Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Çocuklarda müzik sevgisi ve ritimsel bellek

Shares
Read Carefully

Çocuklarımızın müzik dersini sevmesi çok göreceli bir kavram değildir.  İyi planlanmış derse eğlenerek ve keyif alarak her çocuk katılmak ister. Peki neden müzik bu kadar güçlü bir bağ kurar? Nedeni çok açık, özellikle 3-6 yaş grubu çocuklar müziklere eşlik etmeleri için beden perküsyonu (ellerin, ayakların bedenle birlikte bir enstrüman gibi kullanılması)  kullanabilir ve dinlemiş olduğu şarkıların ritimlerini vücut diliyle de içselleştirir. Tekrarlanan periyotlarla  kendisini müziğin içerisinde hisseder. Hatta kısa duruşlar veya hızlanan tempolarda yapmış oldukları hareketlerle, müziğin onu takip ettiğini düşünürler. Ellerine verdiğiniz bir marakas, ritim çubuğu ve buna benzer materyallerle müziğe olan dikkatlerini arttırabilir ritimsel belleklerini geliştirebilirsiniz.

Peki çok mu önemlidir bu ritimsel bellek?

Müziğin notaların uyum içinde bir araya gelmesiyle oluştuğunu hepimiz biliriz.  Fakat yaşamış olduğumuz şu evrende zamanın bize verdiği yıllar, aylar, günler, saatler, dakikalar ve saniyeler vardır. Saniyelerin ilerlemesiyle saatlerin çıkardığı sesi hepimiz biliriz. Bu akışın içerisinde müzik de böyledir. Belli bir tempoda ilerleyen notalarda kuvvetli zamanlara eşlik eder el çırparız. Ritmik okuma, ritmik saymalarla çocuklarımızın bilişsel alanlarını geliştiririz.  Tekerlemelerdeki ritmik kalıplar çocuğumuzun konuşma becerisini geliştirirken, küçük yaşta edindiği ritim becerisi ile bu alanların gelişmesine çok büyük fayda sağlarız.

Anneler için öneriler;

Keyifli ve sevilen bir müzik dersini sizde çocuğunuzla yapabilirsiniz. Günümüzde yaygın olarak kullanılan müzik uygulamalarından seçeceğiniz ritmi anlaşılır bir çocuk şarkısı ile ses çıkarabildiğiniz  bir materyalli kullanarak, ritim tutup dans edebilirsiniz. Müziği istediğiniz yerlerde durdurup hareketsiz kalabilir, müzikle beraber dansınıza kaldığınız yerden başlayabilirsiniz. Bu etkinlik ile çocuğunuzun ritmik  ve müzikal becerisini geliştirmiş olursunuz. Kidokit uygulamasında bu ve benzeri aktivitelerin uygulamalarını videolar yoluyla izleyerek çocuğunuzun içindeki müzik sevgisini desteklemeniz, ortaya çıkarmanız ve ritmik belleğini geliştirmeniz mümkün. Kaliteli zaman geçirmeniz dileğiyle.                                                                                                

Başak Özalp, Müzik Öğretmeni

Mini Mozart Müzik Atölyeleri

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top