıdır. Bebeğinizin kalbi rahim içi yaşamda daha fazla devir yaparak kendi için gerekli maddeleri sağlamak durumundadır.


İkizlerin rahim içi dünyası oldukça ilginçtir.

İkiz bebeklerin rahim içi yaşamlarıyla ilgili yapılan araştırmalar ikizlerin birbirlerini gebeliğin bu haftalarında bile farkettiklerini ve birbirlerine dokunmaya çabaladıklarını göstermektedir.

İkizleri birbirinden ayıran amniyos zarı şeffaf bir yapı olduğundan ikizlerin birbirlerini görmeleri bile imkan dahilindedir.

Genetik olarak aynı olan ikizler tek yumurta ikizleri, genetik olarak farklı olan ikizler ise çift yumurta ikizleridir.

Çift yumurta ikizleri birbirlerine aynı anne ve baba adayından farklı zamanlarda doğan kardeşler kadar benzerken ve hem aynı hem de farklı cinsiyete sahip olabilirken, tek yumurta ikizleri aynı cinsiyete sahip olup birbirlerine çok benzerler. Bu benzerlik ileri yaşlarda azalabilir.

resim: ikizlerin bu haftadaki 3 boyutlu ultrasonografi görüntüsü
(© Dr. Kağan Kocatepe)

İkiz gebelik genelde çok daha erken gebelik haftalarında saptanan bir durumdur ve gebelik takibi daha farklıdır.

İkiz gebelik taşıyorsanız size özel hazırlanan ikizgebelik.com sitesine gidebilirsiniz.

Baba Adaylarına Öneriler

Gebelik hem sizin hem de eşinizin ruh dünyasını değiştirir. Siz gebeliğinize bedensel ve ruhsal olarak adapte olurken, eşiniz de ruhsal olarak babalığa adapte olmaktadır. Erkeklerde bedensel adaptasyon elbette olamamakta, olursa da ancak sizinle birlikte kilo almak şeklinde olmaktadır:))

Hurafe:

erkek bebek bekleyen baba adayları eşleriyle birlikte kilo alırlar…

Siz değiştiğiniz için mi eşinizin veya insanların tutumunu farklı algılıyorsunuz?, yoksa siz aynısınız insanlar mı değişiyor? Her kombinasyon doğru olabilir.

Baba adayları nasıl bir tutum izlemek durumunda olacaklarını bilemeyebilirler ve neticede tutumları size “değişik” gelebilir.

Teatral açıdan bakılacak olursa birçok örnek bulabiliriz: Bir zamanlar TV’de bolca seyredilen Çocuklar Duymasın dizisindeki Selami aslında özgüvenden yoksun, nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmeyen, bu nedenle de en kolay yola başvuran bir tiplemedir. Her şeyi abartmakta ve olaylara gereğinden daha fazla değer vermektedir. Bu tutumun tam zıt kutbunda ise eşinin hamileliğini tümüyle yok sayan ve ne doktor takiplerine giden, ne eşinin iş yükünü hafifletmeye istekli, arkadaşlarıyla kahve yaşantısını aynen devam ettiren baba adayı örneği yer almaktadır. Bu baba adayı da yine özgüvenden yoksundur ve yoksayma mekanizmasıyla kendini rahatlatmaya çalışmaktadır.

Siz şu anda eşinizin (baba adayının) ne kadar duyarsız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Yanılıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. Erkeklerin büyük çoğunluğu eşlerinin hamileliğinden ruhsal olarak etkilenirler. Başka bir kutupta bu etkilenme agresif davranışlara bile dönüşebilmektedir.

Yukarıda bahsedilen tiplemeler uç örneklerdir ve çoğu baba adayı doğru tutumu yakalar. Yakalarken bazen hata yapabilir, ama zeki erkekler her zaman eşlerinin yanında olmayı, ona tam destek vermeyi başarırlar. Şu anda eşinizin tutumundan rahatsız oluyorsanız ona kendine özgü doğru tutumu bulması için şans verin.

Bu yazıyı okuyan baba adaylarına eski bir baba adayı, bir baba olarak önerim, mümkün olduğunca gebelik muayeneleri esnasında (tümünde olmasa da) bulunmaları, eşlerindeki ruhsal değişikliklere duyarlı olmaları ve onlara maksimum tolerans göstermeleridir. Bu tutumun hediyesi mutlu bir anne ve eş, ve doğacak bebeğinizin mutlu bir çocukluğunun şimdiden atılan temelleridir. Kadınların ruh dünyasının cinsel yaşama da yansıyabileceği unutulmamalı ve isteksiz görünen eşe anlayışlı davranılmaya çalışılmalıdır.

Anne adayları da benzer şekilde eşlerindeki iyi niyetli çabayı görmeye çalışmalıdırlar. Zaman zaman oluşan çatışmalar doğacak bebeğin size ne kadar ihtiyacı olduğu düşünülerek rahatlıkla aşılabilir niteliktedir.

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Çocuklarımıza saati & zamanı nasıl öğretebiliriz?

Önemli Noktalar Takvime bakmak ve saati öğrenmeye çalışmak okul öncesinde çocuklarımıza önemli kazanımlar sağlıyor. Çocuklarımızın saatle tanışmaları için yaklaşık 3 yaşından itibaren hazırlıklara başlanabilir. Başlarda

Bom oyunu

Evde, arabada, yolculukta hiç malzemesiz oynanabilecek pratik bir oyun ”Bom oyunu”.

3-6 ay kilometre taşları

Tüm ay ve yaşlara ait kilometre taşlarımıza uygulamamız içerisinde yanıtlayacağınız değerlendirme soruları sayesinde ulaşabilir, sonucunda çocuğunuza özel hazırlanmış olan günlük plan sayesinde hangi oyun ve

İnfantil kolik

Önemli Noktalar Bebeklerin ilk 3 ayında görülen, 3 hafta civarı başlayan, haftada 3 günden daha sık, üç saatten uzun süren; minimum 3 hafta devam eden

Çocuk büyütmek bir ekip işi

Çocukların sağlıklı gelişimlerinde her ne kadar annelerin ön planda olması gerektiği düşünülse de aslında babalar bir o kadar önemli rol oynuyorlar. Üstelik son yıllarda aile

Beta

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok Enfeksiyonları A grubu beta hemolitik streptokoklar çocuk yaş grubunda akut farenjit (yutak iltihabı)   ve tonsillit (bademcik iltihabı)in en sık bakteriyel

Bebekle ilk günler ve yaşama uyum

Önemli Noktalar Bebeğiniz doğduğunda birçok değişimi bir anda yaşar. Doğumu takip eden ilk dakikalarda hemen onu kucağınıza alarak sarıp sarmalayın ve onunla göz teması kurup,

Tekerlemeler

Önemli Noktalar Çocuklarımıza tekerleme öğretirken, onların dil gelişimini ve bilişsel gelişimini olumlu bir şekilde desteklemiş oluruz. Tekerlemeler çocukların korkuları için de faydalıdır. Ayrıca iyi okuyan